bugün

bünyesinde Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, ilahiyat Fakültesi, iletişim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Su Ürünleri Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Tıp Fakültesi, Veteriner Fakültesi barındıran elazığ ilindeki üniversite.
http://www.firat.edu.tr
2004 yılında mezun olduğum her karış toprağında anılarımın gizlendiği üniversite
sag-sol çatışmasının yaşanmadıgı çünkü sol diye birşeyin barınmadıgı *okuldur.
türkiyenin en büyük 3.kampüsüne sahip, şu an itibariyle türkiye'deki 3 hidrolik labaratuvarından birini bünyesinde bulunduran, makine mühendisliğinin bitmemesiyle ünlü üniversite.
elazığ da bulunan şehir merkezine 15 dk lık yürüme mesafesinde sabahları otobüse binip kampüse gitmenin eziyet olduğu bir üniversite..

öğretim görevlileri genelde akrabadır..veteriner fakültesinde bir profosörün fen edebiyatta doçent kardeşi ,mühendislik fakültesinde asistan kızı olabilir.
profesöründen öğrencisine,temizlikçisinden kantincisine ülkücü topluluğudur.küpe,uzun saç,siyah giyinmek,herkesi gibi olmamak,hakkını savunmak,öğrenci hayatı yaşamak...bunları düşünen arkadaşlara asla tavsiye etmeyeceğim bir okul.haa diyorsan ki ben sürekli ders çalışırım,beni istedikleri gibi yönlendiren,istedikleri gibi tartaklayan,bi sebep yokken sebep bulup üstüne gelen reislere(örencilerin kendi aralarında dağıttıkları makam!!!)sesimi çıkarmam yada ben de onlardan olurum veya en azından sivri burun ayakkabı,takım elbise giyerim,bi de tesbihi de alırım elime kimse bana karışamaz diyorsan git.!!!yolun açık olsun:)))
bir rivayete göre kantinde geçen olay;
çocuk kızdan hoşlanmıştır,uzaktan izler,sonra masasına gider.
merhaba falan filan...ee çocuk devamını getirmek istiyordur ve (bir yerlerde buluşmak-çıkmak falan) teklif eder:
çocuk--benle fanta neyim içeen? !!!
kız--höghh
türbanlı öğrencilerin gitmesi gereken üniversite... çünkü okulun içinde pek bir rahat dolaşabilirler. kimse bişi demez ne güvenliği,ne hocası,ne bilmemnesi işte... hatta pek bi severler. çünkü onlar namusludur. diğerlerine de namussuz demezler ama -özellikle değişikseniz-şüpheyle bakarlar.
2000'li yillarin basinda futbol takimi 2. lig'e kadar yukselmeyi basarmis olan universite. oyuncu ve teknik heyetinin tamami firat universitesi ogretim gorevlileri ve ogrencilerinden olusuyordu.
ülkücü kafatasçıların uzun saçlılara bile tahammül edemediği ilkel mekan.
ortadoğu ve balkanların ve hatta uzayın, ayın, güneş sisteminin * en kötü, en çirkin, en berbat diplomasını veren üniversitedir. öğrencileri diplomayı gördüğünde "bunun için mi 4 yıl koşturdum" der.

inanmayanlar ya da ispat isteyenler için, buyrun burdan yakın:

görsel

(yaklaşık a4 boyutundadır)
Ülkücü ve kafatasçıların uzun saçlılara tahammül edemediği zamanların geride kaldığı, hatta ülkücülerin bile koluna kızı takıp gezdiği mekan. Zira artık mekan ülkücülerin değil zaman gazetesini satmayı kendine ibadet gibi sayanların mekanıdır.
ülkücü ve kafatasçıların ezelinden beri koluna kızı takıp gezdiği mekan.zira onlar gezdittirmezler ama gezerler,oruç tutmayabilirler ama tuttururlar.mekan da her zaman onların mekanıdır.hepsi milliyetçi gözüküp o zaman gazetesini dağıtanların taraf olduğu ılımlı islam partisini seçerler.cemaat evlerini şikayet ettikleri (şikayet ediyorlar mı emin değilim) güne kadar onları yücelten şahısların olduğu üniversite.

ayrıca bu üniversiteye gelince "din gösteriş meraklısı" olursunuz.birinci kural namaz kıldığınızı üzerine basa basa söylemek(kılmıyorsanız da hep istiyormuş gibi yapmak).özellikle kapalı(türbanlı)değilseniz "bak örtünmüyorum ama namazımı da kılıyorum" gibilerinden kendini bir temize çıkarma sendromu.ikinci kural yok.her neyse...

bu üniversiteye gelince bilginiz olmasa da olur;en asil millet olan "Türk" milletinin bir "Türk" vatandaşı olduğunuzu sürekli söyleyeceksiniz ki zaten bu üniversiteye özenle seçilip yerleştirilmiş "Türk" hocalar size uzun uzun "Türk" hikayeler anlatacaklardır.

