bugün

öncelikli bakınız.
(bkz: futbolcularin kor cahil olmasi)

yukardaki başlıkta görüldüğü üzere futbolcular üzerinde yapılan derin araştırmalar futbolcuların büyük bir kısmının kör cahil olduğunu göstermiştim.
şimdi ise futbol izleyenler üzerine bir kaç tespit yapacağım.

dikkat edin, futbol izleyenlerin büyük bir kısmı hızlı düşünüp, çabuk karar verme yetisine sahip olmayan kişilerin oluşturduğunu anlayabiliyoruz.
anlık heyecana kapılıp, kurgu takip edemeyecek hale gelen insanların genelde hoşlandığı futbol, bağımlılık yapar halindedir.

daha ileri seviyleri vardır ki bu insanlar nirvanaya ulaşmıştır. doruklardadır. bu kesimin hayat standartlarını göz önünde bulundurursak 5 üzerinden 1.60 ile 2.20 arasında seyir eder ve iddaa denen oyunu oynarlar.

sosyal hayatlarına şöyle bir göz atarsak, selamlaşma cümlesinden sonra psikomotor gelişiminden kaynaklandığını düşündüğüm otomatik olarak futbol muhabbeti çevirmeye başlarlar. yer yer sertleşen tartışmaların sonucunda beyhude bir amaç uğruna kavga ettikleri çok sık görülmüştür.

öyle bir insan düşünün ki, takımı uğruna ölen, fani dünyada canını bir takım için feda eden. sesi kısılıncaya kadar bağıran...

bu insanlarımızı kültür yönünden incelersek, objektifliğe kapalı, tek taraflı bakan insanlardır.
futbol hakkında yapılan eleştirilere sert tepkiler veren bir dünya insan vardır. futbol izlemeyi mantıklı bulduklarını söyledikleri gibi karşı çıkanlarada, seviyesizce cevap verirler. iki cümle öcesinde söylediğim gibi objektif değillerdir ve farklılıklara ve eleştirilere tahammülü yoktur.
nihayetinde futbol izleyen insanların kültür ve zeka seviyeleri ortadadır.
kimsenin üzerinde tartışamayacağı bir konu olup futbol düşmanı kılıbıkların, futbol maçı izleyenleri dangalak insanlar olarak gösterme çabasından öteye geçemeyecektir bu seviye. futbol ve basketbol dışında bir sporu marjinal olmak için izlemek, oyunla ilgili hiçbir bok bilmemek; deliğe giren topa gool diye bağırmak muhteşem bir zekanın ürünüdür zaten. verin hepsine birer tane top oynasınlar, di mi, salak bunlar vallaha.
sanatsal herhangi bir faaliyete katılan bir insandan daha az olmayan seviyedir.
(bkz: yılların sözlükçüsüyüm böyle tespit görmedim)
futbolu eleştirenlerle aynı düzeydedir. öyle ki her insan eşit yaratılmıştır.
konuyu açan kişinin yaptığı önermeye gösterdiği destekleyici argümanları gerçekten bilimsel olarak dikkate değerdir. nedir bunlar:

1. ben davranışlarına baktım, öyle olduğunu gördüm.
2. ben sosyal hayatlarına baktım öyle gözlemledim.

peki kaç kişi bu gözlem grubu? en iyimser tahminle 20! e kardeşim akıl var mantık var, 20 kişi öyleyse geri kalan 500 milyon insan da aynıdır tabii. bu çıkarım için tebriği bir borç biliyorum. ( sayı 20 değilse tek başına kaç kişiyi inceledin de istatistiğini tuttun be kardeşim? tüm kanıt senin gözlemlerin mi? buna 'subjektif yaklaşım' denir )

sonuç: bu bir önermedir ama bilimsel olarak dikkate alınır yanı yoktur. ha ben bilim milim anlamam kardeşim diyorsanız o ayrı.

futbol izleyenlerin zeka seviyeleri toplum ortamasıyla aynı olması beklenir. bu tamamen bir ilgi meselesidir.
sadece futbol izliyor olmalarıyla değerlendiremeyecek niteliklerdir. futbol izlemenin kültürle ne kadar alakası vardır ki ? hiç bir maçı kaçırmayana üniversitede * sanat tarihi profesörleri yok mu ? entelektüel birikimiyle çoğu"m"uzu ceplerinden çıkarmazlar mı? ya da şu hayatlarımızın bazen parmaklarının uçlarında olduğu dereceyle bölüme girmiş cerrah kişiler? onlar zeki olmak için maçlara bakmıyor mu?
*
bedri baykam koyu bir fenerbahçe taraftarıdır ve kendisini bu konuda eleştiren "entellektüel" kesime güzel bir cevap vermiştir.
"neler kaçırdıklarını bir bilseler"
turkiye'nin onde gelen sozluk ortamlarindan birine konu olacak, baslik acilip entryler girilecek kadar uzerinde durmaya deger bir seviyedir. yuksektir.
hiç bir şekilde araştırmaya girmemiş kişilerin eften püften tespiti.

futbol zeka oyunu olmasa idi eğer, amatör takımlar dahil bütün takımlar şuan reklamdan reklama koşup paranın mına koymazlardı. sen sanıyo musun ki zinedin zidane çöpçüyken futbolculuğa geçiş yapmıştır. kendisi bir matematik dehasıdır ve o pas atma tekniğini karambole yapmamıştır her zaman.
bir takımın nasıl alt edilebileceği hakkında klişe yorumlar harici gerçek verilere dayanarak konuşan bir adamın gerizekalı olduğunu düşünmek kadar saçma birşey yoktur.

nba izliyorum diye üst düzey zekaya sahip olucaksın! diye bir kaide olamaz veya futbol izleyenler gerizekalıdır diye. zevk ve renk meselesidir bu arkadaşım.

ilgini çekmiyosa SUSAR OTURURSUN KIÇININ ÜSTÜNE, ÖTMEZSiN...
bazıları çok enteresandır.. nereleriyle izliyorlarsa oralarıyla da u izlediklerini tartışmaya çalışırlar..yazılan entrylere $u şekilde cevap verecek kadar enteresanlar * : !!

Pulemjot Kalashnikova

(#4134771)siktir git salak
Cevap Yaz | geçmiş | Sil | x | 25 Ekim 2008, Cumartesi 16:59
izlemeyenlerin ki ile doğru orantıda olan seviyedir.
(bkz: leeds united taraftarı)
(bkz: Manchester United taraftarı)
(bkz: besiktas taraftarı)
matematik adına bildikleri 22 olsa gerek.
(bkz: cok kufur yiyen futbolcunun acabilecegi basliklar)
okulda, össde türkiyede ilk 100e girmiş, oldukça zeki bir arkadaşım, futbol manyağı*
"..ne saldırmaya gerek yoktur, futbol zevktir. tüm dünyada en çok sevilen ve sayılan spordur. bunu inkar edenin kültür ve zeka seviyesine saldırmaya da gerek yoktur." der bir abimiz. tartışılır.
Olmayan seviyedir. Sonuçları saha dışında belirlenen senaryosu belli oyunu izleyip heyecanlanan değişiklerdir. Zeka zaten yok kültür eksilerde.
bir hayli düşüktür. birazcık yüksek olsa voleybol, çok yüksek olsa tenis izlerler çünkü.