1. 1.
  ispanya iç savaşı'yla ülkeyi ispanyollara zindan eden faşist lider. 1975'e, ölümüne dek diktatörlüğünü sürdürdü. ayrıca;

  (bkz: guernica)
  1 ... zibende
 2. 2.
  (bkz: francisco bahamonde)
  1 ... alec yulin
 3. 3.
  (Ferrol 4 Aralık 1892 - Madrid 20 Kasım 1975 )

  1910'da Toledo Piyade okulunu bitirdi. 1912'den 1927'ye kadar Fas'ta görev yaparken Abdülkerim e karşı savaşan yabancı lejonunu komuta etti, Fransız kuvvetleriyle birlikte (1923-1927) Rif Savaşı nı kazandı. 1926 da generalliğe terfi etti. 1933 te Balear adaları'na gönderildi. Aynı yıl sağın zaferi üzerine geri çağırılarak genelkurmay başkanlığına getirildi ve Asturias maden işçilerinin grevini bastırdı. 1934'te Halk cephesi iktidara gelince Kanarya Adalarına sürüldü. 1936'da milliyetçi hükümet darbe yapınca darbeden yana bir bildiri yayınladı ve Sanjurjo'nun ölümünden sonra Faşist hareketin başına geçti (bakınız ispanya iç Savaşı). 30 Ocak 1938'de devlet ve hükümet başkanlığı ile kara ve deniz kuvvetleri başkomutanlığına getirildi. El caudillo (lider) sıfatıyla ispanyol devletine Falanj'ın siyasal ilkelerinden esinlenerek otoriter bir yapı kurdu. Ordu, kilise ve büyük toprak sahiplerinin desteğiyle her türlü muhalefeti susturdu. Bask bölgesinde ve Katalonya da bölgesel özerkliğe tümüyle son verdi. iç Savaş döneminde kendisine destek çıkan Hitlerci ve faşist rejimlerden yana çıkarak 1939'da Antikomintern Paktı imzaladı. ikinci Dünya Savaşı çıkınca ispanya'nın tarafsızlığını ilan ettiysede 1940'ta Hendaye'de Hitlerle görüştü ve Tanca'yı işgal etti. 1942'de Doğu Cephesine Sovyetlere karşı "Mavi Tümen"i yolladı, Almanlar gerilemeye başlayınca Müttefiklere yaklaşmak için Tancayı boşalttıysa da müttefiklerin kendisine düşmanca davranmaları ispanya'nın BM'e girmesini önledi. 1947'de "Katolik ve Sosyalist bir devlet" olarak tanımlanan ispanya'yı yeniden bir krallığa dönüştüren veraset yasasını kabul ettirdi ve kendisini devletin ömür boyu koruyucusu ve kral naibi atadı. 1953'te ABD ile ispanya'nın 1955 te BM'ye 1958 de Avrupa Ekonomik işbirliği Teşkilatına girmesini kolaylaştıran iktisadi ve askeri anlaşmalar imzalayarak ABD'ye askeri üsler verdi. 1969'da tahtının varisi olarak Alfonso XIII ün torunu Juan Carlos u gösterdi. Ölümü üzerine Juan Carlos 30 Ekim 1975'te devlet başkanlığı yetkilerini aldı.

  Ayrıca iç savaşta büyük toprak sahiplerinden ve burjuvadan destek almıştır.

  http://tr.wikipedia.org/wiki/Francisco_Franco
  1 ... mulayim
 4. 4.
  Tamamen 2. dünya savaşının provası olan ispanya iç savaşını kazanan lider.
  Güçlü ispanyayı yeniden kurmak için önce iç sorunlarla ilgilendi.Ayrılıkçı azınlıkları susturdu.Lakin öldükten sonra ispanya gösterdiği yoldan zıt bir gidişat tutturdu.Devlet yönetimi azınlıkların bastırması sonucu fedaral bir hale getirildi.
  Geçen sene halkın isteği üzerine madrid deki son Franco heykeli de indirildi.
  ... kocaburun
 5. 5.
  ona tüm ispanya, el caudillo ,yani önder demiştir. . yönetimde 35 yıl kalmıştır. bu yönetim süreci içersinde diktatörlükle birlikle ülkeyi yönetmiştir.
  -1 ... mezitli
 6. 6.
  jose maria zavala'nın yeni çıkan kitabında ispanyol diktatör general franco'nun 1916 yılında meydana gelen bir çatışmada yaralanarak bir testisini kaybettiği öne sürüldü. alman diktatör hitler'in de aynı dertten müzdarip olduğunu geçen yıl basından öğrenmiştik. hep düşünürdüm, bu adamların derdi ne diye? tek testislerinin intikamını alıyorlarmış hayattan, vay bee...
  4 ... kirpinin zarafeti
 7. 7.
  kendisini tanımıyorum. real madrid diyince hemen bunun adını söylüyorlar. baktım 75'te ölmüş. 35 yıl geçmiş yani. mesela bakın hitler de werder bremen'i tutuyormuş. çocukken renklerinden etkilendiği için wolfsburg'u tutmuş ama. neyse bundan sonra işim olmaz. bilsem real madrid'i tutmazdım açıkçası.
  2 -1 ... bonbon
 8. 8.
  fas'ta gösterdiği başarılar sonucu, 23 yaşında binbaşılığa terfi ederek ispanya ordusu'nun en genç üstsubayı olmuş asker ve devlet adamıdır.

