1. 1.
  fransız yazar, 1500lü yıllarda yaşamış, pantagruel, gargantua gibi eserlerin yazarıdır. yazıları o dönemlerde çıkar çıkmaz yasaklanmıştır.
  2 ... kidd
 2. 2.
  tıp eğitimi de almıştır yazar.roman kıvamında yazdıkları sorbonne üniversitesi tarafından sansüre uğramış,buna rağmen kitaplarını yayımlatma girişimi sürmüştür.gargantua adlı eserini 1534'te yayınlatabilmiştir ancak.
  eserlerini karamizah olarak da değerlendirenler vardır.fransız edebiyatının ilk romana yakın eseri olarak görülen gargantua,sıradışı bir kitaptır.devler,cüceler, gerçek olaylar...
  1 ... nefti filhakika
 3. 3.
  'Eğer hiç aptal görmek istemiyorsanız, gözlüklerinizi kırın.' diyen müthiş bir hergeliğe maruf olan ve teyve manastiri ütopyasini yaratan olr ya farzi misal ediyoruz surda ayak üstü ahirette jaroslav hasek, o ve ben ücümüz laklak edeceğimi umdugum kişidir.

  nallari dikmeden önce son sözleri ise bütün hayatının özeti gibidir;

  - Perdeleri indiriniz, oyun bitiyor.
  2 ... mulayim
 4. 4.
  zamanın şartlarına göre oldukça cesur ve güzel kitaplar yazmış fransız yazar. mizahi bir dille toplum ve devlet düzenine inceden dokundurmuştur kendisi. günümüzde yaşasaydı kesin nobel alırdı.
  2 ... myosotis
 5. 5.
  (bkz: science sans conscience n est que ruine de l ame)
  1 ... la paz
 6. 6.
  gargantua'sıyla; tıp, edebiyat alanında verdiği eserlerle öncü olmu$ bir isim.

  (bkz: fransız edebiyatı)
  1 ... la paz
 7. 7.
  montaigne' nin sadece işimize yarayan şeyleri bilmemiz gerektiği görüşünün aksine,işimize yaramasa bile "bilgi" olarak geçen her şeyin bilinmesi gerektiğini savunan bir yazardır.
  1 ... lutece
 8. 8.
  ''Bahçelerinde lahana ekenler bizden üç veya dört kat mutludurlar.'' sözüyle insanı düşüncelere sevk eden bir tespit yapmış Fransız yazar, doktor, Rönesans düşünürü, keşiş ve Antik Grekçe bilginidir. tası tarağı toplayıp bir köye yerleşme fikri 1500'lü yıllarda da varmış demek ki.*
  3 ... architectus