1. 1.
  hannah arendt'in görüşüne göre, enteresan bir şekilde amerikan devrimi'nin alacağı versustur.

  arendt'e göre; amerikan devrimi, tabanında bir ulus olmaksızın, sivil ve siyasal birliğin de olabileceğini kanıtlamış bir devrimdir. bu anlamda ulus maskesinden sıyrılmış, çoğulcu toplumsal yapıyı benimsemiş güçlü bir irade bütünlüğü sergilemiştir.

  fransız devrimi ise ulus-devlet modelinden yola çıkarak güçlü bir monarkın karşısında durmuş ve bir imparatorluk devirmiştir. fakat zamanla fransız cumhuriyet rejimi, azınlıkları görmezden gelen baskıcı bir yönetim şekline dönüşmüştür. ''çoğunluğun tiranlığı'' dediği bu yönetim şekli amerikan devrimi'nde görülmez.

  ne var ki zamanla; abd'deki kamusal mutluluk ve kamusal refah seviyesinin yüksekliği insanlara, bu devrim ruhunu unutturmuştur. diye de ekler.

  T: sözlük yazarlarının düşünceleri merak edilen bir versus.
  22 -2 ... fikrimin ince gulu
 2. 2.
  amerikan devrimi diyorum ben..

  ama artik bunun da bir ustune ihtiyacimiz oldugunu dusunuyorum.. biz tostoparlak dunyanin insanlari olarak..
  2 -1 ... artificialhuman
 3. 3.
  alayınınnn diyorum bende...
  ... respo93
 4. 4.
  Daha yakın zamana kadar köleliğin yasal, ırkçılığın üst düzeyde olduğu amerikan topraklarında devrim ancak bilginin hızlı yayılması ile beraber teknolojik gelişme ile olmuştur. Halen ulusalcılıktan uzak sadece beraber yaşamayı 'becerebilen' bir çok uluslu bir devlet durumundadır. Fransız devriminde ise günün şartları düşünüldüğünde insanlar temel ihtiyaçlarını karşılamış, yönetimini kendini tanır ve kabul hale getirmiş, üretmiş, geliştirmiş ve kendini gerçekleştirmiştir.

  Fransız devrimi düşünceyle, akılla ve mantıkla topyekün olmuştur. Amerikan devrimi ise hazıra konmayla olmuştur. Bu yüzden Fransız devrimi bu kıyaslamayı yarattığı değerler açısından uzak ara alır.

  Bir çağı kapatıp yeni bir çağ açmış, daha ne yapsın bu devrim.
  4 ... compliment
 5. 5.
  Amerikan devrimi ne ara oldu aluminyum? Ekmek bulamayınca zenci mi yediler?
  ... serdarsl06
 6. 6.
  Amerikan devrimi > Fransız ihtilâli.

  Amerikan devrimi, devrimler çağını başlatmıştır. Onun etkisiyle, sadece Fransız değil Lâtin amerika bağımsızlık devrimleri de gerçekleşmiştir.

  Fransız etkisiyle yayıldığı kabul edilen mikro siyasi milliyetçilik- ulus devlet modeli, aslında Fransız devrimiyle ilgili olmamasına rağmen devrimler çağının başlatıcısının ismiyle değil de Avrupa'daki ardılının ismiyle beraber anılır olmuştur.

  1800'lerin başındaki Lâtin amerika isyanlarının baş aktörlerinden simon bolivar, Fransız devriminden değil amerikan devriminden etkilenmiş, hatta tıpkı kuzeydeki birleşik devletler fikrini güneyde de uygulamayı hayal etmiş ama kolombiya, brezilya, ekvador arızalardan dolayı bu hayalini gerçekleştiremedi.

  Amerika'nın ilkesel olarak açıkladığı ama ic savaşın sonuna kadar uygulanmadığı insan hakları fikirleri de yine Fransız devriminden sonra genişletilmeye çalışıldı.

  Yani birisi büyük bi etki yapan baba, öteki bu etkinin yarattığı ortamda belli başarılar kazanan oğul. Miras yedi gibi.

  Fransız devriminin 25 koca yılının çok karanlık, inanılmaz vahşi, sefaletle geçtiğini de unutmamak gerek.
  1 ... profesyonel kamikaze pilotu ii
 7. 7.
  Her ikisini de aynı çevreler yapmıştır

  Fransız devrimi dediğimiz uzun süreçle birleşik krallık Fransız rakip hanedanlığı tasfiye etmiş ve önemli bir rakipten kurtulmuşlardır

  Amerika'nın bağımsızlığı dediğimiz devrimde de bize anlatılan hikayeye aykırı olarak ispanyollar etkisizleştirilmiştir yani Amerikan bağımsızlığı koloniler ve ingilizlerin danışıklı dövüşünden ibaret olup sonuç ispanyol hanadanlığının yenilgisi ve mevcut topraklardan tasfiyesidir

  ve Rus çarlığı olayına hiç girmiyorum lenini oraya taşıyan ingilizler ve Sovyet devrimiyle hem rakip hanedanlıktan kurtuldular hemde 1. Dünya Savaşı'nın kazanımlarını Ruslarla paylaşmaktan... Sovyetlerin tek kurşun atmadan dağılması tesadüf değil

  Biri Osmanlı Alman ve Avusturya - maceristan imparatorluğu mu dedi oraya hiç girmiyorum ama sonuca bakarsanız ingilizler 3 büyük rakip hanedanlığı daha tasfiye etmişler

  Biri mao mu dedi?
  1 ... isminiunutanadam
 8. 8.
  Millet ve milletlerarası oluşum

  AB mi daha iyi Almanya mı? Bir birlik bütün haliyle daha güçlü olabilir. Ama bir birlik dağılabilir bir bütünü ifade eder. Almanya tek başına da güçlüdür ab?

  Amerika halkın refah gelişimini Sovyetler ile girdiği savaş sonucu ortaya çıkarmıştır. Sovyetler yıkılınca insana verdiği o insani değeri de takmamıştır. Haliyle Amerika dediğimiz oluşum üçgen piramitteki o en üst en sivri kısmı gösterir. Amerika'nın devrimi o sivri kısımda biter.

  Fransız devrimi ise en alt tabanla alakalıdır yani üçgen piramidin geniş tabanını gösterir.

  Büyük olan geniş olan kısımdır. Kazanan üsttekiler olsa dahi yönelim aşağı yani halktan yana olur. Fransız devrimi halkın Amerika devrimi sermaye sahiplerinindir. bu yüzden Fransız devrimi başlı başına bir millet Amerikan devrimi ise milletlerarası bir oluşumdur.
  1 ... keyf kahyasi