  ispanya iç savaşı'nda amerika, ingiltere, fransa'nın ambargolarına ve el altından cumhuriyetçiler'e verdiği desteğe rağmen, sscb'nin yolladığı mühimmata ve dünyanın dört bir yanından akan katılımcılarla güçlenen enternasyonel tugaylar'a rağmen, almanya ve italya'nın sınırlı desteğiyle resmen yedi düvele karşı savaşarak, cumhuriyetçiler'in ve komünistlerin eline vermiştir.

  hitler'in nasyonal sosyalizm ideolojisinin pagan öğretileri yüceltmesi ve hristiyanlığı saptırması sonucu, katolik bir dünya görüşüne sahip falanjist franco, hitler'e karşı hep mesafeli olmuştur. savaş sırasında almanlar'dan kaçan yahudiler ispanya'ya mülteci olarak kabul edilmiştir. zira falanjist ideolojide anti semitizm yoktur. almanya'ya verdiği en büyük destek, savaş sırasında isteyen ispanyollar'ın alman ordusu'nda sscb'ye karşı savaşmasına müsade etmesi olmuş ve alman ordusu bünyesinde ispanyollardan kurulu division azul(mavi tümen) kurulmuştur.

  savaştan sonra kendisini faşist ideolojiden uzaklaştırma yoluna gitmiştir. ispanya'da otoriter, milliyetçi, katolik inancı yüceltici, ailenin çok önemli bir yere sahip olduğu, masonluk ve komünizme düşman bir yönetim kurmuştur. üniter bir devlet yapısı oluşturulmuş, bölücü etnik gruplar bastırılmıştır. homoseksüellik, pedofili ve fahişelik gibi sapkınlıklar devlet tarafından suç kapsamına alınmıştır.

  iç savaştan sonra harap bir halde bulunan ve ikinci dünya savaşı'nda izolasyonist politika sonucu berbat hale gelen ekonomi yine franco'nun politikaları ile tekrar düzelmiştir. 1959-1973 tarihleri arasında ispanyol mucizesi diye adlandırılan ekonomik büyüme gerçekleşmiştir. ispanya, japonya'dan sonra en hızlı büyüyen ikinci ekonomiye sahip ülke olmuştur.

  el caudillo, 20 kazım 1975'te ebediyete intikal etmiştir. ölümünün ardından meydanı boş bulan sosyalistler tarafından, büyük liderin anısına olmadık hakaretlerde bulunulmuştur. onun dönemine ait tüm imgeler, onun dönemini çağrıştıran tüm cadde isimleri kaldırılmaya çalışılmıştır. hatta ve hatta kiliselere yapılan devlet yardımını kesmeye bile niyetlenmişler ancak götleri yememiştir. eta terörü onun ölümünün ardından iyiden iyiye azmıştır.

  kısacası ispanya'da ülkesini seven vatanseverler için bir dönem yaşanan ütopyanın sembolü olmuştur franco. liberaller, komünistler ve bölücü vatan hainleri için ise kabus kelimesinin yerini almıştır franco.

  son söz olarak:

  Viva el Caudillo!
  4 -3 ... david brent
 9. 9.
  barcelona'yı bombalamıştır kendisi. bu yüzden kahramandır. ama ne yazık ki barcelona'yı haritadan silememiştir. bir de onu yapsa tam olacakmış.
  1 -7 ... inanma ceketim inanma
 10. 10.
  aşağıdaki görselle yanıtlayacağım benzerlerinden farkı olmayan faşist.

  http://galeri.uludagsozlu.../13/no-pasaran_119193.jpg
  2 -1 ... bachus80