bugün

dünyada futbol diye bir şey olmasaydı da yaşardık, hayat devam ederdi anlamındaki sözdür. bazıları * şimdi futbol toplumun afyonudur vb sözlerle futbolun ne kadar önemli olduğunu anlatıp ya da işi abartıp sen olmasaydın da yaşardık da diyebilir. futbol olmasaydı da hiç eksikliğini duymadan yaşayabilirdik.
futboldan anlamayan bayan kişi avuntusu.
(bkz: futbol yalnızca futbol değildir)
(bkz: ebesinin nikahının çay tabağıdır)
(bkz: sen olmasaydın da yaşardık)*
makyaj malzemeleri olmadanda yaşayabilirdik.
futbolla uzaktan yakından alâkası olmayan kimsenin serzenişi.

1700'lerde yaşıyor olsaydım muhtemelen o zamana uygun şekilde yaşayacaktım, oturup "lan futbol diye bir oyun yapsak, böyle topla falan oynansa?" diyeceğimi zannetmiyorum. ama şimdi, şu 2010 yılında ben futbolsuz yaşayamam arkadaşım, kimse kusura bakmasın. bu oyun yasaklansa mesela, yasaklayanlara savaş açıp en az 1 milyon gönüllüyle saldırırım amk.
yaşardık yaşamasına da...
(bkz: beyhude geçti yıllar)
bi de şöyle düşün:
(bkz: futbol olmasa yakışıklı futbolcular da olmazdı)
futbol olmasaydı onu yaratırlardı.
"futbolsuz yaşamam demiyorum, yaşarım tabi. ama futbolla bir başka yaşarım."

sözünü söylememe sebep olan önermedir.
(bkz: ot gibi yaşamak)
dünyada hiçbir şey olmasa yine yaşardık.

zira hiç olmayan, olmamış bir şeyin eksikliğini hissetmez insan.
futbol olmasa da yaşardık, hatta daha iyi bir yaşantı olabilirdi.. tv de sürekli, her an her kanalda bir futbol tartışması gören ve artık kusacak olan kişinin düşüncesi ve isyanıdır. kendi kendinize şifreli bir kanal açın bedava olsun isteyenler izlesin kendiniz söyleyin kendiniz dinleyin olur mu?.. kanalı değiştir deme zaten kanalları değiştirirken görüyorum.
(bkz: senden önce futbol vardı)
eksilenmenin umrunda olmadığı kişi düşüncesidir. doğruları söyleyince ancak eksilemek elden gelir. *
herhangi bir şey olmadan yaşayabileceğimiz gibi futbol olmadan da yaşardık.. hava olmadan da yaşardık, ona göre bir biyolujik sistemimiz olurdu.. ne o? çok mu abartılı bir örnek oldu.. müzik olmadan da yaşardık diyelim o zaman..