1. 1.
    gökten indirildiği vaadedilen derken beni iplemeyin demiştir.
    (bkz: salla gitsin)

edüt: bravo, gördüğüm en hızlı düzeltmeydi.
    vahiy yoluyla bildirilen ayetlerdir, indirilen basılı bir kitap yoktur. zira yaradanın matbaası da okuyucusu da yarattığı haddini bilmez kuludur. ha neden haddini bilmez olabilecek bir yapıda yaratmıştır, o ayrı konu.
    3 -3 ... thelma
  2. 2.
    atatürk'ün 1937 yılında meclis açış konuşmasında şiddetle karşı çıktığı dogmalardır. tam metin:

Bizim devlet idaresindeki ana programımız CHP programıdır. Bunun kapsadığı prensipler, idarede ve siyasette bizi aydınlatıcı ana hatlardır. Fakat bu prensipleri, gökten indiği sanılan kitapların dogmalarıyla asla bir tutmamalıdır. Biz ilhamımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz. *
    10 -3 ... creepy doll
  3. 3.
    (bkz: özne)
    (bkz: yüklem)
    (bkz: nesne)
    4 -1 ... elmakebabi
  4. 4.
    http://video.google.com/videoplay?docid=3524364769838955805#docid=8467019696116578807
    canlısı burada olan ifadedir. ancak bu konu hiç tartışılmaz, hep es geçilir. bence saklanacak bir şey de yok. atatürk'ün ifadesi açıktır.
    5 ... paristexas
  5. 5.
    milyonlarca insanın ölümüne, köleleştirilmesine, tecavüze uğramasına neden olmuştur.

bu dogmaları devam ettirenlerin bu katil, sübyancı, tecavüzcü kabiledaşlarından en ufak farkı yoktur.
    9 -9 ... aklidengegorecelibikavramdir
  6. 6.
    mustafa kemal böyle bir söylemde bulunmuştur, ama bunu direkt "din devleti" olan bir devletin sonunda kurduğu yeni devletin , üstelik de kendisinin kurduğu parti programını anlatırken, söylemiştir. ben bu söylemden " din kitabına göre değil parti programına göre hareket edeceğiz" anlamını çıkartıyorum. bu atatürk inançsızdır anlamına gelmez. sadece orada bulunan milletvekillerine -ki çoğu hayatlarının ilk kısımlarını, din devletinin içerisinde geçirmişlerdir, o zamanların sona erdiğini bildirmek anlamına da gelir.

dogma her türlü programın içinde yer alır , haddızatında chp partisinin programı da dogmadır. bir diyet programı da dogmatik olmazsa işe yaramaz. dogma birşeyleri belirli bir sınır icerisinde tutmaktan başka birşey değildir. bu açıdan bakınca atatürk´ün söylemi daha iyi anlaşılır. ayrıca "gökten indirildiği sanılan" lafı da, o kitaplar gökten indirilmemişler anlamına , ne kadar gelir, orası da bayağı tartışılır. mesela ben kuran´ın "gökten indirildiği sanılan" kitaplardan biri olduğunu düşünüyorum. herhalde ki kuran ın söylemleri de insana belirli bir format vermek olduğuna göre, o da bir dogmadır.

bunun bu şekilde değerlendirilmesi gerekir. ve özellikle nutku okuyanlar bilirler ki, yazdığı yazılardaki manaları çok dikkatlice seçerdi. burada gerçekten neden bahsettiği muallaktadır mustafa kemal´in. ama cümleyi bu şekilde kurup, o anki ortamda anlaşılmasını istediği şekilde, anlaşılmasıni sağlamış olmalıdır. mustafa kemal, merzifon´da türkiye´nin komunizmi kabul etmesi koşuluyla yeni türk devletine yardım edebileceklerini söyleyen sovyet generaline de orada "biz komunist falan olmayacağız" dememiş, orada da o generali muallakta kalan birtakım söylemlerle oyalamıştır. bu, kuvay-i milliye´ye sovyetlerin yardım etmesi imkanını açmıştı.

politika hele yeni türkiye devleti kurulurken ki politika, son derece kaygandı. bu tür söylemler o zamanlar gerekliydi. unutulmasın ki, mustafa kemal´in samsuna çıkması da "ayaklanmaya başlayan türk çetelerini bastırmak amacıyla", ingilizlerin padisah´a baskısı ile gerçekleşmiş bir iştir !!! mustafa kemal orada da kendisini samsun´a gönderen saray erkanına alenen "ben gidip sizin saltanatınızı yıkacağım" dememiştir.

yukarıda bahseden sözde gerçekten neden bahsettiğiyse tahminen hep muallakta kalacaktır. ama ben bu sözün de diğer başka mustafa kemal söylemleri gibi, "o an söylenmesi gereken sözlerden birisi" olduğunu düşünüyorum.
    5 -3 ... paganviodio
  7. 7.
    atatürk'ün söylememiş olabileceği sözdür.

konuşmanın ilgili yerinde atatürk tamlamanın ortasında bir es vermektedir. "Gökten indiği sanılan, kitapların dogmaları" idir söylediği. Burada gökten indiği sanılan kitaplar değil dogmaları olabilir.

o zamanın meclisi bugünkü meclis gibi değildi. herkes tuttuğu takımın konuşmacısı konuştuğunda ağzından çıkan her sözü alkışlamıyordu. Eğer ki atatürk'ün orada kastettiği kitaplar gökten inmemiştir tarzında bir cümle olsaydı bir kişi olsun orada bağırır bir şey yapardı diye düşünüyorum.

konuşmanın tam metni tbmm sitesinde var. oradan fikir edinebilmek için konuşmanın ilgili cümleden bir önceki kısmına baktım. Orada da dış politika ile ilgili yuvarlak laflar var.

Ayrıca bir de şu var, sanmak fiili tdk'ya göre "bir şeyin olma veya olmama ihtimalini kabul etmekle birlikte, olabileceğine daha çok inanmak, zannetmek, zanneylemek" demek. burada atatürk'ün söylediği şey, sandığım demeyip de sanılan dediğine göre, insanların gökten inme ihtimali bulunmasına karşın gökten indiğine inandığı kitaplardır ki bu tabirde de bir hata yoktur. zaten hepimiz de bunu kabul etmiyor muyuz? O kitapların gökten inmemiş olma ihtimali var ve nüfusun büyük çoğunluğu bunu bildiği halde inanmayı seçiyor.
    1 -3 ... fraktal
  8. 8.
    virgül koyarak söylediği şeyi iyi göstermeye çalışan atatürk sizin dostunuzdur arkadaşınızdır diyen elemanlara götümle gülmeme sebep olan söylem.
    1 -2 ... echelo
  9. 9.
    (bkz: atatürk ün tutarsız olduğu gerçeği)

1 -7 ... kapitalist sirin
  10. 10.
    kuran-ı kerim'in mealini yazdırıp sonrada onu görmezden gelen atatürk.

bana biraz saçma geliyor. eğer din düşmanı isen neden kuran-ı türkçeleştirip insanların daha iyi anlamasını sağlıyorsun.

yok din ile aranda bir sorun yoksa bu söylemi neden halka paylaşıyorsun.

ya olmayan bir olayı bize olmuş gibi yutturuyorlar yada o dönemde bilmediğimiz gerçekler var.

tarihimiz kısıtlı olduğu için çoğu olayı öğrenmemiz imkansız.
    4 -2 ... menntre