1. 54.
  gökten indiği sanılan değil de gökten indiğine inanılan deseydi inanan insanlarla alay etmemiş, onlara saygısızlık etmemiş olurdu.

  güçlü, kimseden çekinmeyen bir insan olmasaydı belki sanılan demesi mazur görülebilirdi.

  hadisçi ve mezhepçi müslüman replikasyonları ne yapar bilemem, fakat biz kuran müminleri onun saygısızlığına saygısızlık ile cevap vermeyiz.

  çünkü rabbimiz bize "onların allah'tan evvel yöneldiklerine küfür hakaret alay etmeyin ki onlar da kızıp allah'a küfür hakaret alay etmesinler" demiştir:
  https://acikkuran.com/6/108

  tam saygısızlık edeceğimiz an allah hatırlatır bize ayetini ve boğazımıza kadar gelmiş olsa da yutar, saygısızlık edemeyiz.

  fakat sever miyiz.

  çok şükür allah'a ki hayır hayır hayır.
  -1 ... pitislarin hamcisi
 2. 53.
  Sebeplerin bilimsel izahları var.

  Ve sizin sonuca bağladığınız sebeplerle çelişiyor pek çok gerçeklik ne yazıkki.

  Dinler bilim karşısında kaybetmiştir artık.

  insanın ve dünyanın yaradılış hikayesi için diyeceğimiz şey, öyle bir şeyin olamayacağıdır.

  Kimlerle akraba olduğumuz artık ortada. ilkel insanların hemen her bir aşamasına ulaşıldı gelişimimiz yani evrimimiz hakkında artık çok değerli bilgilere sahibiz.

  Birer adem ve havva olana değin hayvandan ayırt edilemeyecek kadar hayvan olduğumuz, konuştuğumuz dilleri hazır bulmadığımız zamanla bir bebek gibi geliştirdiğimiz hem bilimsel hem mantıken ortada.

  Çiğ et yiyen kaba çenelilerden/dişlilerden, kürklü kıllılardan bugüne yine pek çok neden sonuç ilişkisiyle nasıl ulaşabildiğimizin izahını islamiyette değil bilimde bulabiliyoruz.

  Bilim gelişmeseydi biz halen daha izahlarımızı dinler vasitasıyla yapıyor olacaktık. Ve geçmişteki geri kafalılardan farkımız kalmayacaktı.

  inançlarımızda evriliyor. Gelişim değişim hayatın yasasıdır.

  Hiçbir şey bu dünyaya hazırdan doğrudan inmemiştir.

  Ne dünya sayılı günlerde yaratılmıştır ne de insan kendisine dil, bilgi, inanç, davranış kalıpları yüklenerek doğrudan dünyaya indirilmiştir.

  Her şey aşamalara bağlıdır. Dinler bu bakımdan da çelişkidir.

  Edit; her şeyin başlangıcında tanrı olsa ne olur olmasa ne olur? Neden böyle dediğimi de izah edeyim.

  Her şeyin dayandığı temel tanrıysa da, o tanrının sizin tanrı dediğinizle yakından uzaktan ilgisi yoktur.

  Buna sarılarak islamın tanrısını gerçek kılamazsınız.
  2 -1 ... yalnizca deli yalnizca sair
 3. 52.
  atatürk'ün lafı gediğine oturtuğu açıklamasıdır, bugün bile bu dincilerden oy alabilmek için bu din adına yapılan zamlara,haksızlıklara, gereksiz harcamalara ses çıkarmayan chp, atatürk'ün bu duruşunu örnek almalıdır. ayrıca atatürk o kadar haklıdır ki bugün türkiye'de ilhamlarını gökten ve gaipten alanların durumları ortadadır.
  5 -1 ... question of heaven
 4. 51.
  Gökten inen de yok göğe çıkan da... allah’ın bizdeki uzantısı ruha ulaşmanın aydınlığı ile insanlığa yol gösteren uyarıcılar var... açtıkları çığıra, emeklerine saygı duyuyorum... yaşadıkları döneme ve kültüre ait söylemlerini kabul etmiyorum... erdemli olmak için ortaya koydukları evrensel ve zaman üstü ilkelere de sonuna kadar sahip çıkıyorum...
  2 ... kralzeus
 5. 50.
  Felsefenin dibine vurup dogmadan dem vur! Valla süper kafa.
  ... frekans
 6. 49.
  tabiatın harikalarını bir şeye bağlamak değil konu. sonradan var olan herşey,başka bir şeyin sebebi sonucu oluşur. bu yazıyı yazarken bile bir laptop vs. klavye kullanıyorsun. bir internet platformunu kullanıyorsun. var olan mükemmel şeyleri görüp bunlara sebepsiz yere oluşmuş diyebilmek gerçekten benim anlayamadığım bir illüzyon.

