1. 1.
  açılımı fotograf makinelerindaki megapiksel aldatmacasi. (bkz: 50 karaktar)

  elimizde herhengibir teknolojiği dergisi *, sayfaları geziniyoruz. sony 10.1 mp makine 449.90 ytl. yine başka bir sony ama 7.1 mp ve fiyatı 649.90. şimdi mp farkına bakınca ucuz olan daha iyi gibi geliyor ve bazı arkadaşlarımız gidip o makineyi alıyor. bense üşenmedim gittim sony'e

  +abicim bu makine 7.1, bu makine 10.1, kalitesiz olanı daha pahalı. bu nasıl bir mantık.

  orada bulunan abimiz de iyi niyetli bir arkadaşmış.

  -bak şimdi, herkes 10.1 daha iyi çekiyor sanıyor. aslında onlar eski tip merceklerden yapılı. artık yeni merceklere geçildi ve daha iyi performans alınıyor mp düşük olmasına rağman. eski merceklilerde elde kaldığından fiyatlar böyle oluyor.

  +tamam şimdi anladım.

  -biz de doğal olarak malımızı satabilmek için bunları dergilere yazmıyoruz.

  +ben şimdi sony'nin anasını laciverde boyadım, teşekkürler.

  -benden duymadın unutma.

  dipnot: tabii ki sadece sony değil, bütün firmalar da aynı durum geçerli. yeni mercek tipinin adı aklıma gelince, editle sizle paylaşırım.

  uzun zaman sonra gelen edit: posee nickli yazar arkadaşımın uyarısıyla, carl zeiss tipi merceklerin yeni nesil yani daha iyi olduğunu paylaşmak istiyorum. + rep please. *
  40 -4 ... hertar lazim bize
 2. 2.
  cok super bol megapikselli dandik kameralari dothumuze kaktirmak icin yapilan aldatmaca.

  (bkz: sony bak getirtme beni oraya)
  (bkz: sony akilli olsun akilli)
  2 ... vanti lator
 3. 3.
  olmayan aldatmacadır. Fotoğraf makinasının sadece megapikseline akıl erdiren insanlara ise aldatmaca gibi gelmesini anlamak gerekir.
  ... hewit
 4. 4.
  ne bok olduğunu anlamadığım aldatmacadır. 1mp ile çekilmiş fotoğraflarım 2mp ile çekilmiş olanlardan daha net gözüküyor benim telefonumda, o mudur? 1 megapikselde daha az piksel tanesi yok mu olm, nasıl daha net olur? anlamadım arkadaş.
  1 ... der meister
 5. 5.
  (bkz: mercek)
  ... alegria
 6. 6.
  bir dönem casio exilim serisi makinelerde fotoğrafı dijital olarak büyütme yöntemiyle, kullanıcıya çaktırmadan megapiksel sokma aldatmacası yaşanmıştı... resimler zoom yapıldığında ciddi anlamda kalitesiz görünüyordu ama ne o? makina 7 megapiksel, hadi len oradan...

  türk halkının aklına vura vura soktular, yok megapiksel yok bilmemne diye. öyle ki millet deli sikmiş gibi yeni model bir cep telefonunu bakmak için eline alıp anında kaç "megapiksel bu dayı?" diye soruyor... (bkz: megapiksel fetişizmi) cep telefonu o, napacaksın sen megapikselini?

  8 megapiksellik dandik bir makinanın, atıyorum 5 megapiksellik bir dslr makineden daha kral fotoğraf çekebileceğine inanan insanların sayısı da çok olunca, bu kandırmaca kaçınılmaz olur.

  bir dönem ekran kartlarında da benzer bir kandırmaca vardı; 128 mb geforce2 mx400'ün atıyorum 64 mb'lık geforce 3 ti500'den daha fazla performans gösterebileceğine inanan insan sayısı da hayli fazlaydı...

  not: sırf facebook'a resim koymak için de tutup canon eos400d falan alan insanlara da selam ederim...
  3 ... pulemjot kalashnikova
 7. 7.
  bir bilgisayar ekranının çözünürlüğünün 1-1.5 mp arasında olduğunu ve bir çok kullanıcının resimleri en fazla bilgisyara atıp baktığını göz önünde alırsak doğrudur, aldatmacadır. tabi ki daha fazla pixelin bilgisayar ekranında sıkıştırılmasının da görüntü kalitesine katkısı vardır fakat 3mp den fazlasını gözün algılayamadığına-farkedemediğine dair iddialar da mevcuttur.*
  1 ... copadam
 8. 8.
  haklı aldatmaca. kafası çalışan fiyat-megapiksel ikilisinden en uygun olanını alır. ben şirket sahibi olsam ben de bu yöntemi uygulardım yalan yok.

  not: yalnız mp'yi mhp olarak okudum. nereye bağlayacak diye okudum baya bi. fiyatlarda belki mhp'nin 40. yıl dönümünü kutlar falan diye bekledim de düştü jeton sonunda.
  1 ... channingtatum
 9. 9.
  olan aldatmacadır. mercimek kadar sensöre dayıyorlar megapikselleri sonra çamur gibi görüntü kalitesi. örnek: fuji hs serisi. yapsalar APS-C boyutta ne güzel olur. aps-c boyutta da sınır 24mp olmalı tabii.

  bilmeyen insan yüksek megapikseli iyi bir şey sanıyor. oysa ki küçücük sensörde o kadar fazla piksel hiçte iyi bir şey değil görüntü kalitesi açısından.
  ... xpro
 10. 10.
  12 mp'lik kamera nasıl olur da 18 mp'lik kameradan daha pahalı olur diye soruyorsanız farkında olmadığınız aldatmacadır.
  mercek farkı diye bir şey var.
  bir şeyler alırken sıkı araştırma yapmak gerek.
  (bkz: carl zeiss)
  ... bohem mavisi