bugün

jane austen'ın pride and prejudice adlı romanının baş kahramanı. kitapta daha çok mr darcy olarak geçse de gerçek ismi budur.
elizabeth'in önce önyargı ile yaklaştığı, kibirli ve gururlu roman kahramanıdır. kitabı okuyanların sevgilisidir. "zengin, yakışıklı, sevgi dolu, ah bucuk kibirli, soylu bir ingiliz", elizabeth allahın sevgili kuluymuş.*
ayrıca en güzel canlandıran aktörlar için;
(bkz: colin firth)
(bkz: matthew macfadyen)*
caroline bingley in sevdiceği, charles bingleyin arkadaşı, bennet ailesinin damadı olan karakter. başlarda nefret etsek de sonradan kanımız kaynamıştır kendisine.
insanın 'bir kitap karakteri' olarak kabul etmek istemediği kişi.Kişi diyorum, ben de kabul etme niyetinde değilim.insan gerçek olsun istiyor.Mecnun misali 'Ben seni bir saatte beklerim,bir ömür de'' diyesi geliyor.Jane Austen öyle süper bir profil çiziyor ki bu adam için, siz onun kötü halini de görmüş olsanız, ilk başta nefret de etseniz, sonrasında olaylarla adam bir anda vazgeçilmez oluyor, bir insanı iyiliğiyle-kötülüğüyle seviyorsunuz.

Dizi versiyonu kesinlikle ve kesinlikle tavsiye edilir.Colin Firth adeta döktürmüş, insanın başka bir filmde göresi gelmiyor,o haliyle kalsın istiyorsunuz.Fakat filmi inanılmaz yüzeyseldir.Önce kitap,sonra dizi.
insanın 'bir kitap karakteri' olarak kabul etmek istemediği kişi.Kişi diyorum, ben de kabul etme niyetinde değilim.insan gerçek olsun istiyor.Mecnun misali 'Ben seni bir saatte beklerim,bir ömür de'' diyesi geliyor.Jane Austen öyle süper bir profil çiziyor ki bu adam için, siz onun kötü halini de görmüş olsanız, ilk başta nefret de etseniz, sonrasında olaylarla adam bir anda vazgeçilmez oluyor, bir insanı iyiliğiyle-kötülüğüyle seviyorsunuz.

Dizi versiyonu kesinlikle ve kesinlikle tavsiye edilir.Colin Firth adeta döktürmüş, insanın başka bir filmde göresi gelmiyor,o haliyle kalsın istiyorsunuz.Fakat filmi inanılmaz yüzeyseldir.Önce kitap,sonra dizi.
dünya üzerinde var mıdır böyle bir insan yoksa sadece ve ancak bir kadının hayal ürünü müdür? diye sordurtan gurur ve önyargı karakteridir.
aşık olunası roman karakteri. onu bu kadar etkileyici yapan ise başlarda hissiz, ukala bir adamken tam bir aşk adamına dönüşmesi ve bu değişimin tek bir kadına özel oluşu.
gurur ve önyargı' da ilk ismi olan fitzwilliam sadece iki defa geçen karakter. *
Hayalimdeki kocadir.
(bkz: mr darcy)
Ancak bir kadının hayal gücünün ürünü olacak kadar mükemmeldir.
Darcy'i okuduktan sonra jane austen'ın neden hiç evlenmediğini anlamak zor değil.
Kim darcy'le rekabet edebilir ki?
tabi nihayetinde bir mr. george knightley değildir.

(bkz: emma)