1. 41.
  Felsefenin dibine vurup dogmadan dem vur! Valla süper kafa.
  ... frekans
 2. 42.
  Gökten inen de yok göğe çıkan da... allah’ın bizdeki uzantısı ruha ulaşmanın aydınlığı ile insanlığa yol gösteren uyarıcılar var... açtıkları çığıra, emeklerine saygı duyuyorum... yaşadıkları döneme ve kültüre ait söylemlerini kabul etmiyorum... erdemli olmak için ortaya koydukları evrensel ve zaman üstü ilkelere de sonuna kadar sahip çıkıyorum...
  2 ... kralzeus
 3. 43.
  atatürk'ün lafı gediğine oturtuğu açıklamasıdır, bugün bile bu dincilerden oy alabilmek için bu din adına yapılan zamlara,haksızlıklara, gereksiz harcamalara ses çıkarmayan chp, atatürk'ün bu duruşunu örnek almalıdır. ayrıca atatürk o kadar haklıdır ki bugün türkiye'de ilhamlarını gökten ve gaipten alanların durumları ortadadır.
  5 -1 ... geralt of trinidad and tobago
 4. 44.
  Sebeplerin bilimsel izahları var.

  Ve sizin sonuca bağladığınız sebeplerle çelişiyor pek çok gerçeklik ne yazıkki.

  Dinler bilim karşısında kaybetmiştir artık.

  insanın ve dünyanın yaradılış hikayesi için diyeceğimiz şey, öyle bir şeyin olamayacağıdır.

  Kimlerle akraba olduğumuz artık ortada. ilkel insanların hemen her bir aşamasına ulaşıldı gelişimimiz yani evrimimiz hakkında artık çok değerli bilgilere sahibiz.

  Birer adem ve havva olana değin hayvandan ayırt edilemeyecek kadar hayvan olduğumuz, konuştuğumuz dilleri hazır bulmadığımız zamanla bir bebek gibi geliştirdiğimiz hem bilimsel hem mantıken ortada.

  Çiğ et yiyen kaba çenelilerden/dişlilerden, kürklü kıllılardan bugüne yine pek çok neden sonuç ilişkisiyle nasıl ulaşabildiğimizin izahını islamiyette değil bilimde bulabiliyoruz.

  Bilim gelişmeseydi biz halen daha izahlarımızı dinler vasitasıyla yapıyor olacaktık. Ve geçmişteki geri kafalılardan farkımız kalmayacaktı.

  inançlarımızda evriliyor. Gelişim değişim hayatın yasasıdır.

  Hiçbir şey bu dünyaya hazırdan doğrudan inmemiştir.

  Ne dünya sayılı günlerde yaratılmıştır ne de insan kendisine dil, bilgi, inanç, davranış kalıpları yüklenerek doğrudan dünyaya indirilmiştir.

  Her şey aşamalara bağlıdır. Dinler bu bakımdan da çelişkidir.

  Edit; her şeyin başlangıcında tanrı olsa ne olur olmasa ne olur? Neden böyle dediğimi de izah edeyim.

  Her şeyin dayandığı temel tanrıysa da, o tanrının sizin tanrı dediğinizle yakından uzaktan ilgisi yoktur.

  Buna sarılarak islamın tanrısını gerçek kılamazsınız.
  2 -1 ... yalnizca deli yalnizca sair
 5. 45.
  gökten indiği sanılan değil de gökten indiğine inanılan deseydi inanan insanlarla alay etmemiş, onlara saygısızlık etmemiş olurdu.

  güçlü, kimseden çekinmeyen bir insan olmasaydı belki sanılan demesi mazur görülebilirdi.

  hadisçi ve mezhepçi müslüman replikasyonları ne yapar bilemem, fakat biz kuran müminleri onun saygısızlığına saygısızlık ile cevap vermeyiz.

  çünkü rabbimiz bize "onların allah'tan evvel yöneldiklerine küfür hakaret alay etmeyin ki onlar da kızıp allah'a küfür hakaret alay etmesinler" demiştir:
  https://acikkuran.com/6/108

  tam saygısızlık edeceğimiz an allah hatırlatır bize ayetini ve boğazımıza kadar gelmiş olsa da yutar, saygısızlık edemeyiz.

  fakat sever miyiz.

  çok şükür allah'a ki hayır hayır hayır.
  -1 ... cilveloy nanayda