1. 1.
  güneşli havada yağmur yağdığında güneşi arkanıza alarak gökyüzüne baktığınızda görülen yedi renkten oluşan bir doğa olayı.
  2 ... aabi
 2. 2.
  güneş ışığı olayı
  1 ... naten
 3. 3.
  antalyada 2 tane birden çıkmış doğa harikası.
  2 -1 ... harmala
 4. 4.
  Eşcinsel toplum bilincinin simgesi olan bayrakta bulunan renkler
  Gökkuşağı bayrağının eşcinsel toplum tarafından ilk kullanımı 1978 yılında San Fransisco Gay ve Lezbiyen Özgürlük Günü Yürüyüşü sırasında oldu. Hippi hareketlerinni zenci yurttaşlık hareketlerinni simgeselliğinden esinlenen San Fransiscolu sanatçı Gilbert Baker, eşcinseller tarafından her yıl kullanılabilecek bir simge arayışı içinde gökkuşağı bayrağını tasarladı. Baker ve 30 gönüllü, yürüyüş için iki dev prototip bayrağı elle dikip boyadılar. Bayrakların her biri farklı renkte olmak üzere sekiz şeridi vardı ve her bir renk eşcinsel toplumun farklı bir bileşenini temsil ediyordu: kırmızı yaşamı, turuncu iyileşmeyi ve gelişmeyi, sarı güneşi, yeşil doğayı, çivit mavisi uyumu, mor maneviyatı, cam göbeği sanatı ve cart pembe cinselliği.

  Bir sonraki yıl Baker, 1979 yılındaki yürüyüşte kullanılmak üzere seri üretimi için San Fransisco Paramount Bayrak Şirketi'ne başvurdu. Üretimdeki bazı kısıtlamalar yüzünden (cart pembe boyanın piyasada fazla bulunmaması gibi) pembe ve cam göbeği tasarımdan çıkarıldı. Altı renkli bu yeni tasarım, San Fransisco'dan diğer kentlere de sıçrada ve kısa süre içinde eşcinsel bilincin ve çeşitliliğin dünyaca tanınan simgesi haline geldi. Hatta, Uluslararası Bayrak Yapımcıları Kongresi tarafından da resmen tanındı. 1994 yılında, 9 metre eninde 1,5 kilometre boyunda devasa bir gökkuşağı bayrağı New York Stonewall 25. yürüyüşünde 10 bin kişi tarafından taşındı.

  Gökkuşağı bayrağı benzeri simgelerin yaratılmasına da yol açtı: özgürlük yüzükleri ve iğneler gibi. Bayrağın birçok farklı uyarlaması da yapıldı. Bunlar arasında ABD bayrağını andıran yıldızlı bir uyarlama ve diğer eşcinsel simgelerin eklendiği çeşitli tasarımlar sayılabilir.

  (bkz: Gökkuşağı Bayrağı)
  2 ... nirvana
 5. 5.
  eski dilde ebemkuşağı da denilir. halbuki ebemle, anamla gökkuşağının ne alakası var.
  9 ... laz pacino
 6. 6.
  ülkerin rengarenk paketli ve içi farklı aromalarla dolu bayram çikolatasının ismi.
  ... asiti kaçmış kola
 7. 7.
  altından geçilirse-ki mümkün değildir denemeyelim- cinsiyet değişikliği yaşatacagına inanılan renk illüzyonu.
  2 ... veritaserum
 8. 8.
  iki yanında yerle buluştuğu diplerde koca kazanlarda altın bulundugu gibi bir mit vardır.henuz o köşeyi yakalayabilen olmadığı için bunun varlıgı da tartışılır haliyle.
  1 ... yildirimbjk
 9. 9.
  Eleğimsağma..
  ... kiraze
 10. 10.
  (bkz: alkım)
  ... devedikeni