bugün

orta asya dönemlerinden kalma bir türk yemini. meali ''eğer sözümde durmazsam, bu kılıç bedenime girip kanıma bulanıp çıksın'' gibi birşey olsa gerek
türklerin islamiyet öncesi kendilerine özgü yaratıcı ve epik sözlerindendir.islamiyet sonrasında bunların yerini dandik arap sözleri ve yeminbillahlar almıştır malesef...
kılıç bedenime beyaz * girsin kırmızı * çıksın manasına gelir zannımca.
nihal atsızın unutulmaz kitapları ^bozkurtların ölümü,bozkurtların dirilişi'nde^sık geçen orta asya usulü yemin.
ozan ünsal'ın kan kokusu şarkısında dah bir etkileyici hal alan yemindir.
"mustafa öcal ve oğuzlar" isimli grubun da bir eserinin ismidir.

Selam Nurlu Sabaha,
Gök Girsin Kızıl Çıksın...
Selam Kutlu Dergaha,
Gök Girsin Kızıl Çıksın...

GURURUMU SATARSAM
TÜRKLÜĞE SU KATARSAM
iTE KEMiK ATARSAM
GÖK GiRSiN KIZIL CIKSIN...

TERLEMEZSE GÖYNEKLER
SÜRÇERSE AK TOYNAKLAR
YÜZ BULURSA OYNAKLAR

KURAN DEVA HER DERDE
DÜSTURLUK HER DERTLERDE
SIRT DAYARSAM NAMERDE

ANAYURT TANRI DAĞI
HAZIRLANSA HEP YAĞI
TERKEDERSEM BAŞBUGU
GÖK GiRSiN KIZIL CIKSIN..

Yürümezsem Hak Yolda
Erimezsem Hak Yolda
Çürümezsem Hak Yolda
gerçek şekli gök girsin kızıl çıksın değil, 'kök girsin kızıl çıksın'dır. dede korkut oğuznamalerinde alpler'in and içme çeşitlerinden biridir. burada bahsi geçen kök kılıç köküdür. savaşcı türk boyları bu kılıca kıngırak derler, kutsal sayarlar ve üzerine and içerlerdi. hun, göktürk dini-mitolojik sisteminin bir kalıntısıdır.
ped reklamı sloganıdır.
ilk ve son kez izlediği kurtlar vadisi nin denk geldiğim bölümünde; eline bıçak batırılan polat alemdar'ın mahzen gibi yerde elinde kitap üstünde yemin ederken söylediği dikkat çekici söz.
orta asya türklerinde bir yemin şeklidir.
kılıcın temiz olaran bedene girip, kızıl kana bulanıp çıkmasını vaad eder...
(bkz: gok girsin kizil ciksin)

ve de olmazsa olmazımız;

(bkz: aramaya inanmak)
bir yemin ancak bu kadar karizmatik olabilir.
andalar arasında kullanılan bir yemindir.
gök kılıcın kana bulunmasını anlatan türk söylemidir. ve dahi teröriste, dtp'liye, yandaş medyaya, yobaz kolpaya, hükümet köpekliği yapan yazara, askerime kurşun sıkan onun bunun çocuklarına gök girsin kızıl çıksın. yıkılsın obaları dar gelsin dünya, kahpeliğe ve hainliğe alkış tutan cemaatçiye onu savunan umarsız dillere gök girsin kızıl çıksın! türk ırkı sağ olsun.
türklerdeki birlik bağlılık ve onur duygusunu en iyi şekilde anlatan yemin türk ırkı sağ olsun.
(bkz: top girsin gülle çıksın)
tatar olan bizlerin gündelik yaşantıda kullandığı bir yemin. kimileri duyunca faşist misin sen diye sorular sorar anlamıyorum lan vallahi deyince arap milliyetçisi mi olacağım ? müslümanızdır da hani o yeminleri de kullandığımız oluyor da nedir yani eski töreye düşmanlık anlayamıyorum sözlük.
bizde yanlış olmaz kardeş'in eski türkçesidir.
bekaretin önemini anlatan bir eski türk deyimi...
turnusol kağıdı.
Eski Türk yemini ama etmeye de yurek ister hani
bir çok yerde karşıma çıkan bu yemin bana hep, çelik gözlü, örgü saçlı bir yiğidin, mücadeleci ruhunun verdiği inaçla ve dinginlikle şu sözleri söylemesiyle gözümün önüne geliyor;

"aydınlık gün ışığının yerini gök gürültüsüyle birlikte kapalı ve kızıl bir havaya bıraksın.. ve ışte o zaman dünya benim başıma yıkılsın".. "gök girsin kızıl çıksın"!...

orta asyalı çerinin zalim düşmana karşı mücadelesi ve isyanı bu şekilde geliyor gözümün önüne.. belki çok hayalperestim ama böyle hissediyorum..
kıyamet'tir.
Çoğu zaman batıya özenilip, öz unutulmaya yüz tuttuğunda, biz türklere; türk olduğunu hatırlatan asil cümlelerden birisidir.
bir çok türkün bilmediği türk yemini.
güncel Önemli Başlıklar