1. 1.
  1921 dogumlu isvicre'li yazar. harika eserleri vardir. 1990'da olmustur. romulus der grosse (buyuk romulus) ve die physiker (fizikciler) basyapitlaridir. sistemi elestirir inceden.
  2 ... laz pacino
 2. 2.
  alman edebiyatındaki çağdaş tiyatro yazarları arasında brecht'ten sonra gelen isimdir durrenmatt.. onun içinde önemli kişi ve kişillikler vardır. bunlardan birisi de aristophanesdir.. bir aristophanes hayranıdır. bunun yanında dürrenmatt aristophanes ile menander arasında belirli ayrımlar belirler[politik olmak ve ya da toplumsal olmak gibi]. ve tercihi de aristophanes'den yanadır. bununla birlkte der erdgeist'in ve franziska'nın yazarı wedekind'i kendine üstad olarak kabul eder.

  onu tarzında figürler birbirlerinin içersinden çıkarak birbirini geliştirir. zaten eserlerinde de bu karşıtlık söz konusudur..

  belirli yönlerden brecht ile ortaklıkları ve farklılıkları vardır.. brecht seyirciyi eleştiriye yöneltmeye çalışırken;durrenmatt ise seyirciyi realitenin üstesinden gelmeye zorlanamayacağını savunur..[bunların yanında yabancılaştırma tekniği, geleneğe karşıtlık ortak yanlarıdır] bunun yanında insanın brecht'in tersine kısmen politik varlık olduğuna inanarak;kaderinin de bir diğer yarısıyla gerçekleşeceğini belirtir..

  eserlerine bakıldığında ise;aslında bunlar başka girinin konusudurlar.. ve oldukça da geniş çaplıdır sadece isimlerini vermek gerkeirse; die ehe des herrn missisipi[Misisipi'de Hayat], ein engel kommt nach babylon[babil'e bir melek iniyor], der besuch der alten dame, die physiker,[fizikçlier] der meteor..[meteor]

  son olarak da; istanbul develet tiyatrolarında; afife ödüllü bir oyunu olan ''uyarca'' sahnelenmektedir.
  3 ... calderon de la barca
 3. 3.
  şüphe romanında canavar metaforuyla hafif politik-polisiye tadında, gamalı haçın bıraktığı izi süren yazar.
  pek bilinmemekle birlikte bir başka oyunu da göktaşı'dır.
  ... zibende
 4. 4.
  aykırı ve dolambaçlı bir gerçekliği yansıtan, kötümser bir tiyatro yarattı. yazdığı trajedi-komedilerin grotesk uyumsuzluğuyla kahramana da gerçek trajediye de yer bırakmayan bir dünyada bireyin güçsüzlüğünü ortaya koydu.
  1 ... vernon sullivan
 5. 5.
  (bkz: babile bir melek iniyor)
  (bkz: uyarca)
  1 ... bu yazar guncel degil
 6. 6.
  1921-1990

  ikinci dünya savaşı sonrasının önemli yazarlarındandır. ülkemizde daha çok tiyatro eserleriyle tanınır. anlatıları oyunları ve radyo skeçleri dilimize behçet necatigil, kamuran şipal, akşit göktürk gibi yetkin kalemlerce çevrilmiştir. trt de de yayınlanmış en ünlü oyunları:

  -kök
  -yaşlı kadının ziyareti
  -fizikçiler
  -şüphe
  -yunanlı bir kız aranıyor
  -duruşma gecesi.
  2 ... abisesque
 7. 7.
  karizmatik isimdir.benim böyle adım olacak,en aşağı sosyologluk kurtarır valla.
  2 -2 ... etienne
 8. 8.
  papaz oğullarında hep bir sıkıntı oluyor kaygısını uyandıran oyun yazardır. brecht'in gerisinden gelip onu geçmiştir. yalnız popülerite eksikliğinin tek nedeni çözümcül olmayışıdır. brecht her zaman daha iyi bir dünyanın kurulabileceğine inanmış dialektik felsefeleri benimsemiş fakat durrenmat her türlü ideolojinin saçma olduğu konusunda diretmiş ve dünyanın içinden çıkılmaz bir çöplük olduğunu kabul etmiştir. oyun kurgulayışı ve çıkarımlarıyla büyüler, ''yok artık'' dedirdir.
  ... obsesif pollyanna
 9. 9.
  genelde yazarlığıyla bilinse de iyi bir ressamdır aynı zamanda.

  "i paint because i think" demiş bir röportajında.
  ... yasakani