bugün

(bkz: tespitin sıçtığının resmi)

(bkz: sebastiao salgado)
(bkz: ara güler)
mahallemde bulunan fotoğraf dükkanının adı. hakikatten saçmalık.
(bkz: fotosentez)
Türkiye'nin hatta dünyanın sayılı fotoğraf ustalarından olan ara güler'in, birçok röportajında dile getirdiği düşünce. Defalarca "fotoğraf, sanat değildir, ben de sanatçı değilim" demiştir. zannedildiği gibi "cahilce" bir tespit değil, ciddi argümanları ve gerekçeleri olan bir savdır.
sanat'ın anlamı, buyuk olcude "insan"dan bagimsiz ancak insanin dogal ortami kullanarak olu$turdugu ozgun bir olgu ise eger ortaya fotografin sanat oldugu ve sanat olmadigi yerler ortaya cikar.
her fotograf sanat degildir, her sanat eseri adayi gercekten sanatina layik olamayabilir de. "sictim sanat oldu" zihniyetine sahip insanlarin yakla$imina sahip olunursa her$ey sanat gibi gorunur ve sanatin gercek niteligini ta$iyan bir 'eser' onlarin golgesinde kalir.

sanat, deger vermeyi bilmektir, farki hissetmek ve hissettirmektir.
fotograf sanatinin sacmaligi da buradadir, normal gozle gorulemeyecek $ekilde gosterir ve hissettirir. (nasil, yeterince retorik oldu mu?)
sanatsal fotoğrafın nasıl çekildiğini bilmediği gibi araştırmaya da tenezzül etmemiş bir kişinin yorumudur.
fotoğraf çekmenin sanat olduğunu düşünmeyen üst insanın nacizane yorumu.

fotoğraf sanatı diye bi saçmalık olabilirmi. neyin peşindeler ?

fi tarihinde explorer ile sorf yaparken fotoğraf sitesinde bir elemanla tanıstım. kızcağız resmimden etkilenip " aa ne güzel nerede çektin? ışık olaylarını, konstrat ayarlarını iyi yapmışın" dediği an ne demek istiyor acaba diye düşünmeme sebep vermiştir. acabu bu kız bir sanattan mı bahsediyor?
bence saçmalıyordu. çünki biz fotoğrafları albüme koyar eski günleri yad eder, hüzünleniriz. su an mezarda olan büyük büyük büyük babaannenin resimlerini gördüğünde aa ne güzel ışık kullanmışlar demezsin. dersen vardır sende birşeyler. sanat aramamak lazım. ama gel gelelim insanlarımız iş bulamamaktan kendisine iş icat etmiş ve peşinden insan sürükleyen bir akım haline getirmişlerdir.
sonuç olarak fotoğraf sanatı diye bir sanat yoktur.
fotoğraf sanatının saçmalığını iddia etmek, hiç fotoğraf çekmemiş kişi iddiası olabilir.