1. 1.
  nolmalde iyi bir şey olmakla beraber zor zamanlarda geri tepen bir olgu olarak kendini gösteren durumdur. normalde türkler bir kavgaya denk geldiğinde refleks olarak ayırma yönünde müdahale eder. bir tarafa vur vur diye tempo tutmak ya da olayı meydan muharebesine çevirmek pek türklere özgü değildir. özellikle sanırım bu balkan ve kafkas türklerinde geçmişin travmaları yüzünden baskın basanındır zihniyeti hakim. neticede hiç bir zaman sırtlarında yumurta küfesi taşıma gibi bir dertleri, lüksleri olmadı. canlarını, mallarını, ırzlarını kurtarmak için mücadele ettiler.

  evet. onların yaşadıkları karşısında kürtlerin talepleri lüks olarak görünüyor ama bugün dünyanın geldiği noktada da önüne geçmek mümkün değil. demokrasi herkes için kazanımsa kürtler hiç bir şey kazanmasın demek de hep beter olsunlar demekle eş anlamlı. kazan-kazan teorisini hiç masaya koymadan kaybet-kaybet teorisinin dibine vurmak da pek akıl karı değil.
  6 -6 ... tea man
 2. 2.
  kendilerini bir şekilde "biz de sizdeniz bizi de sevin" nidaları eşliğinde kabul ettirmek içindir topluma. adam 7 göbek bulgar ama türk milliyetçiliği yapabiliyor. çok ilginç.

  not: türk hissetmeleri tamam da milliyetçilik diyorum aga.
  6 -18 ... baddin nabiyon baddin
 3. 3.
  hep azınlıkta kalmalarından dolayı küçük düşünmekten kaynaklı olabilir. çok sayıda ve farklı etnik guruplar. hep küçük guruplar, hep küçük hesaplar. bir toplum belki ama bir devlet hep küçük hesaplarla korunamaz.
  1 -5 ... tea man
 4. 4.
  (bkz: evladı fatihan)
  (bkz: osmanlı iskan siyaseti)

  göçmenlere(muhacirlere) bulgar, yunan demek ya aşırı bir cehaletin tezahürüdür yada en hafif ifadeyle kötü niyetliliktir.
  9 ... ruznamce
 5. 5.
  türklüğü kültür ve bilinç meselesi olarak algıladıkları içindir. bazı boş beleş adamların dediği göt korkusu ya da ezilmişlikle ilgisi yoktur, kürtler bile rahat rahat ben kürdüm diyebiliyor göçmenler mi diyemeyecek kendinizi kandırmayın.
  6 -1 ... wikings
 6. 6.
  zor zamanlar yasamistir bu insanlar. katledilmis, kadinlarinin namusu kirlenmistir. böyle insanlar türkiye'nin kiymetini iyi bilir. türk'ün nasil bir asilmaz kaya oldugunu anlar.

  ülkemizdeki kizlar iphone derdindeyken, abd hayranligi alip basini gitmisken kerkük'lü hazan isminde bir arkadasimin bilgisi, vatan, millet, islam sevgisi beni kendine hayran birakmisti.

  ayrica:
  (bkz: saffet sancaklı)
  4 -2 ... siganfudaki onbasi
 7. 7.
  göçmenler kimdir;

  göçmenlerin büyük çoğunluğu, osmanlı döneminde balkanlara yerleştirilen türkmenlerdir. öyle bazı embesillerin iddia ettiği gibi yedi göbek bulgar vs. falan değillerdir. ömrünün 40 yılını bulgaristan'da geçiren babaannem tek kelime bulgarca bilmezdi.

  ha ayrıca "türk olmayan göçmenler" yok mudur, vardır elbette; osmanlı fethiyle müslüman olan, iskan edilen türklerle hiç ilgisi olmayan, arnavutlar, boşnaklar, pomaklar vs... de vardır, ancak bu toplumlar etnik türk olmasalar da kendilerini türk milleti kimliğinin altında görmüşler, birçok türk'ten daha bağlı olabilmişlerdir türklüğe.

  edit: eksileyen yazar, niçin eksilediğini özel mesajla bildirebilir mi acaba, tartışacak seviyesi var mıdır?
  7 -5 ... ateistvaiz
 8. 8.
  (bkz: balkan göçmenleri konusundaki bilinçsizlik)
  2 -2 ... ateistvaiz
 9. 9.
  sanki göçmenler türk değilmiş gibi bir başlık açmak da ne kadar iyi niyetliliktir, bu da ayrı bir konu. göçmenlerin, daha doğrusu balkan göçmenlerinin etnik olarak çoğunluğu türk'tür.

  (bkz: balkan göçmenleri)
  5 -1 ... ateistvaiz
 10. 10.
  hem türkçülükte hem de anadolunun has evlatlarını hakir görmekte geri kalmazlar. öyle nevi şahsına münhasır insanlardır.
  2 -3 ... tea man