bugün

"yav nasıl yapılıyordu, dur bakayım şunu şöyle yapsak, bunu bununla karıştırsak, hah oldu" diyerek fireball çakan ilginç ihtiyar. Harika şapkası, büyüleri birbirine karıştırması, ama yine de yoğun olarak hissedilen korkunç gücü ile
--spoiler--
iyilik tanrısı paladine'ın süper avatarıdır
--spoiler--
ölüm kapısı serisindeki zifnab ' la '' benzer ve ayrı '' yönleri olan hatta hala aynı kişiler mi diye tartışılan karakter.
hem ejderha mızrağı hem de ölüm kapısında yer alan karakter.

--spoiler--
ölüm kapısı serisinde yanlış hatırlamıyorsam ismi sorulduğunda fiz..diye başlar sonra "yok bunu kullanmıştım" dedikten sonra asıl bomba gelir "raist..yok o da öksüren çocuktu"
--spoiler--

--spoiler--
kış gecesi ejderhalarında tasslehoff ile karşılaşma sahnesi muazzam komiktir. "deme yav, ben öldüm mü şimdi, sabah üstümde bir kırgınlık vardı ama bu kadarını tahmin etmemiştim"

--spoiler--
ejdarha mızrağı serisinin en matrak büyücülerindendir... tas ve fizban mükemmel ekirülerdir... sevimli olduğu kadar düşündürcü ve gizemli olan bir karaktedir..
baska bir sozlukteki eski nickimdir. gorunce heyecanlandım ama ucurulması sayesinde yeni nickimi kazanmama da vesile olmus harika buyucudur.
tas'la muhabbetleri yaran, bana nedense yüzüklerin efendisi'nin tom bombadil'ini hatırlatan, komik, bir o kadar da gizemli paladin.
serinin ilk iki kitabını okuyanların onu sadece büyücü zannetmelerine neden olan karakter.
oysa ki o iyilik Tanrısı Paladine'dir.

Ateş topunu bi atsa neler olacak çok merak ettiğim tanrıdır. Tanrıların meclisinde konuşurken bile tas'dan bahseder ve "kyrnn üzerindeki en sevdiğim kimliğim Fizban" der.

Raistlin'in anti konumundadır. Birbirlerine yaklaşamazlar. Çünkü biri iyilik tanrısı paladine diğeri karanlık majesteye tapan kara cüppeli bir büyücü. Güçleri bile hiçbir şey yapmasalar birbirine zarar veriyor.

Tas ve Fizban serinin makara kısmını oluşturuyorlar. En sevdiğim iki karakterden biri.

For the FiZBAN.
ilkbahar şafağı ejderhaları kitabının sonunda golünü atan yaşlı büyücü dayı görünümlü paladine.
sözlükte rastgele dolaşırken karşılaştığım, beni nostaljiye, fantastik kurguya sardığım yıllarıma götüren isim. Tatlı dedecik. Ha kafanızda fireball patlatır o ayrı.
fireballu ve feather fallu ile ünlü büyücü. daha doğrusu yapamamasıyla.