1. 1.
  ünlü futbolcuların yaptıkları, türk kahvelerinde "vay i.ne neler yapıyor, analar neler doğuyor?" sorularıyla övgü alan hareketlerin mahalledeki çocuklar tarafından hareketin yapılmasını takip eden üç ay boyunca taklit edilmesi durumudur.

  zamanında ilhan mansız'ın roberto carlos'a attığı çalım üzerinde 2002 yazı boyunca kafa patlatmıştık. başarılı başarısız birçok denememiz olmuştu. zidane'ın topun üstüne basıp 360 derece dönmesini taklit ederken topun üstüne basar basmaz kayıp düşen arkadaşlarımız oldu. nike reklamında ronaldinho'nun "olley!" demesini iki buçuk ay canlandırdık ve çalım yiyen arkadaşlardan alınanlar oldu.

  çocukluğumuz böyle geçti bizim. fevzi'nin penaltılardaki duruşunu taklit eden kalecilerdik, wakabayashi'den kalede şapka denilen aksesuarı çalmış çocuklardık, rüştü gibi karaydı gözlerimiz. kimimiz rıdvan dilmen'dik sağından atıp solundan geçtik hayatın, kimimiz sergen yalçın, seker mi diye bekledik.
  1 ... kemalturna
 2. 2.
  zidane'ın materazzi'ye attığı kafayı taklit etmekle mahalle kavgalarına ön ayak olabilecek durumdur.
  ... kemalturna
 3. 3.
  son yıllarda estetik hareketlerde bariz bir kısırlık görülmekte. bu yüzden son yılların çocukluğunun pek kafa yorduğu bir iş değildir. hep evvelden bildiğimiz hareketler yapılıyor. ronaldo'nun top dururken yaptığı garip hareketleri çocukken yapıyordum ben, dalga geçiyorlardı benle. messi desen çabukluğuyla düz çalım atıyor, mahalle arasında tekmeyi yer oturursun. biraz olsun ibrahimovic yenilik getiriyor, sakız sektiriyoruz biz de. ribery de fena değil bu konuda.

  futbol dünyasının silkinip kendine gelmesi lazım. durağanlıktan sıyrılması lazım. artık frikiklerdeki duruşlar, saç stilleri, ayakkabılar*, formalar, bakışlar gibi olayın özünden uzak şeylerin taklit edildiği bir döneme girdik. en azından diyarbakırlı şenol vardı, penaltılardaki hal hareketlerini taklit ediyorduk, o da yok. daha estetik şeyler bekliyoruz futbolculardan, yenilik bekliyoruz.
  ... kemalturna