bugün

fransız mallarına karşı yapılabilecek boykottur. en azından tepkimizi belli edebiliriz.

benzin: total, elf
supermarket: carrefour, gima, dia endi, championsa
insaat: ondulin avrasya (onduline -bituline-isoline), lafarge, chryso, weber markem
seyahat: air france, club med, fransa'da tatil, fransiz kultur merkezi
tiras bicagi: bic
cakmak: bic, cartier
kirtasiye: bic, sheaffer
yogurt: danone, yoplait
sise suyu: perrier, danone, evian
mutfak ve diger ev esyalar: tefal
oto lastigi: michelin, uniroyal, recamic
oto yedek parca: valeo
otomobil: renault, peugeot, citroen
spor ekipmani: le coq sportif
motosiklet, bisiklet: peugeot
giyim: lacoste , givenchy, pierre cardin, yves saint laurent, etam, rené derby, sonia rykiel, cacharel, daniel hechter
canta: longchamps, lancel, louis vuitton
sampuan: l'oreal, studio line, lancome
sac urunleri: l'oreal, studio line, garnier, kerastase
cilt bakim urunleri: clarins, guerlain, avon, avene
bebek giyim, mama, oyuncak: bledina, mellin, majorette, dpam, petit bateau
kozmetik: l'oreal, la roche posay, biotherm, christian dior, clarins, vichy
parfum: chanel, christian dior, clarins, drakkar noir, fahrenheit, lancome,lavendar harvest
dergi: marie claire, elle
telekom: alcatel
sigorta: axa, gunes sigorta, basak sigorta, basak emeklilik (groupama international)
finans: societe general bankasi, teb (turk ekonomi bankasi)
ilac firmalari sanofi (aventis&synthelabo&pasteur ortakligi): servier, fournier, guerbet, pierre...

not:(alıntıdır)
entry i görünce boykottan vazgeçtim. hepsi bunlarınmış.
yalnız 'boykot' kelimesi de fransızca, onu kullanmayalım rica ediyorum, protesto ne güne duruyor. bi dakka lan?
nasıl dedirten boykot türlerindendir. kusura bakmayın ama kimse iplemez bu boykotu neden mi ? daha öncede israil ve italya üretimi olan mallar güya boykot edilecekti. kısacası ne bunlar olmadan bir hayat sürebilirsiniz ne de boykot edebilirsiniz. kendi görüşüm bir adam altındaki arabadan vazgeçmez bu gibi bir durumda. ya da sen ya da ben vazgeçemeyiz, almasak ne yapacağız üretimimiz çok iyi ya sanki.... Bunlar olmadan bir Türkiye söz konusu değildir. Boykot hikayedir.
Boykot etmek iyi hoş da; bu boykot Fransa'ya koyar mı? Asıl soru bu bence. Sonuçta bilmem kaç milyar dolarlık ihracat yapıyor bu adamlar. Türkiye bu ihracatın küçük bir kısmı bildiğim kadarıyla. Fransız mallarını boykot etmek bana sanki o malların Türkiye'de dağıtımını, satışını, vs o mallara emeğini koyan ve bundan ekmeğini kazanan Türk işçilerin ocağına incir ağacı dikmek olur gibi geliyor bana. Bilemedim ama.
2011 yılında da yapılan çağrıdır.

Millet peugeot arabaları birbirine vurmuştu.

Mümkünse aynı performansı bekliyorum kendilerinden*
şimdi renaut'ları bıçaklar bunlar. oğlum, onlar portakal değil lan !..