bugün

Belli kurallar içinde,güç kullanarak iki kişinin türlü oyunlarla birbirinin sırtını yere getirmeye çalışması.
ata sporumuz. *
iki türü vardır serbest ve greko romen. greko romen de nbelden aşağı müdahele yapmak yasaktır. hamza yerlikayanın grekomen de dünya şampiyonu olması kıymetini bir kez daha artırmaktadır.Zordur zira...
uluslar arası yarışmalarda en çok madalya sahibi olduğumuz iki spor dalından biridir.
(bkz: halter)
son dönemlerde yunanlıların bizim ata sporumuz dediği spor dalı.en baba spordur.yiğit meydanıdır.yunanlılara burdan şunu söylemek isterim ki zaten aldılar babayı;*
(bkz: nah)
bir guresciye verilebilecek emir:
- gures!
kulak kırılmalarına rastlanabilen spor*
Güreşte iki stil vardır : Greko-Romen ve Serbest Stil
Greko-Romen' de rakibin belden aşağısına dokunmak, tutmak yasaktır.
Vücudun belli bir bölümü değil komple güce gereksinim olan olimpik spor dalı.
milli sporumuz için: (bkz: yağlı güreş)
bu sporu icra eden kişi: (bkz: pehlivan)
bu da bonus: (bkz: sakın güleş olmasın)
teknigin, en az guc kadar onemli oldugu spor dali...diyebilirdik kurallar degismeden once. zira fila tabir caizse icine sicmistir bu sporun. eskiden bizi aksiyona doyuran, risk almaktan bu kadar korkulmayan, hamlelerin satranc misali gelistigi maclar izlerdik. lakin yeni kurallar gurescilerin adeta vur-kac yontemiyle guresmesini tesvik etmekte, goz zevkimizin irzina gecmektedir. iyi ki fila boyle bir boku sicmayi 20 sene once akil edememis ki, karelin'i, hamza'yi ciplak gozle, kapasitelerinin sinirlarinda izlemek bize nasip olmus.
ankara ilinin Polatlı ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: Polatlı)
eskişehir'in mihalıççık ilçesine bağlı bir köy.

· mihalıççık nerede?

kaynak:

· tarımziraat.com

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: mihalıççık/#8997529)
2012 londra olimpiyatlarına grekoromende 7 siklette(tam kadro),serbestte 5 siklette katılıyoruz.
Madalya tahminlerim:grecoda 120 kg rıza kayaalp ve 74 kg selçuk çebiden biri altın madalya alır,diğeri bronz. 84 kg nazmi avluca iyi gününde olursa madalya alır altın bile olabilir yaşlı kurttan umutluyum.serbestten açıkçası çok umutlu değilim ama 120 kg taha akgül bir şeyler yapabilir.
2012 londra olimpiyatlarında müsabakalar 5 ağustosta başlayacak.
ata sporumuz falan ama kurallarını nasıl bulmuşlar ben anlamadım.
hakem komitesini takdir ediyorum yani tam olarak neye puan veriyorlar anlamak zor.
bence onlarda kafalarına göre puan veriyorlar zaten.
sonuçta masa hakemlerine itiraz etme konusunda soyca hünerimiz var.
2012 londra olimpiyatlarinda müsabakaları bugün başlıyor.
Bugün londra olimpiyatlarinda grekoromen stilde ülkemizi 3 sporcu temsil edecek.
60 kg rahman bilici,gençler avrupa ve dünya şampiyonu.
84 kg nazmi avluca,avrupa ve dünya şampiyonu olimpiyat 3.sü,2006 yılı grekoda dünyada yılın güreşcisi.
120 kg rıza kayaalp,avrupa ve dünya şampiyonu,2011 yılı grekoda dünyada yılın güreşcisi.
-bugün olacak.
Son dönemlerde getirilen uygulamalar ile insanları izlemekten soğutmuş bir spor dalıdır.
"bir filmin sonu gibi yasiyorum seni
eski bir yalnizliktan odunc almis gibi"

şeyk kutsîbali beyefendilerinin bu sözüyle başladım.

bazı yörelerde güleşmek de denir ki; bence neşeli güreşmek olayını açıklar.

ör: çocuklar güleşiyordu.
2020 olimpiyatlarından çıkarılan spor dalı. amaç yeni spor dallarına yer açmakmış. yazıklar olsun.

edit : kaynak ntvspor

http://www.ntvspor.net/ha...iyatlardan-cikarildi?po=1
son derece saçma bir zihniyetin kurbanı olmuş spor dalıdır. 2020 olimpiyatlarında güreş yok. vay anasını satayım ya var mı böyle bir şey?! tabii, türkiye'ye güreş'te iddialı ya, atasporumuz ya, kesinlikle bu yüzden... kendi evimizde kendi atasporumuzu sergileyemeyeceğiz. gerçek amaç da bu değilse ben de neyim!.. yoksa bir ya da birkaç branş olimpiyata fazlalık yapmaz.

kaynak: http://www.trtspor.com.tr/Haber.aspx?id=46794
2020 olimpiyatlarından çıkarılması gündeme gelir gelmez ilk tepki yunanistan'dan gelmiş. bu da bir dipnot.
bu sporu yapanlar kırsalda büyüyen yetişen insanlar.
fakir sporu bi nevi.
ata sporumuz olduğuna inandığım spordur.

http://tinyurl.com/p8972jz
Köyde büyüyen her erkeğin en az bir kere yaptığı spordur. yada bizim köy öyleydi.