bugün

yeni açtım, ilk kez dinleyeceğim
güzel bir şeye benziyor.

t : (bkz: metallica)nın yüksek hit yakalayan şarkısıdır.
6. sınıfta okuduğum roman, şaka değil, baya 12 yaşındayken.
o zamanlar ispanya iç savaşı falan çok ağır gelmişti, kitabı işkence çekerek okuduğumu hatırlıyorum, hiçbir şey de anlamamıştım. tek hatırladığım baş karakterin maria adlı sevgilisini tavşanım diye çağırması ve kitabının sonunda* olmuştu.

yeniden okumak için sabırsızlanıyorum, neler hissettireceğini çok merak ediyorum gerçekten.

bir edebiyat hocam kitapların belli yıl aralıklarla okunması gerektiğini, her yaşta farklı bir farkındalık olduğunu söylemişti. benim için bu kitap, for whom the bell tolls, nam-ı diğer çanlar kimin için çalıyor olacak.

40 liram olsa da alıp okusam be...
ernest hemingway'in romanı.

(bkz: çanlar kimin için çalıyor)

-eğer savaştan sonra dinimiz olmazsa, o zaman sanırım herkesin adam öldürme suçundan arınabilmesi için bir uygar günah ödeme biçimi kurulmalı, yoksa gerçek ve insanca bir yaşam temelinden yoksun kalırız. biliyorum, adam öldürmek zorunlu bir şey ama yine de bunu yapmak bir insana yaraşmaz; bence bu iş bittikten, biz savaşı kazandıktan sonra hepimizi suçlarımızdan arıtacak bir kefaret yolu bulunmalı.
Okudum, Hafize anayı anlatıyor.
metallica nın muazzam şarkılarındandır.

ayrıca şu cümlesi beni benden alır:
"take a look to the sky just before you die its the last time you will"
metallica şaheseri.
imkanım olsa arabalarıyla son ses keko müzikleri dinleyen tipleri birbirine bağlayıp, sabah akşam bu parçayı dinletip akıllarını kaybetmelerini zevkle izlerim dediğim efsane parça

http://www.youtube.com/watch?v=bg92QpjRcJk
wasp coverı dinlenesidir. davulları daha iyi. (yuh bana yuhlar bana)
https://youtu.be/7xGVJdbLLOg
metallica'nın en epik şarkısı.
sevdiğim metallica şarkılarından biridir.Bir diğeri ise
(bkz: some kind of master)
uçmaya hazırsanız sizi bekleyen şarkı.
günümüz türkiyesini anlatan şarkı.
girişteki solo gitar ile korkunçlu anlar yaşatan, metallica' nın başka bir kült eseri.
james reyizin ne kadar büyük oldugunu dave mustainenin aslinda metallicada kalmasi gerektigini hatirlatir.
bir de türk bakış açısıyla yapılmışı vardır
(bkz: sinan özen - ezanlar bizim için okunuyor sevgilim)
take a look to the sky just before you die.
metallicanin en iyi parcalarindan biridir.
Baştaki bas girişini çalması çok zevkli olan metallica şarkısı.
baştan sona çalmayı öğrendiğim ilk şarkıdır. bass solusu dahil..

bu kadar uğraşmaya değdi mi, evet. bakarsın bi metallica konserinde sahneye atlarım, bi de gitar verirler, bi feat yaparız.

ayrıca, bu şarkının sözlerini hala ezbere bilmiyorum. müzikal kalitesi o kadar iyi ki, sözlere konsantre olamıyorum.
https://www.youtube.com/watch?v=ztk1V4utYdA

rob un yardırdığı şarkı.
guitar hero'da da normal gitarla da çalması çok kolay ve bir o kadar da zevkli metallica parçası.
Guitar hero' da her zaman giriş şarkım. Bağımlılık oldu bildiğin. Halbuki öyle büyük bir Metallica hayranı falan da değilim...
metallica'nın en iyi 3 şarkısından biridir kanımca.

baştaki çan sesi müthiştir.
aklınıza önce ernest hemingway yerine metallica geliyorsa sizde bendensiniz dostum dediğim hede.
ernest hemingwayin bir eseri, kitabın girişindeki alıntı;

"no man is an iland, intire of it selfe; every man is a peece of the continet, a part of the maine; if a clod be washed away by the sea, europe is the lesse, as well as if a promontorie were, as well as if a mannor of thy friends or of thine owne were; any mans death diminishes me, because i am involved in mankinde; and therefore never send to know for whom the bell tolls; it tolls for thee..."
john donne