1. 1.
  aklıma takılan sorundur. açık açık bak güzel kardeşim benim niyet ciddi eski sevgilin belalın cart curt varsa beni uğraştırma diye keskin bir giriş yapsak olur mu yoksa çayı mı beklemeliyiz.
  6 -2 ... insan beser sasar
 2. 2.
  Neden görücü usulünü kabul ettiğini öğrenmek için geldim buraya. Ya çirkinsin dedim kendi kendime ya da aklın eksik. Ama görüyorum ki ikisi de değil! Anlat seni buna iten, hangi o.ç. idi dinlemek isterim.
  Diye başlayabilirsiniz erkekler.
  6 -14 ... sallapati
 3. 3.
  Bence sen anlat ya sallapati dinlemeye hazırız.
  6 ... igeceyim
 4. 4.
  öncelikle namuslu bir müslüman olduğu için tebrik edilir.

  bazıları gelen geçene veriyor çünkü.

  manşallah.
  7 -8 ... gold tab gibson
 5. 5.
  ilk defa görüşülen birisine böyle sorguya çeker gibi sorular sorulmaz. Evvela bir oda ayarlanır, kapı mutlaka açık olsun fakat yanınızda kimse olmasın. Başbaşa olacak. Önce kendini tanıtırsın. Sonra kızın da konuşmasını bekler ona göre girizgah yaparsın. Sonra duruma göre eğer adayı beğendiysen elektrik aldıysan ve karşı taraftan da bunu gördüysen sohbeti ilerletirsin saygı ve mesafeyi korumak kaydıyla. Zaten varsa bir derdi kendiliğinden söyler. Huyunu suyunu karakterini hobilerini v.b. anlatırsın. Hayattan evlilikten beklentilerini hayallerini maddi manevi durumunu gibi gibi çeşitli mevzuları anlatırsın. Olmazsa olmazlarını söylersin. Ne istediğini ne beklediğini, karşı tarafın da o söylemese dahi neler istediğini ve beklediğini sorar öğrenirsin. Açık ve net olun. Tiyatro yapmayın dürüst davranın yalan dolan anlatmayın ki işiniz rast gitsin. Kendini anlattığın gibi karşı tarafında kendini ifade etmesine zemin hazırlamalı o konuşurken ilgi ve alakayla dinlemeli, heyecanını üzerinden atması için ufak tefek sorularla muhatabını yönlendirmelisin. Kafana takılanları öğrenmek istediklerini kibarca sorar öğrenirsin. Baktın gördün kız seni yada sen onu beğenmedin yada kafalar uyuşmadı yada verdiği cevaplardan hoşlanmadın tatmin olmadın, kısa keser uzatmazsın. Ya yemek ya çay filan içilir. Sonra eğer ailece gelindiyse lisanı münasiple müsade istenir ve kalkılır. Aile büyükleri bunu ayarlar zaten. Burada dikkat edilmesi gereken husus şu ki, talip olunan yada görücüye gidilen kız ve ailesi hakkında 3. Şahıslara konu dillendirilmez saklanır. Çünkü mevzu ya olur yada olmaz, net bir durum veya kesinlik kazanmış bir karar yoktur. Adı üzerinde görücü. Zaten ilk sefer tanışmaya gidilir. Görmediğin konuşmadığın tanışmadığın birini istemek uygun düşmez. Samimi davranmak laubali olmak hemen kaynaşmak yüzgöz olmak yakışık almaz. Olaki taraflardan biri yada her ikisi birbirini beğenmemiş olabilir. Görüşme esnasında ya ima yoluyla veya daha sonra aracılar vasıtasıyla birbirlerine, öncesinde gençler ailelerine durum hakkında olur yada olmaz diye kesin net bir ifade ile bildirmelidirler ki ileride bir problem yaşanmasın. Kısaca usûl budur. Görücü bile olsa bu tanışma konuşma görüşme usûlüne uygun davranmayan adaya görücü gitmiş olsanız dahi görüşmeyi kabul etmeyin kesinlikle. Kız erkek farketmez. islama göre kızın da erkeğin de 3 defa birebir görüşme hakkı var. Anası danası babası müsade etmiyormuş. Etmiyorsa allah bahtını açık etsin deyin bırakın. Gitsin O zaman kendine başkasını bulsun. Kesinlikle Eyvallah etmeyin. Beğenmediğiniz adayla evlenmeye de kalkmayın. Yok aileler devreye girmiş yok laf çıkarmış yok elalem ne dermiş yok bilmem ne bunlara itibar etmeyin hiç kimseye boyun eğmeyin. Gerekirse kararınızda diretin. Sağda solda parkta bahçede kafede dışarıda sokakta yada yalnız başına kimseyle görüşmeyin. Gidin ailesinin evinde görüşün adam gibi.
  8 -2 ... gazeloglu
 6. 6.
  "ee annen baban ne tarz müziklerden hoşlanır?"
  3 ... 10610
 7. 7.
  ciddi iseniz havadan sudan konuşulur.

