1. 1.
  Şu ana kadar sayısız proje için patent alan Ford, yeni geliştirdiği sistemle tüm dikkatleri üzerine çekmeye hazırlanıyor. Ford mühendislerinin geliştirdiği sistem, klima vasıtasıyla havayı temiz içme suyuna çeviriyor.

  Otomobilin tarihçesinde ilkler arasında yer alan Ford, geçmişte sektöre ilkleri yaşatan birçok işe imza attı. ilk seri üretim otomobil (Model T) ile beraber endüstriyel anlamda en büyük adımı atan şirket yine Ford markasıydı. Marka günümüzde de bu yenilikçi ruhunu kaybetmeden yoluna devam ediyor. Ford’un mühendis ekibinin tepe isimlerinden olan Doug Martin‘in geliştirmiş olduğu ve prototip aşamasında olan sistemle beraber artık araç içerisinde klima aracılığı ile su üretimi sağlanıyor.

  Doug Martin, projenin çıkış noktasının geçtiğimiz yıllarda Peru’da geliştirilen ve hayata geçirilen proje olduğunu söylüyor. Peru Teknoloji ve Mühendislik Üniversitesi‘nin (UTEC) 2013 yılın tasarladığı sistemin bir benzerini de artık Ford’un ürün gamındaki araçlarında göreceğiz. Peru’da tasarlanıp hayata geçirilen billboard, elektrikle beslenen beş adet su jeneratörü ile ters osmoz sürecinin ardından nemi suya dönüştürüyor. Tamamen saf su üreten sistem 3 ayda 9450 litre su üreterek oldukça başarılı değerlere ulaşmıştı.

  Doug Martin’in bu sistemden etkilenerek tasarladığı projesi On-the-Go H2O de oldukça başarılı sonuçlarla karşımızda duruyor. Sistem, klima vasıtasıyla saatte neredeyse 1,9 Litre su üretebilecek noktaya gelmiş durumda. Sistem klima açık olduğu süre boyunca su üretimine devam ediyor ve dolum tanklarında saklanıyor. Yolcuların suya erişmesi ise bir düğme kadar kolay. Bu sayede sistem uzun yolculuklarda yaşanacak kolaylıkların yanı sıra temiz suyun zor bulunabileceği yerlerde de oldukça fayda sağlıyor. Geliştirme aşamasında olan projenin ne zaman araçlarda bir donanım olarak sunulacağı ise henüz açıklanmış değil.

  fordun araç içerisinde içme suyu sistemi yapması

  fordun araç içerisinde içme suyu sistemi yapması

  https://video.uludagsozluk.com/v/fordun-araç-içerisinde-içme-suyu-sistemi-yapması-157238/

  10 ... theagent
 2. 2.
  Çok aptalca ve gereksiz bir icat, bir sonraki modelde arka koltuğa duş koyarlar, bak bu gerekli ama.
  2 -6 ... 25 eylul 2017
 3. 3.
  işin iyice suyunun çıktığını göstermektedir.
  1 -1 ... pactasunt servanda
 4. 4.
  (bkz: gereksiz)
  ... anormalbasit