bugün

gereksiz zaman kaybıdır.

turizm işi dışında pek bir işinize yaramaz. bir de fransa'da bazı kurumlar var onlara fransızca bilmeyenler alınmıyor, onlara gitmenizi sağlar onun dışında bir cacık olmaz.

biraz biliyorum, özellikle nesnelerin, canlı varlıkların, cansız varlıkların her birinin eril ve dişil olmalarına göre ön ek almaları çok zorlaştırıyor öğrenmeyi. bir nesnenin eril mi dişil mi olduğu neye göre belirleniyor mesela? misal "televizyon" nesnesi eril mi dişil mi? "la télévision" mu demek gerek "le télévision" mu?

ha yanlış anlaşılmasın "gereksizdir, öğrenmeyin" filan demiyorum kesinlikle, öğrenin ama zaman kaybı olduğunu hesaba katın. buna harcanan zamanı çince veya rusça öğrenmek için ayırırsanız hayatta daha çok işinize yarayacaktır. faydasını daha somut görürsünüz.
akla karayı seçmektir. eğer gerçekten de fransızca öğrenmek istiyorsanız günün herhangi bir anında elinizin altında kaynak kitaplar bulundurmanız şarttır. aksi takdirde öğrenemeyeceğiniz gibi hemen unutursunuz.
1 haftadır çabaladığım şey. Herhangi bir zorunluluğum yok. Tamamen keyfe keder günde 5 dakika olarak çalışıyorum. Kendi kendime hiç bilmediğim bir dili ne kadar öğrenebilirim diye başladım. Göreceğiz. *
Çok zor olan dil benim için. Fransız arkadaşım Türkçe, ben de Fransızca öğrenmek istiyordum. Birbirimize öğretmeye çalıştık ama yok, çocuk harika konuşuyor , telaffuzlarda hiç zorlanmıyor, ama ben asla telaffuz edemiyorum. Defalarca telaffuzunu yaptığı zaman bile uzaylı görmüş gibi oluyorum.
aslında yeni bir dil öğrenmenin ötesinde aşırı bir zorluğu yoktur. sadece ingilizceye oranla maruz kalma, denk gelme, tüketme oranı çok daha düşük olduğu için ingilizce'den bir tık daha zaman istiyor öğrenmesi. bunlar da internet çağında halledilemeyecek sorunlar değil. Fransızca'nın esas zorluğu telaffuzu. çok çeşitli bir telaffuzu var ve özellikle ilk yıllarda duyulanı yanlış veya eksik anlamak çok mümkün.
çeşitli kurslarda verdiğim grup ve özel derslerden sonra son bir aydır online fransızca kursu vererek bu amaç uğrunda çabalayan insanlara yardım ediyorum.
aslına bakarsanız zor bir iş değildir fakat hepsinden önce dili o ülkenin ve milletin kültürü ile bir bütün görmeniz gerekir. örnek vermek gerekirse iyi bir fransızca bilgisi için fransızca konuşulan ülkelere seyahat edip, fransız sinemasından filmler izlemek, orijinal metinlerden yemek tarifleri uygulamak, tv5 izlemek gibi eylemlerde bulunmak da gerekir.
bir yabancı dil öğrenme niyetiniz varsa fransızcayı tavsiye eder, üstüne bir de tarafımdan özel ders almak isterseniz mesajlarınızı beklerim.
prenez soin de vous, bisous bisous.
30 ülkede konuşulan çok güzel bir dil. ingilizce ve ispanyolca bilenler için kesinlikle tavsiye ederim.
ingilizce'den sonra en geçerli ikinci dil konumunda. Öğrenmek isteyenlere kesinlikle Aykut Yavuz Fransızca Dersleri youtube kanalını tavsiye ederim. Kendisi eski bir üniversite hocası, native ve konusunda uzman ve çok donanımlı bir kişi. instagram sayfası da var: aykutyavuzfransizca.
Çok güzel bir dil ve kesinlikle öğrenilmeli çünkü ingilizce den sonra ikinci sırada ve 30 ülkede konuşuluyor. ingilizce bilmek artık klasik oldu ama fransızca bilmenin ayrıcalığını yaşıyorum ben. Öğrenilmesi çok zevkli, sanıldığı kadar zor değil, masculin ve feminin konusu da çok büyütülecek bir konu değil, zamanla benimseniyor.
aykut yavuz fransızca dersleri youtube kanalı sayesinde çok öğrenebilirsiniz. Bana çok katkısı oldu.
yeni bir dil öğrenmek her zaman güzeldir.