1. 1.
  milleti kandırmak için bulunmuş yöntemlerden biridir. Tam karşılığı Bi ürünün fiyatını arttırmadan gramını düşürüp zam yapmaktır. Örneğin en basit örneği vereyim; ülkerin kırmızı mavi yeşil kaptaki kare çikolatalarını mutlaka görmüşsünüzdür, fiyatına dikkat edin uzun zamandır 80 gramı 2,25 olan kare şeklinde ülker sütlü çikolatayı önce zam yaparak 2,45 tl yaptılar (bu da bayağı önceden olmuştu) daha ise sonra ağırlığını 80 gramdan 70 grama düşürerek aynı fiyattan marketlerde satmaya başladılar. işte asıl olay burda başlıyor. Yani aslında aynı paketteki çikolatayı hiçbir şey değişmemiş gibi gösterip gramını düşürdükten sonra aynı paketinde aynı fiyattan fakat daha az miktarda satıyorlardı artık. yani burda hile ile ürüne gizli zam yapmış oldular.

  Şimdi basit bir hesapla açıklayayım; önceden 80 gramı 2,45 tl olan çikolatanız 70 gramdan 2,45 tl ye satılmaya başlandı yani;
  70 gram 2,45 tl ise
  80 gram ? (kaçtır)

  gibi bir denklem kurarsak;
  (80x2,45)/70 den sonuç = 2.8 çıktı. Yani eski 80 gramlık kare çikolatanız artık 2.8 tl den satılmaya başlandı yani 35 kuruşluk zam yapılmış oldu. Fakat bunu size fiyatı arttırarak değil gramı düşürerek yaptılar sizse aynı paketteki çikolatayı aynı fiyattan almaya devam ettiğinizi sandınız oysa yediğiniz çikolatanın miktarı azalmıştı, yani fiyatı 2,45 tl yerine artık 2,80 tl olmuştu.
  Evet bunu kendim farkedeli uzun zaman olmuştu ama halkı bilgilendirmek adına burada sizlere açıklama gereği duydum. Gramajı yani miktarı düşürülmesine rağmen ucuzlamayıp aynı fiyattan satılmaya devam edilen yiyeceklere çok dikkat edin çünkü aslında ona zam gelmiş demektir. önceden aldığınız bu tür bir ürünü farkettiyseniz artık satın almayın.
  8 -2 ... elvis presley
 2. 2.
  israfı önlemek içindir.

  Şüphesiz ki hep bizi düşünüyorlar.
  1 ... nickini vermek istemeyen uuser
 3. 3.
  Dikkatlerden kaçmayan ipnelik. Şampuanlar birkaç sene önce 800 gr oluyodu 500 grama düştüler aq.
  2 ... mahmut sezar
 4. 4.
  Gizli enflasyon da deniliyor.
  3 ... yasak merve
 5. 5.
  gizli ibne dendiği de görülmüştür.
  2 -1 ... kalahari dogumlu kutup ayisi
 6. 6.
  Ticaret olmazsa para da olmaz. Gizli enflasyon yapmışlar. Video çekip haber kanallarına gönderseydiniz bari
  2 ... efegeylani
 7. 7.
  pazarlamanın en eski taktiklerindendir. osmanlı bile zaman zaman kaç sikke kesileceğine dair karar verme zamanı geldiğinde kesilen sikke sayısı sabit tutmuş fakat içindeki altın veya gümüş miktarını hep azaltmıştır.
  1 ... monk of monkmountain
 8. 8.
  ekmeklere de yapılan şeydir. evet.
  milletin ekmeğiyle oynuyorlar.
  bir de israfı önlemek amacıyla diyorlar.
  2 ... kazangap
 9. 9.
  o da aslen "zam yapmak"tır.
  ... paganviodio
 10. 10.
  Kul hakkı yemekten hiçbir zaman çekinmeyen Müslüman davranışı..
  ... kyocera