bugün

bu kadar çok parayı hak edecek bir şey yapmamaktadırlar. akıllara orhan kural konferanslarını getiren adaletsizliktir.

Edit: * * işte böyle:
ama adamlar sakatlanıyor, yoruluyor, koşuyor.
Muhabir:''takım yorgun muydu?''

Jose Mourinho: ''yorgun? günde 15 saat çalışıp ayda bir kaç yüz euro kazanıp evine dönen baba yorgun olur. biz değil...''

bu konu hakkında mourinho'nun gayet açık bir tutumudur.
bir sporcu sonuna kadar hak eder kazandığı parayı tabi istisnalar hariç, adamda yetenek var arkadaş ayrıca şanslıdır, çünkü yeteneği en çok para kazandıran sporlardan birine var. o gidip araba tamir edemez, araba tamir edende gidip o topu oynayamaz.
onlara verilen para eğer afrikadaki açlıkla mücadale için harcansaydı şu anda daha mutlu olurduk.
ama adamlar yoruluyor, koşuyor, sakatlanıyor.
Süper lig futbolcuların çok fazla para kazanması olsa daha iyi olurdu. Çünkü; bir 2. veya 3. lig futbolcularının bazıları paralarını bile alamıyorlar. Buna örnek olarak: eski Malatya spor, Erciyesspor, Urfa spor. Şimdi futbolcuları sınıflara ayıralım: 1- Çok kötü futbolcu 2- kötü futbolcu 3- normal futbolcu 4- iyi futbolcu 5- çok iyi futbolcu. Bunları paraya dökecek olursak ilk sıra ile son sıra arasında baya bir para farkı olacaktır. Bu yüzden (5)- çok iyi futbolculara çok fazla para veriliyormuş gibi görünüyor. Buradan çıkması gereken iyi oynayan kazanıyor ve parasını hak ediyordur.
futbolun bir endustri halini almasından dolayı olan olay. Adamlar popülerliği kullanıp tonla reklam yapıp para kazanıyorlar. Sen o görsel zevki tadacaksın diye kanallara para vermek zorundasın. Takımını desteklemek için takım malzemesi almak için para vermek zorundasın. Sonuç olarak istekler ihtiyaçlardan her zaman fazla kazandırır. Bi profesör gider ömrünü çürütür ihtisas için, ama reklam değeri olmadığı için bonservisi elindedir.
ama adamlar sakatlanıyor, yoruluyor, koşuyor.
bir madencinin bir tamircinin bir çiftçinin insanlığa yararıyla futbolcunun insanlığa yararı karşılaştırmasını zihninde gerçekleştiremeyenlerin söz konusu adaletsizliği idrak etmeyi çeşitli nedenlerden ötürü reddedip bu açık seçik net adaletsizliği salak salak konuşarak savunmalarıda ayrıca içler acısıdır.

Ne kadar iyi oynarsa oynasın hiçbir futbolcu yılda 50milyon dolar kazanmayı haketmez.
sistem içinde gerekli bir yere konuma sahiptir bu türlü aktiviteler insanların hayat içerisindeki stres ve sinir harbini yenmeleri kendilerini bir nebze olsun mutlu hissetmelerini sağlar bir nevi insanların gazını alır bununla birlikte kimliksiz kalan toplumlarda bir kimlik ihtiyacını da giderir ben fenerliyim biz cimbomluyuz en büyük beşiktaş derken bir kimlik ihtiyacı kendini gerçekleştirme ihtiyacı da giderilmiş olur. büyük halk kitlelerine hitap etmesinden ötürü de siyasete alet edildiği de görülür. artık öyle bir durumdaki koministiz işçi takımıyız diyen futbol takımları kurulmuş zamanında büyük bir mantık hatası da olsa yemiş insanlar ve öyle de devam ediyor.

sonuç olarak sanayi halini almış çok yönlü kullanılabilen bir spor olmasından ötürü büyük paralar kazanmaları da bu şartlarda normaldir. daha fazlası için:

(bkz: futbol asla sadece futbol değildir)
(bkz: filozoflar futbolcu olsaydı)

edit: ikinci bkz. eklendi
zengin malı, züğürt çenesi vs...
Para kazanmanin haddi nedir, ağaoglu olmak mi haddiyle kazanmak ya da kotu kadin? Yorum yapmanin sacma oldugu kazanimdir.
eskiden fakirler oynar zenginler izlerdi, şimdi zenginler oynuyor fakirler izliyor.

böyle bir şey futbol.
Adaletsiz gelir dagiliminin en buyuk ornegi.
insanların futbola olan ilgisinden kaynaklanır.
insanı düşünmeye iten durum. elbette futbolculuk zor iş. bir dönem amatör olarak içinde bulundum. riski fazla. (sakatlanma yönünden)

ancak bu gün baktığımızda -özellikle ülkemizde- milyonlar kazanılıyor. 2 milyon, 3 milyon, büyük klüplerde 4-5 milyon. futbol eğlence olmaktan çıkıp endüstri haline geldiğinden beri oyuncular çok fazla para kazanıyor. siz 4 yıl okul okuyup ( tamam hadi 5 yıl olsun * ) askerliğinizden sonra güç bela bir iş bulmaya çalışıyorsunuz ve çalışmaya başlıyorsunuz. kimse kimseyi kandırmasın ortalama 1800-2000 civarı kazanıyorsunuz ( bak ortalama diyorum hemen atlama bon 5000 kozonoyorom ) diye.

peki profesyonel bir futbolcu ? sadece maç başına 30-40 bin alıyor. yıllık aldığı ücret, primler imza parası derken milyonlar kazanıyor. siz kıçınızı yırtıp kredi çekip ev araba için 10 yıl çalışıyorken ,adamlar sadece 3- 4 maçla 10 yılınızı kazanıyor. serbest piyasa ekonomisini savunan biri olarak ,insan düşünmeden edemiyor. bu kadar para almaları beni rahatsız ediyor.

futbolcuların çok fazla para kazandığını anlatan cümle.
Okumadim ama katiliyorum basliga.
Mesela cocugum olsa hic doktor veya muhendis olmasi icin ugrasmam.
Yurumeye basladigi an kuluplere sporlara yoneltmeyi dusunuyorum cidden bak.
Futbol bir anlamda insanı uyutur. Futbol insanı oyalar.

sözünün gerçekliğini kanıtlar.

futbol seviyorum. ama gerçeklere de gözüm açık.

not: spor programlarındaki boş beleş yorumcuların amk.
Yoo külliyen yalan.
özellikle türkiye şartlarında "haddinden kötü futbol oynadıkları" gerçeğiyle birlikte düşünülünce yürek sızlatan durumdur.
eğlence sektörü (spor dahil) kullanışlıdır. son yüzyılda dehşet para yatırıldı bunlara...

din afyon diyorlar lakin asıl afyon bunlar.
Yıllardır bilinen ve konuşulan gerçek.

Peki siz neden fitbolcu olmadınıs?
Gerçekten öyle birazda şans. Çok iyi kaleci olma potansiyelim vardı. Kluplerin çıkarları yüksek bonservis istemeleri yüzünden bir yerlere varamadık. Dayımız malesef yok, şimdi kardeşler kahvesinde vatanı kurtarıyorum.
Doğrudur.
Evet iyi kazanmalılar belki ama o kadar işini iyi yapan insan var hangisi yılda milyon doları aşıyor ?
Bir doktor bir öğretmen - iyi olanları - milyon kazanacak hale gelsin sonra bu paralar verilir.
güncel Önemli Başlıklar