1. 11.
  ceninin kalbinin ilk atışıdır.
  "dedim, sinem üzre vurdun, bu dağı / dedi o halimin yadigarıdır / dedim, zülfün olmuş boynumun bağı / dedi, hayalimin yadigarıdır "
  4 -2 ... yirkenyikilasica
 2. 7.
  uluğ kızılkeçili bir şiirinde şöyle tanımlar.

  Kalbimin damarını balonla açtın diye,
  Sana cirit oyunlu tablo ettim hediye.
  Hayat gözden düşmemek, Bir tür cirit oyunu.
  Refref denen bir ata binen Aşar boyunu!

  Kalbi balonla açmak Elbet büyük beceri.
  Ama onu Fuad' a açandır, Tanrı eri.
  Fuad adını alır kalbde bir siyah nokta.
  insânın ilk hücresi Kendi, var olan yok ta.

  Muhammed o noktadan mîrâçta Hakk' a baktı.
  iki kaş arasından Rabb'i kalbine aktı.
  Sen kalbi biliyorsun Ben ise esrârını.
  Biraz açıklayayım. Kırmayıp ısrârını.

  Dışarda bir sıvıda kalb bir süre atmakta.
  Bunda, bağımsızlığın bir kanıtı yatmakta.
  Emme basma tulumba, Kalb bir körün indinde.
  Halbuki, kalb rahman' ın arşıdır! Her Hak dinde.

  Bilenler, kalb tik taklı robot saattir demez.
  Çünkü saat kendini kurup ayar edemez.
  Kurup ayar edenin ismidir işte Fuad!
  Kimi demiş Cebrail, Kimi Ruh, Kimi mead.
  2 ... celsus
 3. 6.
  erkan oğur ve djivan gasparyan'ın kalan müzikten 2001 de çıkan albümlerinin adıdır. erkan oğur'un perdesiz klasik gitarı kopuzu, gasparyan'ın duduğu, derya türkan'ın klasik kemençesiyle albim baştan sona mükemmeldir, tedavi edicidir. favori parça 2. sıradaki siresi yarisdaran'dır. duduk orada cidden ağlar..

  erkan oğur'un albüm kapağındaki fuad başlıklı yazısı:

  kalb öncesi zamanlar vardı,..

  sonra mucize gerçekleşti,kalbin oluşum süresi tamamlandı. emir geldi ve kalb atmaya başladı... o ilk darbe anı ve hareketin başladığı hayat noktası "fuad" ile sarsılır cisim... gücü vardır, sesi vardır, ritmi vardır... kalb, hayata hevesle, tüm gerçekliği ile başlar... hızlanmalar, yavaşlamalar, heyecanlar, korkular, aşklar, mutluluklar, hüzünler, müzik, coşkular, keskin şoklar, gider bozuklukları, yetmezlikler, hastalıklar, durma ve yeniden başlamalar...

  derken cisme gelen sinyal ve durma anı..."fuad" en küçük sonsuzluktan en büyük sonsuzluğa, yokluktan varlığa kainatı başlatır, "fuad"... orada artık ne son ne de ilk olmak tariflenemez. mutlak varlık yegane gerçektir... kalb öncesi, kalb anı, kalb sonrası sorularını kendime sormaktayım... kalbin kırıldığı an vardır ki, o hayat noktasından "fuad" dan kırılır. kalbin en mutlu olduğu an "fuad" dır... "fuad" ile görür, duyar, dokunur, tadar, koklar, sever, gariplikleri sezer, hissederiz... ve "fuad" ile düşünürüz. yeteneklerimiz, ve hatta hiçbir zaman keşfedemeyeceğimiz yeteneklerimizdir fuad... mantık kalbimizde şekillenir ve nasibimiz ölçüsünde acımasız ya da sevgi dolu olabilir.

  bu müzikler, insan ve insan dışında bilinen, bilinmeyen ve hiçbir zaman bilinmeyecek olan, ya da ileride keşfedilecek canlı, cansız her nesnenin özündeki eksiklikleri tamamlamada karşılıksız hizmetkar olan "fuad" özlemi ile insanlık hayaline armağanıdır...
  2 ... lilium inter spinas
 4. 10.
  yıl 2002, sufi bir arkadaşımdan hediye gelen albüm.. Erkan Oğur'dan öncesi ve sonrası diye hayatı ikiye bölen albüm. Kuliste, imzalasın diye uzattığımda, "çocuk, sen nereden biliyorsun bu albümü?" demesine neden olan ve dolan gözleriyle imzasını karaladığı albüm.
  ... janis joplin
 5. 4.
  volor molor mucizesinin bulunduğu üstalbümdür.kaset kapağında djivan gasparyan ve müzikal geçmişine dair uzunca bilgi verilse de erkan oğur için sadece "müziği sever" denmiştir.
  ... darksideofthepink
 6. 5.
  Farsça kökenli bir kelimedir. Kalp, yürek anlamındadır.

  (bkz: fuat)
  ... akmai
 7. 3.
  gasparyan ile erkan oğur un ortak albümleri. içindekilerin hepsi güzeldir ama siyah perçemlerin gonca yüzlerin de ayrı bir güzel.
  ... paradigma
 8. 2.
  içerisinde erkan oğur un yemen türküsü ne ayrı bir boyut kattığı albüm.
  ... ee caylar kimden
 9. 8.
  erkan oğur ve djivan gasparyan'ın dinlenmeye başlandığı anda başka boyutlara taşıyan albümü. mayrig şarkısı özellikle dinlenmelidir.
  ... barrel
 10. 9.
  nefsini tezkiye ( nifs terbiyesi ) edip, tatmin olmuş ve Allaha ölmeden önce ulaşmış olan kalp
  ... paoniuwang
 11. 1.
  erkan ogur ve djivan gasparyanın düetlerinin oldugu saglam albumun adı.
  ... mamafih