1. 1.
  aktif personel/ asker sayısı 260.000 olan, avrupa birliği'nin ingiltere ile birlikte önde gelen askeri gücüdür. yıllık 60 milyar dolarlık askeri harcamasıyla avrupa birliği içersinde ingiltere'den sonra ikinci, dünya genelindeyse abd ve ingiltere'nin ardından en çok askeri harcama gerçekleştiren üçüncü ülke konumundadır. bu rakam, fransa'nın gayrisafi yurtiçi hasılasında %2.6'lık bir yer işgal etmektedir. fransa, bir olağanüstü hal durumu söz konusu olduğunda 11.500.000 milyon erkek vatandaşını silah altına alabilecek konumdadır. askerlik görevi zorunlu olmakla birlikte, vicdani ret hakkı bulunmaktadır.
  1 ... leggare
 2. 2.
  Birinci cihan harbini müteakip Güneydoğu yöremizi işgal etmiş olan ordudur. Güneydoğu insanının üstün direniş mücadelesi neticesinde çekilmek zorunda kalmıştır.
  (bkz: müttefiklerimiz yenilince bizde yenilmiş sayıldık)
  (bkz: Eskiden oralar dutluktu)
  1 ... kizilmaske
 3. 3.
  vakti zamanında napoleon bonaparte tarafından yönetilen ordu.sonunda ne olmustur orası malum..
  ... bizbilmiyorennn
 4. 4.
  haklarında dünya savaşlarında ki kabiliyetsizlikleriyle sayısız espri yapılmış ordudur. şuanda ise bildiğim kadarıyla fransada askerlik sadece 4 saat süren fransız milliyetçiliği yapan bir video kadar sürmektedir.
  1 ... chantal
 5. 5.
  artık sarkozy'nin emrinde olan askerlerdir..
  evet, biraz gerizekalıdırlar lakin hala askeri teknolojide üstün bir ülke olmaları ve ekonomik durumları onların ciddiye alınması gerektiğini gösterir..
  ... cupid
 6. 6.
  Ikinci cihan harbinde mevcudu 2,5 milyon oldugu halde, milli suur asilanmis 800 bin kisilik alman ordusu karsisinda tutunamayarak darmadagin olan ordu. Oyle ki fransiz ordusu majinonun arkasina saklandigi halde Turkler ile birlikte yeryuzunun en kahraman askerlerini yetistiren alman ordulari majinoyu iki yerinden delerek, belcika'dan inip 10-15 gun icinde bu suursuz orduyu dagitmistir. Cunku fransiz askerlerinde irk bilinci ve milli suur yoktu. bu mefhumlar olmayinca da kaybetmek ve yok olmak mukadderdir.
  4 -2 ... migfer
 7. 7.
  2.emperyalist paylaşım savaşında almanların milli şuur ile değil tank gücüyle ezdiği emperyalist ordu. bu ordu ile alman ordusu arasındaki fark anlayış farkıydı. geri kafalı fransız komutanları kendilerini 1.savaşta zannedip kanatları boş bırakarak tüm faşist almanya'nın paris'e girmesine neden olmuştur.
  1 -1 ... kisil
 8. 8.
  adi pislik düşman tanklarının korkulu rüyası nice cengaver napoleon'Lar yetiştiren şanlı ordudur.
  http://www.youtube.com/watch?v=Cgim0DNw1EE+
  -2 ... kirezlerin silviya
 9. 9.
  başkentini savaşmadan teslim eden tek ordu.

  arkadaş el insaf! ulus olmayı becerememiş, toplama ırak bile savaştı etti. bunlar paris'i altın tepside sundular. tek el tabanca bile patlatmadan.

  maginot hattı rezaletine ise bu başlıkta değinmiyorum bile. anlatması kısa, dalga geçmesi çok uzun sürer.
  3 -2 ... sadaeke
 10. 10.
  başkentini savaşmadan teslim eden tek ordu değildir.

  (bkz: ırak)
  ... fidelcastro