bugün

ing. needless.
yarın ters köşe yapmasından korktuğum sanatçı.
tarihte telif problemini ilk kez çözme girişiminde bulunan usta şairimiz. taklitçiliğe ve emek hırsızlığına önlem almak için kimsenin almak istemeyeceği bir nick name seçmiştir kendine. fuzuli, yani boş yere, lüzumu olmayan anlamında bir nick almıştır ki başka kimse bu ismi kullanmasın. evet gerçekten de bu mahlası alma amacı budur.

not: batı tarafından da kabul edilen dünyanın en büyük bir kaç şairinden biridir.
Değeri bilinmemiş Azeri şairdir. Aşk ve ızdırap şairi olarak bilinir.

Gel derse Fuzûlî güzellerde vefa var
Aldanmaki şair sözü elbet yalandır.

Bu beyit kadınların kimyasının 16. yüzyılda da aynı olduğunu gösterir.

Candan usandırdı
Su kasidesi
Aşka sevdalanma

Gibi ve daha birçok gazel ve kasideleri vardır. Hepsi birbirinden değerlidir.
Fuzuli am peşine düştün gurbete, am serindir am derindir şifa verir millete,
Ye kebabı iç şarabı vur karpuz göte, bu gidişle yarrağımı gidersin cennete.
Yâ Rab bela-yı aşk ile kıl âşîna beni
Bir dem bela-yı aşktan etme cüdâ beni
Az eyleme inayetini ehl-i dertten
Yani ki çoh belâlara kıl müptelâ beni
Oldukça ben götürme belâdan iradetim
Ben isterim belâyı çü ister belâ beni
Gittikçe hüsnün eyle ziyâde nigârımın
Geldikçe derdine beter et müptelâ beni
Öyle zaîf kıl tenimi firkatinde kim
Vaslına mümkün ola yetürmek sabâ beni
Nahvet kılıp nasîb Fuzuli gibi bana
Yâ Rab mukayyed eyleme mutlak bana beni
“dûstum âlem seninçün ger olur düşmen mana / gam değil zîra yetersin dûst ancak sen mana”

dostum, âlem eğer senin için düşman olsa bana — gam değil zîra yetersin, dost ancak sen bana.
Fuzuli'ye sormuşlar
Sevmek mi önemli sevilmek mi?
“Samimi değilse her ikisi de fuzuli” demiş.
"Ebedî sevgi ezelde takdir edildiyse bu kader kaza ile önlenebilir mi?"

Bunu buraya yazayım bı ara fuzuli'nin olup olmadığını araştırayım.
Azerbaycan Türkçesinde eser veren Türk divan şâiridir. Asıl adı Mehmed bin Süleyman'dır.
27 yıl aradan sonra Ermenistan'dan geri alınan Azerbaycan şehri.

Kutlu olsun.
türk edebiyatının en büyük lirik şairidir. duygulu ve bir o kadar hisli bir şairdir. ölüm, ayrılık temalarını işlediğinden dolayı onun için aşkın ve acının şairi olduğunu söylemek doğrudur. aşk acısından rahatsız olmaz, aksine bu bu acıya aşıktır ve şiirlerine bunu yansıtır. gazellerinin temasında da hep aşk, aşk acısı ve ayrılık yer alır. bu aşk beşeri, insan aşkıdır. çok iyi türkçe bilir ve farsçayı da ikinci derecede bilir. medreselerde döneminin ilimlerini öğrenmiştir. tezkirelerde mevlana-fuzuli olarak bilinir. eski türk nesrin en güzel örneklerini vermiştir. hicivleri de meşhurdur. kerbela olayını en iyi anlatan şairdir. şiirleri, onun ifade gücü ve türkçeyi kullanış ustalığının eseridir.
divan edebiyatının en duygulu hisli şairi, veba salgınında hayatını kaybetmiştir.
Fuzuli mahlasını nasıl bulduğunu şöyle anlatır: “Düşündüm; eğer şiirde başkaları ile müşterek bir mahlas alırsam muvaffak olamadığım takdîrde bana yazık olur. Muvaffak olursam mahlas ortağıma zulmetmiş olurum Bunu ortadan kaldırmak için kimsenin kabûl etmediği ve edemeyeceği bir mahlas aldım. Böylece mahlas sebebiyle gelebilecek üzüntülerin kapısını kapadım ve şiirlerin karışması endişesinden kurtuldum.”