bugün

bu dayanılmaz arzu birine, el kol hareketi ile yer tarif ederken de ortaya çıkar; ki gözüne bile sokabilir bu durumda saati.
saat markası chanel olanların hiç tereddüt etmeden gerçekleştirdikleri durum. tamamen duygusal.
bir seye sahip olmaktan ziyade, o seye sahip oldugunun bilinmesi pek cok insanin dogasinda olan birseydir. bundan birkaç gün önce yaran fıkralar başlığında çok hoşuma giden bir fıkra okumuştum. fıkra, angelia jolie ile ıssız bir adaya düşen adamla ilgili. adada yalnız kalan bu 2 li, bir sure sonra fiziksel arzularına dayanamazlar ve birlikte olurlar. adam zaten dunden razidir ama angelina da evet der sonunda. fıkranın sonunda adam angelina ya, saclarini tut ve agzinin ustune gotur der (biyik gibi yap diyor yani) sonra da baslar anlatmaya. abi 1 haftadir kiminle yatıyorum inanamazsın...

boyledir insanoglu. sahip oldugunu baskalari ile paylasmazsa bir taraflarina agrilar girer. bu yaziya sectigim baslik da bununla ilgili. genelde dikkatten kacmis bir ayrintidir, cogu zaman onemsenmez veya hoş karşılanır.

biliyorsunuz piyasada bolca pahalı saat mevcut, rolexinden bvlgarisine kadar. bunlar bilinenler, bir de az bilinen pahalı saatler var. turk insanı da genelde keyfine duskun, pahalı ürün merakı olan bir millettir. herkes en son model cep telefonunu satin almak ister. bunun icin 12 ay takside girip basini belaya sokanlar da vardir. en tercih edilen aksesuarlardan biri de saattir. ben bugune kadar gerek tv programlarında, gerekse yazili basinda pek cok unlu insanın pahalı saatler taktığını gordum. cok da normal birşeydir bu. insanın begendigi arzuladigi seye sahip olmasi kadar guzel bir şey yok.

benim gulduren sey, bu tip ortamlarda ozellikle insanın bunu etrafa gosterme istegi. bir spor yorumcusu , ceketinin kolunu sivamis , altin rolexi lamba gibi gozukuyor. ozellikle o eliyle jestlerini yapiyor programda, biraksalar kameraya sokacak bilegini. bir baskasia bakin, o da oyle. bir de politikacilar var. onlarınki ayri bir hikaye. bunu en iyi reklam panolarındaki fotolarinda gorursunuz. gecenlerde istanbul trafiginde bir reklam panosuna gozume carpti. kadir topbas icraatlarıyla ovunuyor panoda. gomlegin ucundan saati disari cikarmis ama belli orada bir zorlama var, saat biraksan iceri kacacak ama sabitlenmiş oraya gidemiyor biryere. bu şekilde poz veriyor. ne kadar dogru kisiden kisiye degisir. bana gore yanlistir.

bugun politikanın altın kurallarından biri, ust duzey idari konuma gelen insanlarin mutevazi davranmalarinin daha fazla prim yaptigi yonundedir. aklima geldi birden. karsilastirma yanlis belki ama obama nın tag heuer saatini cikartip cia in verdigi bir esantiyon gizli servis saatini takmaya baslamasini animsayalim. tabi bazilarina gore bu james bond saati gibi bir saat. oyle basit gorundugune bakmayın. şaka biryana, demek istediğimi sanıyorum anlatabildim. insanlar dilediklerine diledikleri parayı harcamakta serbesttirler. ancak bununla gosteris yapmak bence hoş bir davranış değil. politikada ise kesinlikle yanlış bana gore...

edit: imla