bedeninizin herhangi bir yerinde (çakmak,rozet,vs...) Türk bayrağı taşıyacaksınız ki vatanınızı sevip sevmediğiniz belli olsun.ne kadar bayrak o kadar sevgi....
elazığ da bu kafa oldukça isterse science da nation da milyon makaleleri yayınlansın asla iyi bir üniversite olamayacak üniversite.
bir kere üniversite demek her bakımdan özgür bir ortam demektir. bütün üniversite mezunları hayatlarının en özgür ortamını üniversitede bulurlar. fakat bunu fırat için söylemek mümkün değil. farklı olan hiçbir şey fırat da barınamaz veya kendini gizlemek zorunda kalır. ramazanda en kuytu yerde yemek yer mesela oruç tutmayan bir öğrenci. aleviyse, kürtse kendini fazla belli etmez, ön plana asla çıkarmaz. mini etek, sıfır kol bluz giymek bir bayan için fırat üniversitesi nde tam bir başkaldırı ve cesaret sayılır.
sosyal etkinlik mi? ramazan etkinlikleri, cankan ve ismail yk konserlerini saymazsak yok gibi. en azından hiç mi tiyatro topluluğu yok, hiç mi sinema resim topluluğu yok bu üniversitenin. kıytırık bir şeyler koyun barı koskoca atatürk kültür merkeziniz var ya.
"türkiye nin en büyük 3. kampüsüymüş." tabi yaylaya üniversite kurduk diyemezsiniz ya.
fırat üniversitesinde okuyan bir arkadaş okulu için fırat ülkü ocağı demişti, bir tamlama bu kadar mı özetleyebilir bir şehri. öğretim görevlisi, asistan, çaycı, kantinci, odacı, temizlikçi ve doğal olarak öğrencilerin çoğu...
barınma ve yurt olanakları kötüdür. zaten hemşehrilerim diye söylemiyorum, öğrenciyi hiç sevmezler, evini verirse kazık fiyata verir, acaba bu ne haltlar karıştırıyor diye gözlemeye de sakınca görmezler, yani zihniyet söz konusu namussa gerisi teferruattır, tabi kendi namus anlayışlarına göre...
ülkücü arkadaşlara söyleyeyim bu üniversite de kral olursunuz, siyasal bakımdan hiçbir sürtüşme yaşamazsınız. başörtülü bayan arkadaşlara da tavsiye ederim, büyük çoğunluk size iyi gözle bakar, hiçbir şey demez. tabi başörtülü arkaşlara bu ülkede uğratılan haksızlık, bu şehirde karşı taraf için ağır bir mahalle baskısına dönüşür.
üniversite sınavında bu üniversiteyi tercih yapacakların şu soruları kendisine sorması gerekir:
1.memleketim neresi?
2.hangi siyasi görüştenim?
3.sabırlı bir insan mıyım?
ülkücü öğrencilerin hüküm sürdüğü üniversite. solculara nefes aldırmazlar. solcu öğrencilerin birlik olmasını bir araya toplanmasını engelledikleri için. üniversitede adaletsizlik almış başını yürümüştür. en ufak bi protesto yoktur. bunuda üniversitedeki develer kendilerine başarı sayarlar. hal böyle olunca öğretim üyesi denilen mahluklar imparatordan da öte hareket ederler.
fırat üniversitesi makine mühendisliği 5. yarıyıl ilk dersi:

- eneee bu arabaymış vın vınnn burasıda almanyaymış meğersem
- vizeler açıklanmış herkese 0 puan. 100 puan herkesten bana hehe
- bok sıç bok sıç sıçmıklı bok töbe töbe alaaam eneeee

(bkz: fırat)
fen edebiyat fakültesi türkiyenin sayılı fakültelerinden olan üniversite.. fen edebiyat kantini süperdir.
türkiye'nin en büyük kampüsüne sahip üniversitelerinden biri. yüz ölçümünün yarısı tarlalardan oluşmuştur. sosyal faaliyet adına kulüpleri vardır internet sitesinde. bu kulüplerin faaliyet yaptığı görülmemiştir.
makina mühendisliği bölümününün yıllar önce karadeniz teknik üniversitesi Makina mühendisliği bölümü hocaları tarafından kurulan üniversite.
polisin ve ülkücülerin pkk sempatizanı, ermeni yandaşı kişileri patakladığı üniversite.
2010 şenliklerinin halka açık olup olmadığı bilinmeyen üniversite.*
batıda olsa ve öğrenci siyaseti bitse çok daha farklı bir yerlerde olabiliecek bir üniversite. birde padişahlık sistemi gibi bütün hocalar akraba aralarında
makine fakültesinin 60 yaşının altında hocanın zor bulunduğu üniversite.
(bkz: ali inan)
(bkz: aydın turgutlu)
(bkz: kazım pıhtılı)
Kampüsü büyük ama içi boş olan üniversite.
korkakların üniversitesi.