1. 825.
  " Dante'nin ünü gitgide yayılıyor çünkü kimse Tanrısal Komedya'yı okumuyor. " Voltaire
  Bu tip kült olmuş isimleri görünce aklıma hep bu söz düşer artık onlar hakkında iyi bir önyargı oluşmuştur, beğenmeme gibi bir lüksün yoktur, eleştiremezsin, bilmeyeni ayıplarlar ama ayıplayanların %90'ının hiçbir çabası yoktur onları anlamak için. Sadece isimlerini bilirler eserlerini bilirler lys edebiyat ya da kpss genel kültür testlerinden yüksek net yapmak dışında hiçbir katkıları yoktur hayatlarına ve bu onlara gayet yeterli gelmektedir. Yapmayınız böyle onlara yapılacak en büyük saygısızlıktır bence bu!!!!
  1 ... hibolatesla
 2. 826.
  "Odandan çıkman gerekmez, masanda oturmaya devam et ve dinle... Dinleme bile, sadece bekle... Bekleme bile, gerçekten sakin ve yalnız ol. Dünya özgürce sunacaktır kendini sana... Maskesinden sıyrılmak için başka seçeneği yok, huşu içinde yuvarlanacaktır ayaklarının dibine..."

  Bugün ölümünün 94. yıldönümü.
  5 ... matsumoto rangiku
 3. 831.
  Kafka ailesinin altı çocuğundan en büyüğü ve en uzun süre hayatta kalanı.

  94 yıl önce vefat etmesine rağmen, günümüzde böylesine popüler olmasının bir hikayesi var aslında. Hayatı boyuncu pek tanınan biri olmayan kafka, ölümünden önce en yakın arkadaşı olarak gördüğü max brod'dan tüm eserlerini imha etmesini istiyor. Ancak brod bu isteği anlamsız bularak kafka'nın yayınlatmadığı eserleri dahi gün yüzüne çıkarıyor ve dünya edebiyatına büyük bir yazar kazandırıyor.

  Son isteğini, önemli sözlerinden biriyle bağdaşlaştırırsak hata yapmış sayılmayız; “Ölümün olduğu bu dünyada, hiçbir şey ciddi değildir aslında…”
  21 ... bos salon konusmacisi
 4. 832.
  Günün birinde Franz Kafka rutin yürüyüşlerini yaptığı parkta ağlayan küçük bir kıza rastlar. Nedeni ise oyuncak bebeğini kaybetmesidir.
  Kafka bebeği onun yerine aramayı önerir ve ertesi gün aynı noktada buluşmak üzere sözleşirler. Bebek bulunamaz.
  Kafka küçük kıza bebeğin ağzından bir mektup yazar ve buluştuklarında kendisine okur... Mektupta şu yazar:
  “Lütfen benim için kederlenme, dünyayı görmek için uzun bir yolculuğa çıktım. Sana başımdan geçenleri anlatacağım.”
  Kafka küçük kızla her buluştuğunda oyuncak bebeğin hayali maceralarını küçük kıza okur. Görüşmelerinin son gününde Kafka küçük kıza bir oyuncak bebek getirir.
  Oyuncak bebek kızın kayıp bebeğinden çok farklıdır.
  Ancak bebeğe iliştirilen küçük not soru işaretlerini giderecek türdendir:
  “Yolculuğum beni çok değiştirdi.”

  Aradan yıllar geçer... Yetişkin hale gelen kız bebekte küçük bir çatlağın içine yerleştirilmiş notu fark eder...
  O notta şöyle yazar: “Sevdiğin her şeyi er ya da geç kaybedeceksin, ama sonunda sevgi başka bir surette geri dönecek.”

  Hikayesiyle en sevilen yazar.
  3 -1 ... azizpancar2
 5. 833.
  --spoiler--
  Hem ayrıca ben 55 kilo 400 gramım! El ele tutuşsak, nasıl uçup gidebilirim? Peki ya ikimiz birden uçup gitsek ne olur ki?
  --spoiler--

  Hayat 55 kilo 400 gram adamlar için gerçekten çok acımasız.
  11 ... feslemegen
 6. 834.
  Okumanız gereken bir yazar. Yazar demek yeterli mi bilmiyorum. Eski başyapıtlara daha sıcak yaklaşan birisiyim. Tanışmamız şöyleydi. Dönüşüm'ü okuduktan sonra elektirik çarpmış gibi hissetmiştim. Bir süre kitaba bakmıştım sadece. Her yazar değerlidir(gunumuzu kastetmiyorum agac israfi cogunlugu) okuyun.
  7 ... karayavurmusbalina
 7. 835.
  Okumayın abicim. Cidden okumayın.

  Pozitif şeyler okuyun. Hiç gerek yok diğerlerine.
  2 -2 ... insectoidzz
 8. 836.
  gizem dolu ve sorular üreten karanlık gidişata atıfta bulunan kafkaesk tarzı ile ünlü, bu tarzla zaman zaman edgar allan poe' dan etkilendiği tahmininde bulunulabilecek ünlü çek edebiyatçı.
  5 ... capone popescu bulent ergun
 9. 837.
  Orta sınıf bir ailesi olan Kafka, Prag'da dünyaya geldi.
  Kötü bir çocukluk dönemi geçirdi. Babasıyla arası hep kötü olmuş ve içindeki öfkeyi, nefreti eserlerine yansıtmıştır.

  Franz Kafka, eserlerinde insanın içinde gizli kalmış korkularını, sahte aile ilişkilerini anlatmıştır.
  Karakterleri çaresizlikle donanmıştır.

  ESERLERi
  Dönüşüm
  Şato
  Milena'ya Mektuplar
  Dava
  Kayıp
  Aforizmalar
  1 ... hopehope
 10. 838.
  hukukçu olduğunu öğrendiğimde bayağı şaşırdığım; melankoli, insan iç dünyasındaki çatışma ve yabancılaşma duygularının romancısı. *
  mutsuz ve düzensiz bir hayat geçirmiş, ailesi yüzünden kötü bir çocukluk yaşamak durumunda kalmıştır. ailesinin 6 çocuğundan en büyüğü ve en uzun süre hayatta kalanıdır.
  yahudi olması ve esmer ırka mensup olması dolayısıyla hristiyanlar ve almanlar tarafından dışlanan kafka, çek cumhuriyeti sınırları içerisinde doğup avusturyada yaşamını yitirdi.
  1.80 civarı olan boyuna karşılık 55 civarı kilosuyla kafka, çok çelimsiz bir görüntüye sahipti ve yaşamı boyunca kendisinden daha zayıf biriyle karşılaşmadı.
  genç yaşta yaşamını yitiren ve geride mutsuz bir yaşam öyküsü bırakan pek çok kişi gibi, o da veremden gitti. ömrünün son yılını hastalıklarla boğuşarak geçirdi. kendisine konan son teşhis, hayatının son senesinde gırtlak kanseriydi.
  kendisine 7 yıl önce akciğer kanseri teşhisi konduğu da rivayet edilir fakat bu pek gerçekçi bir ihtimal gibi görünmüyor. (zaten veremli de olan bir adam, bir asır öncesinin tıbbi olanaklarıyla bu hastalıkla yedi yıl yaşayamaz çünkü.)
  3 ... nardaninciler