bugün

tanım: vesikalık fotoğraf çektirirken zorla gülmenizi isteyen fotoğrafçıdır.

kardeşim bir insan nasıl zorla gülebilir ki. tebessüm etsem şebek gibi çıkacam biliyorum çek işte böyle...

-evet gülümse..
gülümse biraz daha
biraz daha
oohh ohh evet çok güzel bu şekilde devam

şeklinde kopacak olay nerdeyse bu ne lan.
adamı sinir etmeye bire bir olan fotoğrafçıdır.
işini yapan fotoğrafçıdır.
- temel bi gün ...
+ ahahah *
genelde lüks otellerde olur bu tip fotografcılar. kendinizi hollywood starı zannedersiniz çünkü her adımınızda sizi cekmek isteyen bir fotografcı yanınızdadır. elinde sonunda yalvara yakara ikna etmelerine ragmen, çektikleri fotograflarıda begenemezler. yok abicim kafa söyle dursa daha iyiymişte, hafif sert baksan daha havalı olurmuşta. birde işin güldürme kısmı var. hiçbir zaman doğal bir hal alamayız o fotografcı 'biraz daha gül' dedigi zaman. aga içimden böyle geliyor yani daha ne zorluyorsun. *
mezarlıkta çekilen fotografta gülmek.
(bkz: mezarlıkta hatıra fotografı)
yaşadığım trajikomik olayı hatırlatan fotoğrafçıdır.

-baş biraz yukarı, hafif sağa.. evet, gülümseyin.
+abi ben gülünce iyi çıkmıyor böyle çek.
-olur mu canım öyle, gül sen.
+yok abi, valla iyi olmuyor.
-gül sen, bi poz daha çekeriz.

hafif bir tebessüm, ve:

-tamam gülme.
işlerine büyük bir saygım var ancak pek bi yavşak gözüküyorlar bunu yapar iken.**
(bkz: cheese)
patatess
domatess
patlıcann

diye tüm sebzeleri saydıran fotoğrafçıdır. ama bilmiyordur ki bizde ona içimizden sayıyoruz.
her çektiği fotoğrafı vesikalık sanan fotoğrafçıdır.
vesikalık çektirmeme sebebi olacak fotoğrafçıdır. onun yerine eski bir vesikalık çoğalttırılır. * *
çok küçüğüm, hayal meyal hatırlıyorum. vesikalık fotoğrafımı çektirmek için oturtmuşlar böyle pufidik bişeye, somurtmuş bekliyorum. noluyo anlayamamışım zaten. karşımda bi adam makinenin başında bana yok başını kaldır bilmemne falan dedi, hadi bunları yaptık şimdide biraz gülümse... yok, gülemiyorum. annem fotoğrafçının arkasından, fotoğrafçı karşımdan hadi gülümsede çekelim diye yakınıyolar. yok abi gülemiyorum. neyse bunlar baya bi benle uğraştılar heralde yok olmayacak böyle abla bu şekilde çekiyorum dedi... bana bir kriz geldi zor toparlandım. bu seferde susturamadılar. *
dişlerinizi de göstermenizi isteyen, sizden çok kendisi gülen, güldüğünüzde pozitifliğin resime yansıdığının inancında olan, azimli fotocudur.
(bkz: 333)
http://www.reactiongifs.com/r/gks1.gif
sağlam espriler yapıp doğal gülüşünüzü yakalıyorsa sempatik olandır. ama gevşek gevşek az daha biraz daha diye kapı aralıyormuş gibi konuşanları es geçiniz.
bir de bunların vesikalık fotoğraf çekerken güldürenleri vardır.

normalde vesikalık fotoğrafta mimik yapılmaz, suratınızın ifadesiz olması gerekir.
pasaport için fotoğraf çektirirken güldüren piç fotoğrafçı vardır bir de. bok ettin fotoğrafçı bay.
Fotoğraf çektirirken gülmeyi öğretti. Artık bütün fotoğraflarda gülüyorum.
Gülümsemeni beğenmezler bide. Biraz daha sırıt ,kafanı yana çevir sırıt olaylarına girerler.
gülmemizi isteyen tek tük insanlardandır efendim. Sevin onları.
(bkz: sanat yalandan doğar)
Bizim fotoğrafçı Mustafa amca vardı. Bizim tüm akrabalar en az 2 kere fotoğraf çekinmiştir. Her gittiğmizde aynı esprileri yapardı ama her zaman güldürürdü bizi. Babamı güldüren ender kişilerden biriydi.

Tabi ki her esnaf gibi, çağa ayak uydurumadığından emekli olup gitti.
bir de insanları doğal hali ile çekeyim amk. demeyen fotoğrafçıdır.
en kötü fotoğraflarımızdan biri olur genelde.facebook'ta ki habersiz çekim olayından bi haber olan fotoğrafçıdır.