1. 1.
  italyanın roma şehrindeki bildiğimiz meşhur aşk çeşmesinin orjinal adıdır. papa, kilisenin dışında vakit geçirmek istediği zaman şehrin içinde bir ev yaptırılıyor ve "bu ev diğer evlerden farklı olmalı ne de olsa papanın evi" diye düşünülerek evin önüne bu çeşme yaptırılıyor.* ayrıca bir inanışa göre romaya gelenler çeşmeye arkasını dönüp çeşmeye para atarsa ve o para çeşmenin içine isabet ederse, o kişinin tekrar romaya geleceğine inanılıyor.*
  1 ... bettyboop
 2. 2.
  tum safsatalara inat para atmadigim cesmedir. turist kalabaliklari sagolsun guzelligi rahat rahat algilanamayan cesmedir. tenha vaktinde siril siril cok sevimlidir, o ayri.
  ... curufinwe
 3. 3.
  mümkünse gece saatlerinde, çevresi nispeten sakinken gidilmesi gereken çeşmedir. insanı esas şaşırtan o kadar görkemli meydanları olan romada, böyle bir meydanda değil de dar sokaklardan ulaşılabilen küçük bir alanda olmasıdır.

  http://tembellikruyasi.wordpress.com/
  ... zaknafien
 4. 4.
  suru mantigi ile 1 cent atma gafletinde bulundugum cesmedir. tabi bu isin de bir proseduru vardir. sirtinizi havuza verip bir dilek tutup parayi arkaya sallamaniz gerekir. her vakit ziyaretci turistlerle dolup tasan, etrafa bakinirken siyahi sokak saticilarin size musallat oldugu turistik mekandir.
  ... nanocu
 5. 5.
  sırt fontana di trevi'e dönülür ve bir dilek tutularak çeşmeye para atılır. bu şekilde istenilenin gerçekleşeceğine inanılır.
  ... strong3r
 6. 6.
  şöyledir :

  fontana di trevi

  ayrıca : (bkz: ispanyol merdivenleri)
  2 ... la paz
 7. 7.
  Çeşme nicola selvi tarafından şekillendirilmiş ve 1762 yılında tamamlanmıştır. Romanın en büyük ve en ünlü çeşmesidir. ispanyol merdivenlerinin çok yakınında bulunmaktadır. Ortada neptun heykeli onun hemen altında iki tane at heykeli vardır. insanlar dilek dilemek için çeşmeye arkalarını dönüp, omuzları üzerinden çeşmeye doğru para fırlatırlar. Biri tekrar romaya gelebilmek için diğeri ise kendi istekleri doğrultusunda atılıyor. Romaya gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.
  ... stansie
 8. 8.
  roma'ya gidenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken dünyanın en ünlü çeşmelerinden biridir. havuza sırtınız dönük sağ omzunuzdan para atılarak dilek tutulur. burada dilek tutan kişinin bir gün roma'ya tekrar geleceği rivayet edilir. ayrıca her gün yaklaşık 3000 euro kadar bir para toplanıyor (hırsızların topladıkları paradan hariç) ve ihtiyacı olan romalılara dağıtılıyormuş. çeşmenin etrafındaki ara sokaklarda da meşhur roma dondurmacıları yer alır.
  ... jineps
 9. 9.
  trevi'nin çeşmesidir oldukça dar sokaklardan ulaşılır kendısıne. elinizde muhtemelen beş veya on cent ile arkanız dönük pozunuzu verirsiniz.etrafı kalabalıktır uzun süre sabredilmez civarında gezinmeye.hemen yakınındaki ispanyol merdivenlerinde oturulması kat be kat zevklidir çeşmede geçirilen süreye göre.
  ... javall
 10. 10.
  buraya gitmek için metroyu kullandığınızda "barberini istasyonunda" inmeniz gerektiği söylenir. ancak siz "spagna- ispanya" durağından buraya emin olun daha kolay ve kısa bir şekilde ulaşırsınız.
  klasik bir turist çekme hilesidir bu, çünkü spagna meydanı nasılsa merdivenlerden (bkz: ispanyol merdivenleri) dolayı gidilip görülecek bir yerdir ve aşıklar çeşmesinin adı kullanılarak barberini meydanı da böylece hareketlendirilir.

  aslında tüm romayı yürüyerek dolaşmanızı tavsiye ederim.

  Konumuz olan çeşme ise Roma'nın en görkemli çeşmesidir. Çeşme, musluk, heykel, fresk vs görmekten kusacağınız olan Roma'da aslında şimdiki aklım olsa çeşmelerden sadece bu çeşmeyi gezerim.

  Hemen çeşmeye bakan küçük bir otelin resepsiyonu dolardan eu'ya dönecekler için şehrin en avantajlı paritesini veriyor.
  Yine Spagna'dan çeşmeye yürürken ara sokaklarda yanyana 2-3 hediyelik eşya dükkanı var ve şehrin en ucuz magnetlerini satıyorlar (1EU'ya).

  çeşme etrafında polaroid fotoğrafçılardan 5eu ya bir polaroid fotonuzu çektirin, buzdolabi üzeri magnet altına süper fon oluyor.
  ... etietieti