1. 1.
    bir canan karatay tesbiti:" Fransız ihtilali'nin sebebi tuzdu "
    devam etmiş: "Krallar ve aristokratlar hakiki tuzu elinde tutup yüksek fiyata satmak için halka vermedi" demiş. ve eklemiş: " ilk kez söylüyorum "
    keşke söylemeseydin be annem. bak yine aklımı şeyedesim geldi.
    canan karatay sayesinde öğreniyoruz ki: 1789 fransız ihtilalinin nedeni feodalizm-kapitalizm kapışması değilmiş. aristokrasi- burjuvazi kapışması değilmiş.
    fransız ihtilalinin sebebinin tuz olması
    Liberté, égalité, fraternité yani özgürlük eşitlik kardeşlik mücadelesi değilmiş.
    peki neymiş: tuzmuş.
    http://www.hurriyet.com.t...nin-sebebi-tuzdu-40743608
    not: ilahi canan abla. sen çok yaşa.
    8 -1 ... eratosthenes
  2. 2.
    çok mantıklı tespittir.

2. dünya savaşının sebebi de aslında karabiberdir, naziler karabiberi yüksek fiyata satmak için bütün avrupayı ele geçirip karabiber piyasasında tekel olmayı hedefliyorlarlardı.
    6 ... gold tab gibson
  3. 3.
    Her şey "babacığım seni tuz kadar seviyorum" diyen prensin krallıktan kovulmasını anlatan hikayeyle başladı.
    https://m.uludagsozluk.com/e/10525571/
    1 ... cincinnatus
  4. 4.
    canan abla'nın devreler yanalı çok olmuş ne yazık ki. evet buradan büyük bir sırrı da açıklıyorum şuan;

balkan harbinin başlama nedeni inegöl köftedir.
    3 -1 ... ecinni
  5. 4.
    Çağ açmış çağ kapatmış. imparatorlukları yıkmış dunyayı yerinden oynatmış koskoca olayı tuza indirgemek. Olayları kafasına göre çözümleyen kafası çalışmayan insan beyanıdır.
    1 ... yakov
  6. 5.
    -tuzu uzatır mısın?

+uzatamam.

-ne demek uzatamam?!

(bkz: ve olaylar gelişir)
    8 -1 ... kornisten kovulan perde ruleti
  7. 6.
    tuz yoksa pasta yesinler.
    1 ... ozzy osbourne
  8. 7.
    fransız devriminin temel nedenlerinden birinin gıda ürünlerine halk tarafından ulaşılamaması ve kötü ekonomi oluşu konusunda haklıdır.

yani canan abla haksızdır da iki fransıca yazıp, "demek fransız devriminin sebebi liberté, égalité, fraternité değil ha canan, cınım yha" diye atar yapmalık bir durum yok o liberteler egaliteler devrimin ilk aşamasında değil daha sonraları, velhasıl bu liberté, égalité, fraternité ifadesi taaaa üçüncü cumhuriyet döneminde fransız devletinin resmi metinlerine girecek kavramlardır.

fransız devrimi başladığında, burjuvası da köylüsü de pastadan daha çok pay almak derdindeydi. bu durum da devrimin gücünü veya büyüklüğünü düşürmez. pastadan hakkıımızca pay almak istemenin hangi kötü tarafı var sorarım? velhasıl böyle kavramlar zaten devrimin ilk aşamalarında tartışılmaz. devrimler her şeyden önce birer hayatta kalma mücadelesidir. yani, evet, fransız devriminin nedeni belki tuz değildir, ama öyle türk filmlerinden alıştığınız gibi süper yüksek amaçlara sahip olarak da başlamamıştır. ha egalite baki. çünkü pastadan pay almak demek egalite demek zaten. yani canan ablanın söylediği de egalite ile gayet uyumlu.

lan bana da franzıca bilmediğim halde fransızca yazdırdınız lanet olsun size ya.
    ... f ucklife