bugün

fifa'nın el atması gereken konudur.

harcadıkları emek, yaptıkları işin karşılığında aldıkları para ekstrem yüksek düzeyde. yayın gelirleri inanılmaz arttı, gerek şampiyonlar ligi gerek ulusal liglerde. tabii bu gelirleri de direkt olarak izleyiciye yansıtmaktalar.

tavsiyem yayın gelirlerine sınırlama konmasıdır. böylece federasyonlar da akıl almaz paraları dağıtamayacakları için kulüplerin de maaş düzeylerini düşürmeleri gerekir. izleyici de daha ucuz fiyata hizmet almış olur.

günümüzde anadolu takımında oynayan bir futbolcu bile ortalama 300 bin euro maaş almakta. aya vurduğunuzda 25 bin euro yapar. 4 büyüklerde oynayan ortalama bir top tepici ise 1,2 milyon euro kazanmakta. aylık 100 bin euro. daha avrupa'daki yıldızları saymıyorum.

sahi bu adamlar ne yapıyor bu kadar çok para kazanmak için?
Futbolcular gereğinden fazla kazanmıyor, sen gereğinden fazla fakirsin.
her isteyenin futbolcu olma yolunu seçmesi anayasanın teminatı altındadır.
tarık çamdal'ın yılda 15 trilyon kazandığı bir dünyada sanki biraz haklı söylemdir.
Buram buram cehalet kokan eksik vasıflı insanlar için çok fazla.
para çokomel eğrisi ile açıklanabilecek olan durumdur.

(bkz: para çokomel eğrisi)

arz + talep = para çokomel. kimi futbolcu var senede 300-500 bin kazanıyor kimi futbolcu var senede reklam gelirleri ile vs 50 milyon euro kazanıyor. misal ronaldo misal messi misal neymar. adamlar hem işlerinde aşırı başarılı hem kulüplerine forma satışı + rating + sponsor + kupa + başarı sağlıyorlar. dolayısı ile ona verilen atıyorum 20 milyon euroyu fazlası ile geri kazandırıyorlar. he senede atıyorum 500 bin kazanan futbolcuda çok kazanıyor diyorsak zaten orta gelirliliğimizden oluyor bu. biz ayda 3-5 bin liralara çalışıyoruz senede yapıyor 40-50 bin lira para. elbette çok gibi gelir bize ancak o adamlarda hergün idman yapıyor lig boyunca kamptalar neredeyse tesislerde yatıp kalkıyorlar. özel hayatları yok dinlenme oranları çok çok az ve vücutlarının yıpranma oranı çok yüksek. futbolu bırakanlara dikkat ederseniz arada istisnalar hariç tamamının vücutları çöküyor saçları falan bembeyaz oluyor birkaç sene içerisinde. 40 lı yaşlarının başındaki adamlar 60 yaşında gibi görünüyorlar.
güncel Önemli Başlıklar