bugün

basketbolda 5 faul yapan oyuncunun oyun dışı kalması gibi futbola da benzer bir kural getirilebilir. Ayrıca kırmızı ve sarı kart uygulaması da olduğu gibi devam eder.

Her maç, bir çoğu arkası dönük ve gol bölgesinden uzaktaki oyunculara gereksiz ve tamamen ipnelik dolayısıyla yapılan ortalama 40 faulün olduğu ligimizi düşününce bir hayli gerekli olan bir uygulamadır kanımca.

basketboldaki gibi 5 olmaz başka bir sayı olur orası tartışılır. Liglerdeki birçok sakatlığın darbeye bağlı olduğu göz önüne alınırsa, sporcu sağlığı açısından kasap futbolculara da bir dur denmiş olur.

Böyle bir kural ilk başta yapabildiği sadece rakibi oynatmamak olan hürriyet, yalçın, ibrahim kaş, sedat ağçay, veli kavlak, sedat bayrak, yiğit incedemir vs. gibi yetenek fakiri, nasıl futbolcu olabildiği merak edilen kişileri etkileyecektir fakat ben eminim ki oynanan futbolun kalitesi de oldukça artacaktır.
forma çıkarmanın cezasının sarı kart olmasının kaldırılması.
üç korner bi penaltı.

ne varsa eskide var. rekabet artar yeminle. top azcık hızlı gidiyo adam koşmaya tenezzül bile etmiyor kornere/taca çıkıyor top.
(bkz: adamın devam etti)
Hakemler kritik pozisyonları basketbol da olduğu gibi izleyebilsin. Yanlış kararların önüne geçilmesi açısından yapılması gerekli.
0 numaralı forma olsun.
futbolcular çimlere sümkürmesin..
yarı alanların ortalarına bir hucum hattı çizilsin.
ofsayt bu çizgiden sonra başlasın.
hiç uzatma olmaması, 90.dakikaya girildiğinde maçın ne olursa olsun bitirilmesi iyi olabilir.
kadın futbolcu oynatma zorunluluğu.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.