  diğer yandan bunları yaratan bir tanrı varsa o islamın tanrısı değildir yaklaşımın ve sürece başlangıcınız güzel. en azından yüce bir güç olabileceğini düşünüyorsun. bu da güzel bir başlangıçtır. buna tam manasıyla inanırsan daha sonra neden islam doğru dindir araştırarak bulabilirsin.
  2 -1 ... sevgikelebegi
 7. 48.
  ama efendim meclisin açılışında dua etmiş...
  -1 ... mavraci
 8. 47.
  Peki küçük kadın

  Evrenin, bedenimizin, aklımızın/ruhumuzun mükemmel bir şekilde tasarlanışına kör olan bizleriz de

  Bu tasarının islam dinini doğruladığını ya da bunu görebilenlerin sadece islama inananlar olduğu sonucuna nereden varıyoruz?

  Siz dininizin gerçekliğine neden arıyorsunuz ve sonrasında bu nedenleri inandığınız şeylere dayandırıyorsunuz hepsi bu.

  Ve çocukca bir akıl yürütmedir bu.
  Bunu diğer din mensupları da yapıyor zaten.

  Bu bahsettiğiniz muhteşemliklerin sizin öne sürdüğünüz koşullara bağlı olmasını gerektiren bir şey yok.

  islam ve islamın tanrısı yüzünden değil bana kalırsa bunca güzellikler.

  Nietzsche ne güzel demiş bakınız,

  Bizi farklı kılan şey, tarihte, doğada veya doğanın gerisinde hiçbir tanrı'yı tanımamamız değildir. Bizi farklı kılan şey, tanrı diye hürmet edileni tanrı'ya benzer bulmamamızdır.

  Siz tabiatın harikalıklarını bir şeylere bağlayarak kendinizi aldatacaksınız ve bunu yapmayanlara kör ve aldanmış diyeceksiniz.

  Hayır esas körlük, anlamı dinler ve dinlerin tanrısında aramaktır ve onlarda aldanmaktır.
  1 ... yalnizca deli yalnizca sair
 9. 46.
  kuran-ı kerim çok ilginç bir kitaptır. kalbinde iman olanların imanlarını arttırır, iman olmayanların inkarını arttırır.

  evrenin ve kendi bedeninin, ruhunun mükemmel şekilde tasarlandığını göremeyenlerin allahı ve islam'ı inkar etmeleri tuhaf değildir. bu kişiler her şeyin bir tesadüf olduğuna inanmakla aslında ne kadar olanaksız bir şeye inandıklarının farkında değiller.

  islam'a doğma diyebilmeleri de bu farkındasızlıktan kaynaklanır.
  2 -6 ... sevgikelebegi
 10. 45.
  Herkes istediği şekilde inanmakta serbesttir. Zaten bu dünyaya da hangi şekilde karar vereceğimizi belirlemek için gönderildik. Ya Allah ın varlığına ve birliğine inanır gönderdiği peygamberleri tasdik ederiz, ya da inkarcılardan oluruz. Sonuçlarına katlanmak kaydıyla.
  Bütün peygamberler zamanında yalancı, sihirci veya deli diye inanmayanlara doluydu. Bugün de öyle.

  gerçeğe sonunda size acı verecek olduğunu bile bile gözlerinizi açabilmeniz kolay bir mesele değildir.
  2 -3 ... ulusoy25