1. 1.
  Ankara'dan bir rezalet.

  aslında işler 26.09.2018 tarihinde, barmen olarak çalışılan bahsedilen mekan ile (kitchen and pub)(Çankaya Mah. Farabi Sk. No:19/A Çankaya, Ankara)(http://www.tikla.com.tr/flava-kitchenampbar.html) iş ilişiğinin kesilmesi ile başlar.

  içeride kalan 250 lira gibi küçük bir meblayı bile ödememek için 40 takla atan işletme, bahane üzerine bahane üretir. işçinin 2 kuruş parasına çökmeye çalışır. Tam 2 ay boyunca "bugün-yarın" şeklinde oyalamalardan sonra, en son telefon görüşmesinde "valla olduğu zaman vereceğiz kardeş yapacak bir şey yok" noktasına getirilir.

  peki tam olarak bu işletme nasıldır? neler olmuştur? Ayrıntılar nelerdir?

  1) sigortasız işçi çalıştırılır.

  2) Ben dahil olmak üzere kimse parasını alamaz, parti parti 30-50 lira gibi komik, dagla geçer nitelikte rakamlar verilir. sonrasında bu da kesilir. ben ordayken diğer barmen arkadaşım da (u.....), servisteki diğer bir arkadaşım da (s.....) içerideki paralarını kurtarmaya çalışıyorlardı. hatta s..... isimli serviste çalışan arkadaşımın içeride yüzlerce lirası vardı benim son günlerimde.

  ayrıca şefi/müdürü k.... bey bile bu düzene dayanamadığı için basıp gitmiştir ki, kendisi gerçekten de şeker gibi bir insandır.

  2b) Daha işletmede 2. günümde, sabah mekanı açıp barın temizliğini yaparken çok sinirli bir adam gelmiş, "o patronun olacak adam nerde?!" diye esip gürlemeye başlamıştır"

  işletme içerisinde bağırış çağırış kavga yaşanmaması için adamı teskin etmeye giderim. "abi olay nedir bir sakin ol anlat da yardımcı olayım" denilir. Adam öfkeden kudurarak "sen boşver patronun nerde?" diye sorar.

  Patronumun daha gelmediğini, derdini anlatmasını rica ederim.

  "o patronun olacak ..... (buralarda hep küfür var) senin paranı veriyor mu?" diye sorar.

  daha 2. günüm olduğunu söylerim.

  sonradan anlaşılır ki, bu adamın kızının 6 aylık parası içeridedir ve ödenmemektedir. (kızının ismini bile hatırlamaktayım.)

  adam haklı olarak çıldırmış, mekanı basmaya gelmiştir. "benim sizinle, işçiyle problemim yok benim derdim o patronun olacak ........ ile" der, söver sayar.

  kendisi görece olarak sakinleştirilir, gönderilir.

  bilinmez ki aynı olay kendi başımıza gelecektir.

  3)mekandaki bekçi abimiz bile, kendi paramı istemeye gittiğim onlarca zamandan bir tanesinde "vallahi sen yine de sor ama alamazsın, ben 50 lira istedim para yok diye bana onu bile vermediler" demiştir, kendisi 50'li yaşlarında, gece mekanı bekleyen emekçi bir abimizdir ve o da bu muameleden ayrı tutulmaz.

  4) "kasada para yok" bahanesi sunulan en büyük bahanelerden biridir, ancak ne enteresan ki, kasada birikmiş 200-300 lira bile kapanışa yakın ortadan kaybolur.

  5) 2 ay boyunca işletme patronundan bugün, yarın, iban ver akşama şeklinde onlarca kere boş vaatler işitilir, her seferinde bir şekilde atlatılır, karşıdaki insan gerizekalı yerine konulur.

  en sonunda kayış kopar, terbiye hiç bozulmadan mekanın bana olan borcunu sildiğimi, ve insanların bilgilenmesi için bunu internette anlatacağımı belirtirim.

  yolunuz düşerse kapıdan girmeden önce bir kere daha düşünmeniz tavsiye olunur. Eğer ankara içerisinde bar işiyle uğraşıyorsanız, iş ararken göz önünde bulundurmak da faydalı olacaktır.

  sömürü kültürünün içimize kadar işlemiş olduğu bir sistemde yaşadığımız için düşündükçe sinirler bozulmaya devam edecektir.

  anlatılanların hepsi şahitler ve whatsapp konuşmalarıyla sabittir.

  yapılacaklar;

  * aynı yazının ekşi'de, uludağ'da, trip advisor'da, twitter'da, facebook'da, yelp'de ve instagram'da paylaşılması
  * mekan çevresindeki tüm elçiliklere (mekana yabancı elçilik çalışanları sıklıkla gelmektedir) ingilizce olarak durumu anlatan e-mail'ler yazılması
  *bütün bar çevrelerine (ankara'da belki 7-8 mekanda çalıştım) olayın anlatılması

  olacaktır.

  dikkat ediniz.
  4 ... double cross
 2. 2.
  Böyle bir mekanın çalıştıracak eleman bulabilmesi ilginç.
  ... bearshare
 3. 3.
  Yarin sgkdan sonrasini okumadim. Sgk anlik sikayetleri dikkate alir. Calisirken sigortam yok gibi. Ay ben calistim ama sigortam yoktu bahanesine pek yanasmaz. Ayrica isletme ilk 3 gun icinde nasil bir yer oldugunu belli eder. Baska bar/cafe mi yok degistirin.

  Edit: okudum. Denetimsizlikten kaynakli oldugunu dusunuyorum.
  2 -1 ... ruut altmis alti
 4. 4.
  sigortasız işçi çalıştıran yerde çatır çatır çalışıp, 3-5 kuruşunu alamayınca bu durumu dillendirmek ikiyüzlülükten başkası değildir.

  devletten vergi kaçırmaktır bu durum ve çift taraflıdır.

  devlet vergiyi niye alır? senin maaşını güvence altına almak için.
  hem vergini verme, sigortasız çalış, hem bu koruma alanından yararlanmayı talep et.

  devletin de senden alacağı var kardeşim.
  ... raduyev