bugün

kendini yuvarlak bir cismin* dikdörtgen şekilli bir yere girmesi*sonucunda hayvansal bir şekilde bağırmaya odaklamış mal insandır. öyledir ki sanki odanın ortasında öküz besliyormuşşunuzda yanından geçerken kuyruğuna basmışsınız gibi böğürmektedirler. *
kollektif olarak hep yaparlar bunu.
futboldan anlamayan şahsiyetlerin ya da futbolu aristokrat edasıyla izleyenlerin, doğal sevincine mal yakıştırması yaptığı futbol sevdalısı.
futbolu kitlelerin afyonu olarak ya da 22 kişinin bir meşin yuvarlağın peşinde koştuğu bir spor olarak gören mallar tarafından hedef alınan kişilerdir.

bi de,
(bkz: ya ne olacağıdı)
gurbet ellerde bir kafede bilimum milletten oluşan bir grupla maçı izlemektesindir. biralar, yemekler, hoş muhabbet, ne olacak bu maç, evet ya haftaya sınavlar var dimi muhabbetleri arasında 119 dakika kocaman bir ekrana kitlenmişsinizdir. ekranda 'tur' yani türkiyem oynamaktadır. rakip önemli değil. kimse kim.. golü yersiniz. salonda olanca kıyamet kopar. nede olsa gavur* değil mi? tabii ki karşı takımı tutuyor diye düşünürsün. oturduğun koltuğa çökmüş maçın bitmesini, eve gitmeyi, zaten buruk olan içinin biraz daha burulduğunu hissedersin. ancak 2 dakika sonra gelen gol.. türkiyemin attığı gol.. işte o anda pub'ı birbirine katarsın. öyle sevinirsin ki yabancılar sana dahil olur, seninle bağırırlar.. sevinçten, mutluluktan havaya uçacağına dönüp dersin ki;

-lan ne malmışsınız sizde?!
yanlış bir önermedir, doğrusu şu şekilde olmalıdır.

(bkz: futbol maçında gol olunca bağırmayan mal)
gol olmasına tepkisiz bir şekilde mal gibi bakan maloğlu maldan daha kişilikli, futbola gönül vermiş insandır.
futbol aşığıdır bu mal.

tenis maçı izlemediğini bilendir, doğaldır, maç boyunca kah küfürlerle kah alkışlarla sevdasını doyasıya haykırır bu mal.

basketbol maçında olmadığını da bilendir, dakikalar, hatta saatlerce beklediği anın gelişini kutlayan maldır, sanki her dakika gol olmuyor ! mal işte, otur oturduğun yerde.

gol olunca hayvan gibi bağırmakla yetinmez bu mal, sağında solunda kimi bulursa ona sarılır, burdan anlaşılacağı üzere hem ibnedir hem toptur ! ikisi bir arada.
bunlar genelde futbolun oyun değil hayatın anlamı olduğunu sanan mallardır. sanki atılan her gol onları nirvanaya bir adım daha yaklaştırır
(bkz: o hikayedeki mal benim)
arkadaşlarıyla toplanıp, elde biralarla maç izlemenin keyfini bilmeyen malların, kendi çapında kötülediği kişilerdir. ottur bu kötüleyenler. golf ya da buz pateni seyrettiklerini tahmin etmekteyiz.
sadece ayağa kalkıp, alkış tutması ve saygıyla önlerinde eğilmesi gereken maldır sanırım.
(bkz: dostum mal demişsin ama taraftar o)
(bkz: kendimden biliyorum)
futbol denen güzelliğin ne olduğunu bilmeyen kişilerden daha fazla mal olmayan kişidir.
kayserili olmadığı kesindir. coşkuyla gök gürültüsü seviyesinde "gooooooooooooooooooooooooooooooool" diye bağıran insandır. futbola yüreğini koymuş insandır.

diknot: kayserililer maçlarda çekirdek yer, gol olunca iki kat daha hızlı çekirdek yer.

(bkz: rofl)
anı yaşayp stres atar.
(bkz: dostum mal demissin senden akilli cikti)
böyle düsünen maldan daha üstün maldir. kendisinin bögürecek birseyi olmadigindan kiskaniyor olsa gerek. futbol bir duygu, tutku, ihtiras dir. sen bundan anlamiyorsan, malin büyügüsün o zaman.
(bkz: futbolu spor olarak görmüyorum tribi)
futbol macinda gol olunca silahına sarılan mal dan daha akıllı olduğu kesin olan zat ı muhteremdir.
(bkz: mac izlerken sakatlanma ihtimali)
90 dakika bağırmayacaksam o kombine ne diye cebimde lig tv alırım ordanda izlerim. (bkz: sen hiç çubuklu bir formaya aşık oldun mu)
(bkz: gol olunca sevdim ben seni)