bugün

sevgi, barış, kavgasız, gürültüsüz bir futbol.

(bkz: her şey insanlar için)
(bkz: fair-play icin entry girmek isteyen yazarın zor anları) * *
(bkz: düşman kardeşler)
sarı mavi yeşil meşil farketmez
yürüyoruz aynı yolda biz
futbol şiddettir
futbol holiganlıktır
futbol adam bıçaklamaktır
(bkz: holiganlık kalleşliktir)
nasıl bir kardeşlik olduğunu anlamanın pek mümkün olmadığı durum. kardeş kardeşe bunu yapar mı?
http://www.youtube.com/watch?v=_5vqfziG7dM
(bkz: ütopya)
(bkz: futbol kalleşliktir)
hakemler uvey kardesdir.
(bkz: futbol kardesliktir)

fakat

(bkz: kardeş katli vaciptir)

baharın gelişiyle yapılan edit;
(bkz: ironi anlama meziyeti)
sonuna kadar katıldığım cümledir. şöyle bir ironi de var.
ben galatasaraylıyım. çok sıkı bir taraftar olmamamla birlikte futbolu biliyorum edasına girmem.
izlediğim maçlar var, izlemediğim maçlar var. tutku tutkudur işte yine de. özetlerden falan izliyorum, insan gururlanıyor. neyse burası faso kısmı. gel gelelim şuraya.
biz de bir manyaklık var, hem futbol seven insanlar olarak, hem millet olarak hay yüzümüze sıçayım diyorum.
bir değil bir takım manyaklık hatta. futbol kardeşlik diyoruz, ama alakamız yok.
adam futbol seviyor, yanındaki de seviyor. ancak farklı takım tutuyorlar. geçen sene adam vurdular bu yüzden. gol oldu mu olmadı mı muhabbetinden. katıksız mal. kamera çekimleri vs. bunları inandırmıyor. sonra
diyorum işte şu takımdaki adam güzel oynuyor. bak nasıl çalım atıyor gibisinden. bi' sikmedikleri kalıyor. neymiş o başka takımmış. ben gassaraylıymışım, başka takım oyuncusunu beğenemezmişim. salağın biri bu yüzden konuşmamıştı benle. zekasız, çok da umrumdaydın.
bir düşmanlık bi' sınıf ayrımı yapmak, bir gösteriştir gidiyor.
fenerbahçenin şu laylalaylı olan marşı çok hoşuma gidiyor, dinliyorum da arada buna da mahana buluyorlar.
ya anlamıyorum. sorun büyük. bir galibiyet olsun ,meşaleyi alan çıkıyor sokağa birbirini yakıyor. çoçuğun biri ölmüştü kutlamalar sırasında. yazık yahu.
holiganlık da ayrı bir mesele. ne kadar saygılı olalım dediysek, ne kadar insan insandır dediysek anlatamadık insanlara.
kardeşiz, bu konuda da olduğu gibi. ancak tuttuğu takım söz konusu oldu mu tanrı süvarisi kesiliyor adamlar.
vurup kırmalar, adam dövmeler, kesip biçip öldürmeler. yazık yahu.
bir takım kupa kazansın, takım oyuncularının sövüp sayılmadık, elden geçirilmedik bacısı dahi kalmıyor.
neresi kardeşlik bunun?
ben seviniyorum, hani işte adamlar sıkı birini transfer etsin, iste galibiyet alsın, kupa alsın. millette bir düşmanlık. kafa kesesim geliyor böyle oldu mu. yeter be diyorum. tutacağın takımı sikeyim. nerede senin kardeşliğin?
allahsız herifler.