1. 1.
  kafamı kurcikleyen bir problematik.

  dün akşam, selbest galerici arkadaşlarımla muhabbet etmek saikiyle bir araya geldik. neden sonra apansız konu hangi tür diş macunu kullanmak gerektiğine geldi.

  arkadaşlarım hep bir ağızdan florürsüz diş macunu kullanılması gerektiğini belirttiler. hatta yutulan florürün dişlerin sararmasına, zehirlenmeye ve deri döküntülerine neden olabileceği hususunda uyarıda bulundular.

  florürlü diş macununu o an bıraktım. arkadaşlarıma müteşekkir olduğumu tebarüz ettirerek hürmetlerimi arz ettim ve konu kapandı.

  ancak emin olmadığımdan, teredütsüz bir bilgi kaynağı olma vasfını taşıyan uludağ sözlük'e bu konuda danışma zaruretim hasıl oldu.

  kıymetli görüşlerinizi merakla takip edeceğim efendim.
  6 -5 ... hassas nihat
 2. 2.
  fırçalamadan önce çamaşır suyuna daldırılır

  florür etkisi nötürmalize edilir.

  florürlü mü florürsüz mü diş macunu problematiği
  4 ... timur cengiz hulagu
 3. 3.
  hava, su, gürültü, bilgi, radyasyon, gıda kirliliği had safhadayken diş macununa çok takılmamak gerek. temel maddelerin kirlenmiş, zehir soluyorsun, diş macunu nedir ki.
  3 ... drdolantin
 4. 4.
  yediğin genetiğiyle oynanmış gıdadan bir şey olmuyor

  kanserli çaydan, zehirli havadan, falan bir şey olmuyor.

  biz şerbetli milletiz, bişey olmaz, bişey olmaz.
  5 ... timur cengiz hulagu
 5. 5.
  Florurlu dis macunu elbette. Florun dis macunundaki etkisi yutmadiginiz icin topikal, yani sadece dis yüzeyinde kaliyor. Flor, tukurukle birlikte caf2 kristalleri dedigimiz kristaller olusturarak dis yüzeyine çöker. Asit ataklari sirasinda da bu caf2'lee cozunup, ca ve f diye ayrilir, asidin etkisiyle cozunmus olan ve disimizi oluşturan hidroksiapatit (hap) kristalleri de cozunmus olur. Hap'taki h aciga cikar ki biz buna demineralizasyon deriz, (cok fazla olduğu zaman çürük görürüz), h yerine çözünmüş olan f geçer ve floroapatit (fap) oluşur. Fap, hap'tan çok daha kuvvetlidir ve onun kadar kolay çözünmez. Böylece dişler çürüğe karşı korunmuş olur.

  Florun ayrica dis hassasiyetinde de onemli rolleri var. Cogu bilesikleri dentin tubullerini gecici olarak tıkayarak hassasiyeti azaltmakta. Her fircalamada yeniden tikiyorsuniz yani.

  O yüzden, florurlu dis macunu kullanin. Zaten florursuz olanlarin cogu bebeklere onerilen dis macunu. First teeth gibi.
  11 ... formokrezol
 6. 6.
  florür mikropları öldürmesi için konulur. florürsüz diş temizliği olmaz.
  4 ... anambunelan
 7. 7.
  Florürsüz dis macunu tabiki.
  Florur, alüminyum ve ihtiyacın fazlası olan kalsiyum beynimizin içinde bulunan epifiz bezinin kireçlenmesine sebep olur.
  Epifiz bezi kireçlenirse salgılaması gereken hormonları salgılayamaz.
  internette araştırma yaparsanız epifiz bezinin işlevi ve önemi hakkında birçok çalışma bulabilirsiniz.
  Dis macunlarını yetişkinler olarak tabiki yutmuyoruz ama damaklarımız floruru emdigi icin o madde yine de vücudumuza giriyor.
  Çilek ve çeşitli meyve aromaları ve bir sürü kimyasal ile hazırlanmış çocuk dis macunlarının içinde de florur var ve bütün çocuklar onu seve seve yudumluyor.
  Florur içtiğimiz suda bile mevcut. vücudumuza yeterince girdiği icin dis macunu ile ekstradan almaya hiç gerek Yok.
  Florur dis temizliği icin şart değildir.
  karbonatin temizlemedigi hiçbir şey Yok. Bir videoda ingilizce konuşan bir araştırmacı karbonat ve nane yağı tavsiye etmişti.
  Ayrıca Eczanelerde florursuz dis macunu da bulunabiliyor.
  4 ... cerf volant
 8. 8.
  flörtlü diş macunu tabii ki.
  çünkü eşşeğin siki yüzünden.
  1 ... tukeneceiz
 9. 9.
  Yeterki fırçala istersen arap sabunu kullan diyeceğim çözümatik.
  1 ... bendoktordegilimhekimim
 10. 10.
  Florür sözde zeka geriliği yapıyormuş ama siz zaten gerizekalı olduğunuzdan sorun yok beyler, aromasını beğendiğinizi kullanın yeter ki dişinizi fırçalayın.
  1 ... nesgayfe