1. 1.
  2000'li yıllar ile birlikte rusya federasyonu ve haliyle o'na tabi türki cumhuriyetlerdeki gülen cemaati beyin yıkama üslerinin gerçek yüzünü ortaya çıkaran rapordur.

  fsb'nin başlattığı harekat sonrası rusya federasyonu ve türki cumhuriyetlerdeki cia destekli gülen cemaati okulları birer birer kapatılmaya başlanmıştır.

  --alıntı--
  Rusya iç Güvenlik Örgütü FSB Başkanı Nikolay Patruşev, 17 Aralık 2002'de Türk basınında yer an açıklamasında, gerçekleştirdikleri en başarılı etkinlikler arasında Türk casusların deşifre edilmesini de saydı.
  FSB Başkanı 2002 yılı etkinlik raporunda Fethullah Gülen okullarında çalışan öğretmenlerin casusluk faaliyetlerinin deşifre edildiğini belirtti.
  FSB Başkanı, açıklamasında, okulların sahibi konumundaki Tolerans, Serhat ve Ufuk vakıflarının isimlerini verdi.
  Rusya'nın Başkırdistan Özerk Cumhuriyeti'nde Fethullah Gülen okullarındaki 10 öğretmen Haziran 2003'te sınır dışı edildi.
  Ayrıca yine Başkırdistan Milli Eğitim Bakanlığı'nın sınır dışı edilen öğretmenlerin görev yaptığı okulu kuran "Serhat" vakfı ile tüm anlaşmalarını iptal ettiği de belirtildi.

  Bu olaydan sonra, Buryatya Cumhuriyeti'nde de, Fetullah Gülen okulu hakkında soruşturma başlatıldı.

  Milliyet gazetesi Moskova muhabiri Cenk Başlamış, 7 Eylül 2003 tarihli haberinde, Rusya'da Fethullah Gülen okullarının temsilcisi konumundaki Tolerans Vakfı Başkanı Mustafa Kemal Şirin'in sınır dışı edildiğini duyurdu.
  Yasaları çiğnediği gerekçesiyle Rusya'ya girişi 5 yıl yasaklanan Şirin, geceyi havaalanında geçirip, ertesi gün Türkiye'ye gönderildi.
  Tolerans Vakfı Başkanı Şirin, Rusya'nın Türk okullarıyla bağlantılı olarak şimdiye kadar sınır dışı ettiği en üst düzeydeki temsilci.

  Yine aynı raporda Rusya Federal Güvenlik Servisi FSB'nin Başkanı Nikolay Patruşev'in yaptığı açıklamanın ardından, Rusya Eğitim Bakanlığı'nın Fethullah Gülen okullarına karşı kapsamlı bir soruşturma başlattığı belirtilmekte.
  Bu çerçevede Rusya'nın değişik bölge¬lerinde 10'a yakın okul kapatılırken, 50'den fazla Türk vatandaşı sınır dışı edilmiştir...
  --alıntı--
  1 ... protest sanayici