bugün

akp mimarisi'nin güzel bir yansımasıdır.
görsel

çevredeki binalarla birlikte tam bir ahenk içinde.

gümüşhane'deki cami mimari olarak ankara-etlik'te yapılan şu camiyi model almış;
görsel

gerçekten dikey mimaride üstümüze yok.
alt katlar kuran kursu, apartman dairesi olarak da kiraya verilebilir.
böylece camiye ek gelir sağlanabilir.
Sahibinden camialtı 3+1 kelepir daire diye ilanları duyar gibiyim.
teras camii.
gümüşhane nere amk?
Sadece ilk fotoğraf olsa tepe üzerinde normal bir cami, tepe eteğinde normal apartman inşaatı var derdim.

Ancak 2.fotoğraf işi bozuyor.

Heralde gümüşhane dağların içine kurulu düz alanı az. Hem kapasite çok olsun, hem alandan tasarruf olsun demişler. Umarım böyledir. Yoksa facia.
burası cami altı buraya kız arkadaşlarınızı getiremezsiniz diyecek bir ev sahibi de olacaktır.
Bir ispanyadaki kurtuba camisine bak birde modern zamanlarda her türlü teknik imkan varken memlekette inşa edilen şu ucube beton yığınlarına bak. Eskiden vinç, hazır beton vs yoktu belki ama en azından estetik duygusu varmış. Mimar sinan görse kemikleri sızlar.
Cami yüz mil öteden dünyaya doymamışların camisi diye bağırıyor. Yuh. Ben o camide namaz kılmam şahsen. imanıma, inancıma ters.
bu ateyizlerin kesin bir montaj kuntaj yaptığını düşündürten fotoğraflardır.

(bkz: kesin ip var amk)

avm gibi cami yapmışlar lan. yaşlı cemaat en üst kata çıkana kadar hakka yürür.
Rasathane aslında reis uzaya çıkartacak bizi.
evimin tam yanındaki ucube camiidir.Altı kuran kursu ve kütüphane olacakmış.Aynı ucubenin bir benzeri Gümüşhane üniversitesi kampüs içerisinde de mevcuttur.Yalnız şu konu gerçek ki arazi yok efendim.sadece camii değil herşey burada ilginç.
hiperrealizm akımının gümüşhaneli öncüleri tarafından yapılmış bir camiidir. italyan rönesanscılarını kıskandırmıştır.

bu güzide sanat eserine imzasını atan gümüşhaneli hiperrealist ressam hiperrealist olmayan bir ressama dönmüş ve demiş ki : " topraağğğğm nasssi olmuş ama.."
görsel

Swh.
depremden aldığımız ders güzelmiş.
apartmanın üstüne cami dikmek bizim gibi mantığın sürekli delindiği bir ülkede gerçekleşirdi zaten..
yemek siparişi verildiğinde açık adres için çok faydalı.

üstünde cami olan bina" dedin mi, herkes eliyle koymuş gibi bulur.
yanlış yazmışlar kardeşim caminin altında bina var. binanın üstünde cami yok.
böyle bir yapının gümüşhane'de olması zerre kadar şaşırtmamıştır.
allaha daha yakin olmak icin olabilir bence.
Bu şehrin mimarlar odası falan yok mu yahu? Bu garabet yapılırken kimse karşı çıkmamış mı?
Celal Şengör, Afganistan ile aynıyız dediğinde abarttı demiştim kendi kendime ama adam haklı galiba. Kuralsız, estetikten yoksun, insan hayatının hiçe sayıldığı her şey bizde...
Sanki cami başka yerden alınıp binanın üzerine konmuş gibi.:)