1. 1.
  fransa'da türkiye mevsimi
  temmuz 2009'da başlayıp 31 mart 2010'da bitecek olan türkiye'nin sanatsal ve kültürel dinamiğini, dünya çapında yeteneklerini kanıtlamış olan yazar, şair, müzisyen, oyuncu ve çeşitli sanat grupları ile tanıtmayı amaçlayan türk - fransız işbirliği ile oluşturulan uzun soluklu bir program.
  program süresince türkiye fransa'nın davetlisi olacak. program kapsamında 16 ayrı başlıkta etkinlikler düzenlenecek.

  program 1 temmuzda "tarihe yolculuk, izmir foça-marsilya" adlı teknenin izmir'den yola çıkarak marsilya'ya varmasının ardından mercan dede ve anadolu ateşi'nin gösterisi ile başlayacak.

  program'da ayrıca arpist şirin pancaroğlu, flüt sanatçısı şefika kutluer, piyanist fazıl say ve ritim ustası burhan öcal ve dünyaca ünlü dj mercan dede gibi müzisyenler de farklı konser organizasyonlarında yeralacak.

  kültür ve turizm bakanlığı dansçılarının gerçekleştireceği sema gösterisinin yanısıra "türk müziği ve dervişler" konulu bir koreografi de seyircilere sunulacak.

  edebiyat alanında ise elif şafak, zülfü livaneli gibi türk yazarlarında katılacağı söyleşiler de düzenlenecek

  sinema bölümünde de fransız arte kanalı türkiye üzerine beş ayrı belgesel gösterimi gerçekleştirecek.

  fikir tartışmaları bölümünde de "türkiye'nin politik ve ekonomik dinamikleri," "fransız medyasının gözünden türkiye," "türkiye ab'ye girmeli mi, girmemeli mi," gibi başlıklar altında konferans ve söyleşiler düzenlenecek.

  eğitim alanında ise bin türk öğrencinin fransa'da ağırlanması planlanıyor.*
  1 ... klepsy
 2. 2.
  dünyaca ünlü fotoğraf sanatçımız ara güler'e paris belediye başkanı bertrand delanoe tarafından "vermeil madalyası" verilecek olan etkinlik.
  etkinlik türkiye ve fransa'nın dışişleri ve kültür bakanlıklarının himayesinde, iksv ve cultures france işbirliğiyle, paris, marsilya, lille, lyon, strasbourg ve bordeaux gibi şehirler başta olmak üzere fransa'nın dört bir yanında 31 mart 2010'a kadar devam edecek.
  "fransa'da türkiye mevsimi" kapsamında, dünyanın en prestijli fotoğraf kurumlarından biri olan maison europeenne de la photographie, usta fotoğrafçı ara güler onuruna kapsamlı bir retrospektif sergi düzenliyor.
  9 eylül çarşamba günü açılacak "1950'li ve 1960'lı yıllarda istanbul fotoğrafları" başlıklı retrospektif sergisi 11 ekim tarihine kadar gezilebilecek.
  ... nunu
 3. 3.
  türkiye'nin yurtdışı tanıtımı için büyük önemi olan ve fransa'da yaşayan türklerin kaçırmaması gereken etkinlikler bütünüdür. Louvre müzesinde türk sergilerini görmek, Saint-Pierre-des-Cuisines salonunda türk müzisyenlerin konserlerini izlemek, Théâtre Ephéméride'de türk tiyatrolarını seyretmek, türkiye'de bile izleyemediğimiz karagöz'ü fransa sahnelerinde görmek herkese nasip olmaz.
  ... myosotis
 4. 4.
  fransanın nabucco projesine değer verdiğinin göstergesidir ki adamların para için ,tükürdüğünü bile yalayabildiğini gösterir.
  ... uzundonemmaliyetegrisi