1. 1.
  isminde türk kelimesi geçen ilk türk devleti.

  (bkz: nerede o çağlar ki analar arslan doğururdu)
  12 -3 ... palta
 2. 2.
  (#849467)
  1 ... pilotmont
 3. 3.
  * tarihte türk kelimesini devletin resmi adı olarak benimseyip kullanan ilk devlettir.

  * göktürkler, türkçenin tarihte görülen ilk alfabesini meydana getirmişlerdir.

  (bkz: göktürk alfabesi)
  * sibirya'daki yakut türkleri ve batıdaki ogur türkleri (bulgarlar) dışında, orta asya'daki bütün türk asıllı kavimleri ve boyları bir yönetim altında toplamayı başarmışlardir.

  * göktürkler, gerçekleştirdikleri siyasi örgütlenme ile daha sonraki türk devletlerine örnek olmuşturlar.

  * ayrica şimdiki batı türkistan'ın da türkleşmesini sağlamışlardır.
  6 ... dancing in the moonlight
 4. 4.
  (bkz: tikiular)
  2 ... gigantic
 5. 5.
  orta asyada yaşayan türk boylarını bir çatı altında toplamış bir çeşit federasyon devlet örneğidir (m.s.552-745).

  efsaneye göre 439 yılındaki tabgaç soykırımı sırasında büyük hareketlerden kaçabilen ünlü bir türk soylusuyla başlatılır. işte bu soykırım sırasında kaçarak türk boylarının arallara kabileler olarak sığınma biçimi 'ergenekon girişi' ve de geçen zamanlardan sonra 535 deki özgürlüğe kevuşma hareketi ise 'ergenekondan çıkış' şeklinde destansı konuların anlatımlarıdır.
  4 ... gigantic
 6. 6.
  çinlilerin türklerin hatunlara olan düşkünlüğünü gören ve bunu çok iyi kullandıkları, isminde ilk türk kelimesinin geçtiği türk devletidir.
  Çeçenden canını,
  Azeriden malını,
  türkden de karını,
  koruyacaksın...
  sözünün çıkış noktası olan devlettir.
  7 -3 ... camp nou
 7. 7.
  perslilere karsi bizansla bol bol ittifak yapmis devlet.gokturk kaganinin tahtinin tekerlekli olmasi bize bircok ip ucu verebilir.ayrica 6yy da 106 adet turkun byzasta yani istanbulda bulunmasi da gayet ilginctir.

  kaynak kicim degil,bizans vakayinuvisleridir.
  2 -2 ... hibinabatuta
 8. 8.
  552 yilinda avarlar'a karsi isyan ederek, bumin kagan onderliginde otugen merkez olmak uzere kurulmus devlettir. Tarihte turk ismini ilk olarak kullanan devlettir. Cin entriklari sonucu 582 yilinda dogu ve bati olarak ikiye ayrilmistir. Turk edebiyatinin ilk yazili kaynagi olarak kabul edilen orhun yazitlari gokturkler tarafindan yazilmistir.
  4 ... radament
 9. 9.
  Kuruluşuyla kibirin ne kadar tehlikeli olduğunu anlatan şanlı devlet. Olaya gelirsek.Bumin Kağan,Avarlar'ın kızlarından (prenses) biriyle evlenmek ister ve bu isteğini Avar kağanına iletir,Kağan ise "siz bizim,dağlarda demir döven hizmetkarlarımız değil misiniz" şeklinde bir cevap verir. Bunun sonucunda Bumin Kağan bir karar alır.Çin prenses ile evlenir.Böylece Çin'in gücünü de arkasına alır ve isyan eder.Savaşta Avarlar ağır bir mağlubiyet alırlar ve Göktürkler,o şanlı Türkler doğar.Kibirin ne denli kötü birşey olduğunu açıkça ortaya koyan tarihi bir olay.
  2 -1 ... waffen ss
 10. 10.
  (bkz: yüce türkler)
  2 -1 ... pit10burda