1. 1.
  bir William Poundstone kitabı.

  sizleri kitabın tanıtım metniyle baş başa bırakmadan önce kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum. içinde iş dünyasına yönelik çok güzel ipuçlarını barındırmasının yanında cevaplarını bulana kadar şahsımı kabız yapan akla zarar bilmeceleriyle de harika bir kaynak. not: kitapta yer alan bilmecelerin tamamı microsoft a iş başvurusu yapanlara sorulmuş sorulardan oluşuyor.

  Bilişim dünyasının en gözde şirketlerinden olan Microsoft'a her gün yüzlerce iş başvurusu gelmektedir. Ön elemelerden geçen adaylar bir tam gün süren efsanevi bir iş görüşmesi için Microsoft'un Redmond'daki merkezine davet edilmektedir. Peki bu görüşmede nasıl sorular sorulmaktadır ve adayların bu sorularla ölçmek istenen özellikleri nelerdir?

  William Poundstone, bulmacalara ve bilmecelere dayalı bu tür iş görüşmelerinin ilk ortaya çıkışından itibaren tarihçesini anlatırken bu tür iş görüşmelerinin artılarını ve eksilerini de ortaya koyuyor. Kitapta, her sektörden neredeyse bütün şirketleri, iş görüşmesi yapacak şirket yetkililerini, iş başvurusunda bulunan adayları ve insan kaynakları dünyasını yakından ilgilendiren bu ilginç iş görüşmesi yöntemi hakkında pek çok sorunun yanıtını bulacaksınız.

  Yenilikçi şirketlerin nasıl iş görüşmeleri yapmaları ve bulmaca odaklı bir iş görüşmesine girecek adayların nasıl hazırlanmaları gerektiği konularında önerilere ek olarak, bu tür görüşmelerde sorulan onlarca örnek zekâ bulmacası, bilmeceler, hileli sorular ve çözümü imkânsız sorularla, bunların açıklamalı yanıtları da kitapta yer alıyor.
  ... leblebi tozunun hastasiydim