  erkekler genelde kendini hakim, kızı sanık gibi görüp mahkeme ortamında anlat evladım tarzında takılır. bu durum kız üerinde husursuzluk sıkıntı yaratır ve bir de verdiği cevaplar ile erkeğin tepkisi kızda "yok canım, yalan söylüyorsun" gibi anlaşılmasına yol açması kaçınılmaz.

  bu görücü usulü buluşma tanışma evresi genelde kızda daha çok baskı yaratır ve evde kalmış, bir an önce evlenmeye can atan biri, kimseyi bulamamış, aile çevre problemleri var kaçmaya kurtulmaya sığınacak dal bulmaaya çalışıyor gibi göründüğü yönünde kızda düşünceler oluşur.
  haklı da...
  hangi toplum çevre kültür inanç olursa olsun genetik olarak kadın kaçan erkek kovalayan olur ve görücü usulü buluşmada bu durum geçerli değildir.
  tabi ki bu yazılanlar ciddi bir birliktelik (evlilik) düşünen taraflar için geçerlidir.

  erkek açısından daha zordur.
  havadan sudan konuşulur, sanki yolda çarpışıp tanışılan biri veya yeni iş yerinde tanışılan mesai arkadaşı, yeni okulda sınıf arkadaşı gbi erkek takılır.
  maksat kızı rahatlatmak insani bir durumu ön plana çekmek günlük hayat içinde sıradan bir gün gibi takılmak...
  burada zurnanın zoooort dediği yer yaşanır.
  kadın için için kendini yemektedir.
  işi ne,
  maaşı ne,
  evi arabası var mı,
  ailesi ile mi veya ailesi ile aynı binada mı oturuyor,
  nişan evlilik vs yaşadı mı,
  ciddi ilişkisi var mı,
  varsa hepsini bitirdi mi,
  evlenince çalışmayı düşünmüyorum, geçimi sağlayabilir mi?
  vs.
  vs.
  vs.
  sorular içini kemirir.
  bunlara değinmeyen karşısında kızı satın alınacak sahip olunacak mal yerine koymayan erkek için kız bu buluşmayı kim ayarladı ise ona "evlilikte gözü yok" demesi %1.000.000 olma ihtimali gerçek olur.

  konuyu sen niye açmadın deyince en azılı feminik bile olsa "omo bon kodonom" der,

  edibüdü: nereden mi biliyorum?
  başımın tatlı belası hatun ile görücü usulü tanışıp, bunları yaşayıp (arkadaşlar bizi bir birimize yakıştırmı. allah onlardan razı olsun. böyle tanıştık evlendik de) bu yollardan geçip de geldik, oradan biliyorum.
  3 -3 ... thebiggraywolf
 8. 8.
  gelişine konuşun, illa ki soru sormanın bir gereği yok. zaten cereyan alamazsa soru falan hikaye.

  (bkz: sordum soruyu soktum boruyu)
  1 ... ufktt
 9. 9.
  allah rızası için niyet ettim seninle bir ilişki kurmaya.
  ... martineder
 10. 10.
  Kesinlikle dünyanın en saçma şeylerinden biri görücü usulü ama yapana da saygım sonsuzdur. Neden saçma? Bütün herkesi topladın görüşmeye gittiniz kızı/adamı beğenemedin, bir şekilde olmadi yani, yazık lan insanlara aq. O kadar hazırlık bilmem ne, insanda bıraktığı begenilmedim hissi. tamamen yanlış işler.
  3 -2 ... good luck with me