1. 1.
  Akaryakıt zamları mı? Yok Değil bence mesele bu kadar basit olamaz. Hem sonra, Macron da zamları geri çekti fakat eylemler bitmedi. Sarı yelekliler mi? Hayır efendim bilemediniz. Onlar bu işin maşası. Sadece Kullanılan zavallı gençler onlar. Korkarım ki bu eylemler büyüyerek tüm avrupaya yayılacak. Çünkü işin arkasında abd yani cıa var. Nedeni ticaret. Yani rant. ab nin, abd nin iran ambargosuna uymama kararı alması. Fransanın bu konuda öncülük yapması ve abd ye rest çekmesi. ingiltere, Fransa, Almanya, Rusya nın iran ile ticari ilişkileri olduğundan ambargoyu tanımama ve Birlikte hareket ederek abd yi safdışı bırakmak istemeleri.

  --spoiler--
  Fransa'dan ABD'ye rest: Karışamazsınız!

  Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, Slovakya’da düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin iran aleyhindeki ambargolarının Avrupa’nın kendi bağımsız özel kurumlarını yaratmak için bir fırsat olduğunu söyledi.

  Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, ‘’Bana göre, iran ile yaşanan kriz, Avrupa'nın kendi bağımsız mali kurumlarına sahip olabilmesi için bir fırsat olacaktır. Böylelikle istediğimiz ülkeyle ticaret yapabiliriz. Washington, iran ile ticaret yapabileceğimiz ya da yapamayacağımız yönünde karar alamaz’’ dedi.

  "Trump, daha güçlü bir Avrupa’nın yaratılması için en iyi teşvik unsurudur" diyen Le Maire, Avrupa'nın Trump’tan sonra daha da güçlü olduğunu söyledi.

  Le Maire ayrıca, ‘’Trump bir ekonomik savaş başlatmak istiyor, kazanacağını düşünüyor, fakat bu savaşta kimse kazanmaz’’ dedi.

  ABD'NiN NÜKLEER ANLAŞMADAN ÇEKiLMESi

  ABD Başkanı Donald Trump, 14 Temmuz 2015’te Avusturya'nın başkenti Viyana’da P5+1 (ABD, Çin, Rusya, ingiltere, Fransa ve Almanya) ile iran arasında imzalanan ve 16 Ocak 2016’da yürürlüğe giren Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan nükleer anlaşmadan çekildiklerini ve iran'a yaptırımların yürürlüğe sokulacağını duyurmuştu.

  AB, ABD'NiN AMBARGOSUNA UYMAYACAK

  ABD'nin iran nükleer anlaşmasından çekilmesi sonrasında anlaşmaya taraf olan ve iran ile iş yapan diğer ülkeler (Çin, Rusya, ingiltere, Fransa ve Almanya) iran ile Avrupa Birliği (AB) kapsamında kurulacak finansal bir mekanizma üzerinden petrol satışı gelirleri dahil ithalat ve ihracat yapmak için anlaşmaya varmıştı.

  AB VE iRAN ARASI YENi FiNANS MEKANiZMASI

  ingiltere, Fransa, Almanya, Rusya ve Çin'in Dışişleri Bakanları ve iran Dışişleri Bakanı, yeni finansal ödeme mekanizması ile ilgili yayımladıkları ortak bildiride, "Özel Amaçlı Araç" adı verilen yeni sistemin "iran'la meşru iş yapan işletmelere yardımcı olmak ve güvence vermek" amacını taşıdığını açıklamıştı.

  http://www.haber7.com/dun...abdye-rest-karisamazsiniz
  --spoiler--

  fransayı karıştıran kim
  3 ... gazeloglu
 2. 2.
  (bkz: dış mihraklar)
  4 ... tursusu kurulmus kiz
 3. 3.
  de gaulle. hep bu herifin suçu *
  1 ... tuiran kouma
 4. 4.
  dış mihraklar diye dalgaya almamak lazım.

  bağımsızlık savaşlarından bu yana avrupa ile amerika'nın arası hiç bu kadar açık olmamıştı.

  iran ambargosuna katılmamak, türkiye ile ilgili yaptırım kararlarını desteklememek, israil konusunda sürekli aksi yönde duruş sergilemek, merkel'in trump hakkında söyledikleri vs. vs. vs.

  tesadüf diyebilirsiniz belki ama bunları da göz ardı etmemek lazım.

  trump pek zeki bir adam değil. bu olaylar eğer onun başının altından çıkıyorsa ab ile abd arasındaki ipler tamamen kopabilir.

  öte yandan sovyet rusya dağıldığından beri doğu bloğu en şanslı-karlı günlerini yaşıyor.
  3 -1 ... lucius vorenuss
 5. 5.
  19.yy ingiltere-fransa savaşından kimler karlı çıkmışsa, onlardır.

  Waterloo Muharebesi veya Waterloo Savaşı; 16-18 Haziran 1815 tarihlerinde gerçekleşen, Fransa imparatoru Napolyon'un mutlak yenilgisiyle sonuçlanan ve Avrupalı güçler arasında 23 yıldır süren silahlı mücadelenin sonunu getiren muharebe. Fransızcada Mont-Saint-Jean Muharebesi olarak da bilinir.
  2 ... biliraver
 6. 6.
  (bkz: ajdar)
  1 ... birinizdegunesolsun