bugün

karakter sınırı nedeniyle kısaltılan, kısaltılmamış hali "futbol taraftarlarının birbirlerine karşı gereksiz nefreti" olan başlıktır.

evet efendim saçmadır bu nefret. a takımlısındır yahut b takımlısındır, elbette rakibini kızdırırsın edersin, rakibinle yenildiğinde dalga geçersin. bu futbolun keyif alınan yönlerinden biridir kabul. nefretin sebebi nedir, magandalığın sebebi nedir? şampiyon olan bir takım neden saçma sapan bir şekilde "hak etmedi abi" cümlesi ile eleştirilir? neden taraftarlar birbirine girer en ufak bir kıvılcımda, neden sahip olunan değerlere küfredilir?

tek bir sebebi var. taraftarlık kavramının geniş bir maganda kitlesinin kontrolü altında olmasıdır buna sebep. yok efendim beşiktaş'ın kadrosu boktanmış. adamlar rüya takımı kurdular, saçmalamak için çaba gösteriyor ve bunu göremiyorsun. yok efendim trabzonspor iyi top oynamıyormuş, dördüncü büyük değilmiş. adamlar şiir gibi top oynuyor, ayrıca dördüncü büyük yani, bu ülke istanbul'dan ibaret değil sok beynine şunu. galatasaray kaç yıllık zafer ile gurur duyuyormuş, geçmişe mazi derlermiş. tabiki gurur duyacak adam, sen daha iyisini yaptın mı da konuşuyorsun, türksün sen de gurur duy. fenerbahçe 29 yıldır türkiye kupasını alamıyormuş, tamam bu komik şimdi buna birşey diyemeyeceğim, fenerbahçe taraftarları kusura bakmasınlar ama böyle büyük bir camianın kaç yıldır türkiye kupası yüzü görmemesi cidden rakip taraftarlar için eğlence malzemesi, hoşgörünüze sığınıyoruz, dalga geçmek magandalık değildir bence. yani futbolun güzelliğidir rakip takımın taraftarını tatlı bir şekilde kızdırmak.

beşiktaş'ın liverpool maçı sonucundan haz alan adamın türklüğünden şüphe duyarım ciddi anlamda. bursaspor taraftarı kutlama yapar beşiktaş yenildi 8-0 diye. bursaspor bu sefer şampiyonlar liginde mücadele verir, beşiktaş taraftarı rakibi destekler, fark yemesini ister. çıldırtır insanı bu tarz olaylar. hani birlik olunsa, tüm takımlar en dostane maç benim maçım olsun diye çaba gösterse, maganda taraftarlar gerekli cezaları alsa, tribünler karışık olsa rakip taraftarlar bir arada maç izleyebilse. çok ütopik bu fikirler lakin neden olmasın diye de sormadan duramıyor insan.
tamamen gereksiz bir nefrettir. bu nefret yüzünden çoğu insan ya dövülüyor yada bıçaklanıyor sırf başka takımdan diye. futbol kardeşliktir lafını bana düşündürüyor bu olanlar. böyle kardeşlik olmaz arkadaş.
not: bu nefret yüzünden bıçaklanarak öldürülen insanların şuan aileleri üzgün.
hayatta hiçbir başarısı olmayan insanların, başarılı gördükleri ilk şey olan takımlarını kıyaslarken orta çıkan heyecan ve başarıya açlığın sonucudur. olmaması gerekir.
Fenerbahçe ve Galatasaray taraftarlarının birbirine duyduğu his. arkadaşım bu nefret niye, bu celalli duruşun altında ne yatıyor, karşı taraf ne yaptı ki sana. futbolcular orada para kazanıyor siz burada can sıkıntısını yaşıyorsunuz burada aklı selim olmak lazım. görüyorsunuz Türk futbolu yavaş yavaş ivme kat ediyor (Avrupa'ya nazaran), basamak çıkmak için can havli ile çırpınıyor siz orada hayır biz yerimizden memnunuz basamak çıkmayalım yerimizde sayalım diyorsunuz. hangi mantık kitabında bu yazılıdır Allah aşkına söyleyin bana...
yerinizde sayarken adımlarınızın sesi sizi rahatsız etmiyor mu, hep aynı tonda ve hep aynı yerde adım atmak size hiç mi nahoş gelmiyor.

- sayın taraftar, yabancı taraftar babanın parasını mı yedi, namusuna mı laf attı, kan davalın mı senin bu nefret niye?.

+ aaaa ...eee ...oooooo ....iiiiiiiii... ama karşı taraftar.......
hayatta hiç bir nefret gereksiz değildir.
ben beşiktaş taraftarıyım ve galatasaray-fener kiminle oynuyorsa onu tutarım.
avrupa maçlarında galatasaray'ın rakibi kimse ben o maç o takımın taraftarı olurum. neden mi ? çalınan şampiyonluklar yüzünden, mühendis oktay'ın atkısı için, 92-93 sezonu anısına..
fenerbahçede aynı şekilde. ali başkanlarının purosu bitene kadar maç dönermiş ya, tek büyük onlarmış ya, fenerbahçe cumhuriyetiymiş ya.. sikerler öyle cumhuriyeti.

eminim bi fenerli veya galatasaraylının da vardır kendince nedeni. ama ben galatasaraydan ve fenerbahçeden nefret ediyorum bu da hiçbi zaman değişmeyecek.
(bkz: di mi güntekin)
şunu kimse unutmasın ki futbol bu ülke için sıradan bir spor dalı değil. maaşının 4te 1ini kombinelere vermiş 17 maça oğluyla gitmiş bir babaya son maç oğlu neden şampiyon olamadık diye sorduğunda, boşver olm yöneticiler para indiriyo siktir et diyemez bir baba. iki ihtimal var: birincisi takım o sezon kötüdür, ikincisi şampiyonluk elinden alınmıştır. o ikinci ihtimalde o babanın gözündeki üzüntü-nefret hiçbir şeye bedel olamaz. paok taraftarı fener taraftarını kovaladı taş attı dövdü ben ekran başında gülümsedim. neden? paok mu küfrediyor benim takımıma her maç ? ya da gs karpatiye elendi ben bayram ettim. neden ? karpati mi çalıyor benim şampiyonulumu?
türkiye liginin en şerefli takımının taraftarıyım.
şerefli ikinciliklerimizle gurur duyuyorum.
bi kişiyi 30 kişi dövüp öldüren taraftar grubundan değilim çok şükür.mühendis oktay
beşiktaş'ta kalabalık grubun kovaladığı bir fenerliyi cebindeki son parasını vererek taksiyle oradan kaçıran insanların olduğu bir grubun mensubuyum.
şeref nedir şerefsizlik nedir bir renkli takım taraftarıyla sabaha kadar konuşabilirim.
esasında bir şeyden (bkz: nefret etmek) zararlı ve de gereksiz bir şeydir.