bugün

Emir büyük yerden gelmiştir. Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazının ardından yaptığı açıklamada, "Yangın mahalline görevli olmayanlar bundan böyle kesinlikle alınmayacaktır" dedi.
orman yangını söndürmek,
Fizik, kimya , harita bilgisi, meteorolojik verileri yorumlayacak eğitim ve deneyim gerektiren, çok tehlikeli bir iş.

Önünüzdeki alevle uğraşırken ağaçlarla çevrilisiniz. etrafınızı görmüyorsunuz. yangın yanlardan, ya da döneceğiniz yoldan sizi çevirebiliyor. kaçamayıp yangının içinde kalabiliyorsunuz. Orman şehitlerinin içinde orman mühendisleri bile var.
bölgeyi bilen köylüler, ormancılar ve itfaiye dışında kimsenin girmesi doğru değildi zaten.

Polis jandarma için de riskli. Hem eğitimleri, hem donanımlari yeterli degil hem de bölgeyi ormancılar kadar bilmiyorlar. Kaçıs yolu bulamayıp alevlerin icinde kalabilirler.
Nitekim (bkz: 6 eylül 1985 davutlar orman yangını)nda 1 ormancı 14 er yanarak şehit oldu.
adam doğru söylemiş.
ünlüler girebiliyor muymuş?
Ünlülerin amına koyyim, orman yangını macera olsun diye gidilecek yer değil. Çok tehlikeli. Ayrıca orman ve itfaiye ekiplerinin başına kalabalık edilmemesi lazım.

Arazözler, yangın araçları suları bitince hızla doluma gidip geri dönmesi lazım. O ikmal yapılacak yollarda lüzumsuz bir tek araba, bir tek yaya olmaması lazım. Ambulansların da hızlı çalışması lazım.
Her eline hortum alan itfaiyeci olsaydı bu itfaiyeciler neden sertifika için uğraşırlardı. Çok doğru bir plan. itfaiyecilere de zorluk çıkarıyorlar böyle olunca. inşallah biter şu yangın felaketi.
Görevinizi yaparsanız zaten kimse gönüllü olmaz. insanların evleri yanıyor, hayvanları telef oluyor amk.
Hepimiz üzülüyoruz gidelim kazma kürek dalalım köylümüze memurlarımiza yardim edelim istiyoruz. Kabul edelim ki
Bu yangın hava desteği yetersiz olduğü için bu kadar yıkıcı oldu. Bölgeyi tanıyan köylüler harici kimsenin oraya alınmaması lazım. Görevlilerin başina kalabalık etmeye gerek yok. Gönullü ihtiyacı olursa onbinlerce kisi gider oraya.
Elinize yüzünüze bulaştırmasanız zaten gönüllüler olmazdı.

Nene hatun diye gemi var mesela 10. Gün geldi yangın bölgesine askeri helikopterler söndürmeye 10. Gün geldi niye sepet yokmuş gerçi askeriyenin halk ile bütünleşmesi istenmiyor korkudan.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.