1. 1.
    * 1759-1805 yılları arasında yaşamış ünlü alman şair ve dram yazarıdır.Hukuk ve tıp eğitimi görmüştür.
    Lirik şiirlerle başladığı yazın yaşamında haydutlar adlıdramıyla ünlendi.
    1789'da lena üniversitesine tarih profesörü oldu.1794'te goethe ile aralarındaki dostluk nedeniyle weimar'a yerleşti.
    Bu dönemden sonra yazdığı şiirler şaheser niteliği taşır.sonradan ayzdığı oyunlarda daha çok tarihsel kişilikleri işledi. Bazı yapıtları:
    haydutlar
    Fiesko'nun genua'ya yemini
    Hile ve aşk
    don carlos
    2 ... kiraze
  2. 2.
    'insanın estetik eğitimi üzerine bir dizi mektup' isimli yapıtının bir yerinde şöyle der: "insan madde zorunluluğunu ahlak zorunluluğuna çevirmelidir."
    1 ... vernon sullivan
  3. 3.
    "Affetmek ve unutmak iyi insanların intikamıdır." diyen alman şairdir.
    4 ... hüptürük
  4. 4.
    schiller'in hayatında bir dönüm noktası olarak kabul edilen don carlos isimli dram üzerine, thomas mann onun orijinal bir tiyatro dili yarattığını söyleyerek şu ifadeleri kullanır: "schiller kendine özgü bir tiyatro dili icat etmiştir. tonu, tavrı ve melodisiyle ayırt edilebilir ve almanca'nın en parlak, hitabet yönünden en etkileyicisidir, yani heyecan ve düşüncenin bir karışımı."
    1 ... cevapsiz soru
  5. 5.
    insanın estetik eğitimi üzerine bir dizi mektup ta geçen tek bir cümle ile kocaman adamları bile oyuna inandırmış alman şairdir aynı zamanda.

şöyle ki: "insan sözcüğün tam anlamıyla, insan olduğu yerde oynar ve o, ancak oynadığı yerde tam insandır."

pek tabi bu "oyun" dediğimiz şey, çok bilmişler tarafından maske/ikiyüzlülük/makyaj olarak okunabilir. ancak en saf tanımıyla burada oyun ile en azından benim anladığım, çocukların hayata tahammül edip, dünyayı unutmak için icad ettikleri o samimi kurgulardır. "aslan kaç para para pam" gibi tekerlemelerden "aç kapıyı bezirgan başı" lı çelişkilere uzanan bir senaryodur ki sanırım hayat en çok böyle bölümleri sever. reytingi de yüksektir hani. (ölüm, mezar, oyun)
    3 ... oyuncakdunya
  6. 6.
    en iyi devleti ben nesinden mi tanırım?
    namuslu kadını sen nesinden tanıyorsan.
    inan bana, ikisi de dile düşmezler dostum!

dizelerinin ozanı.
    3 ... diablerie
  7. 7.
    aydınlanma çağının ve felsefenin önemli isimlerinden biridir.
    1 ... blow
  8. 8.
    10 Kasım 1759 - 9 Mayıs 1805 TARiHLERi ARASINDA YAŞAMIŞTIR.

--spoiler--
    şair, filozof, tarihçi ve en önemli Alman dram yazarıdır. Yazdığı çoğu tiyatro eseri Alman tiyatrosunda başyapıt niteliğindedir. friedrich von schiller doğa tasvirli şiirlerin şairi olarak da gayet başarılı olmuştur, ancak asıl alanı düşünsel/didaktik şiirdir, çoğu yazara ilham olmuştur ve dramatik şiirleri en sevilen Alman balatları arasındadır.

--spoiler--
    "insan, oynadığı müddetçe tam insandır" SZÜNÜN SAHiBiDiR AYRICA.
    3 ... nadya komanaci biricid bardo
  9. 9.
    Die Räuber adlı (haydutlar) lirik draması muhteşemdir. 5 perdeliktir.
    ... gece lampulu
  10. 10.
    friedrich von schiller
    ... uyeolmadanlinkigoremeyenadam