1. 1.
  ülkemizde nadir olrak gündeme gelen fakat bir o kadar da önemli alan.

  türkiye’de iki takım türk futbolunun altyapısında güçlüdür. bunlardan biri tabi ki galatasaray diğeri ise trabzonspor’dur. son zamanlarda trabzonspor altyapısından uluslararası düzeyde futbol oynayabilecek futbolcular çıkmıştır. galatasaray’da ise daha önce de uluslararası futbol oynayabilecek futbolcular çıkmıştı ve hala çıkmaktadır. zaten milli takımın yüzde 70’nin galatasaray futbolcularından oluştuğu dönemi de biliyorsunuzdur.

  emre belözoğlu bu konuda önemli bir noktadadır. kendisinin bir fenerbahçe efsanesi olduğu söylenir, doğrudur yanlıştır bunu tartışmam. bu fenerbahçelilerin bileceği iştir. beni ilgilendiren tarafı ise türk futboluna galatasaray tarafından hizmet etmesi için yetiştirilmiştir. emre için şöyle de diyebiliriz. galatasaray alt yapısından yetişen daha sonra yaşlılık döneminde fenerbahçe efsanesi olan bir futbolcudur, yine galatasaray’da uefa kupası’nı ve süper kupa’yı kazanarak önemli bir başarı göstermiş, yurt dışında top koşturmuştur.

  şimdilerde bu kalibrede olan bir oyuncu daha var o da ozan kabak’tır. yine galatasaray alt yapısından yetişmiştir. tıpkı atalay gibi, tıpkı celil gibi, yunus gibi, ismail gibi. bu çocuklar daha 17-18 yaşlarındalar ve aralarında müthiş yetenekli olanları var. trabzonspor ise abdülkadir diye bir futbolcu gündeme çıkartmıştır. yusuf yazıcı’yı da unutmamak gerek. abdülkadir gerçekten çok yetenekli bir oyuncu. ozan kabak ve abdülkadir şu an bile uluslararası seviyede maçlara çıkabilecek düzeydeler.

  1461 trabzon adında bir takım var. kadrodaki en yaşlı isim kalecileri, 22 yaşında. abilik yapıyor, mükemmel. biliyoruz ki trabzonspor’un pilot takımı hüviyetindedir bu takım. içerisinde yetenekli çocuklar var.

  fenerbahçe’de ise böyle bir oyuncu yoktur, alt yapıdan çıkıp kalitesini gösteren bir fenerbahçe yetiştirmesi genç tanımıyoruz. son zamanlarda böyle bir atılım var ama o atılım da 17-18 yaşında çocukları transfer etmekle sınırlanmış. kısacası fenerbahçe’nin türk futboluna futbolcu yetiştirmek gibi bir başarısı hiçbir zaman olmamıştır, daha çok genç oyuncu öğütme merkezidir.

  beşiktaş ise bu konuda yeni yeni atılımlar yapmaya çalışan bir kulüp. yok çocuğunu vidyoya çek vodafone sponsorluğunda bize gönder seçelim gibi saçma sapan sponsor eğlenceleri ile takılıyorlar. teknik direktörlerinin fatih terim kompleksi yüzünden bir iki genç oyuncu denemesi oluyor ama o da belli bir noktaya kadar. madem terim ozan’ı 11’e monteledi o zaman ben de dorukhansu’yu 11’e koyayım gibi anlamsız, basiretsiz çocukları harcıyor. belki çocuklar zamanla iyi futbolcu olacak ama sırf terim hırsından bu çocukları olmadan yiyor, bitiriyor.

  bugün galatasaray sahaya tam 8 alt yapı oyuncusu ile çıktı. sonradan da bu sayı tam 10’a çıktı. türkiye’de bunu yapabilecek başka bir majör kulüp yok. işte o yüzden beşiktaş keçiörengücüspor gibi maçlara 37 yaşında topçuları ile çıkmak zorunda kalıyor. fenerbahçe zaten ne olduğu belli olmayan ortalama birinci lig topçularına sahip, çoğu da yabancı. türk olan gençler ise transfer arasında ‘devşirme’ statüsünde takıma katıldı. soran olursa fenerbahçe’de genç oyuncu var ayağı yapılsın diye.

  uzun lafın kısası şudur ki; çok kısa süre sonra milli takım trabzonsporlu ve galatasaraylı topçulardan kurulu bir iskeletle tekrar hayata dönecek. araya bir iki boluspor’dan, altınordu’dan devşirme fenerbahçe topçusu eklenecek. yedeklerde de bir tane belki beşiktaş alt yapısından dorukcan diye biri olur.

  umuyoruz ki bu örnekler artar ama her mevkisinde 35 yaşında adama sözleşme çakan takımlar olduktan sonra iş yine trabzonspor ile galatasaray’a kalacak gibi. işte o zaman milli takım eski özlenen hüviyetine kavuşacaktır.
  1 -2 ... galatasaray1905